Illustratsioon: bigstockphoto.com

Pärast kindral Qasem Soleimani atentaati USA presidendi Donald Trumpi korraldusel ning Iraani sümboolset kättemaksurünnakut on kaks riiki jõudnud sisuliselt geopoliitilisse patiseisu, mis võimaldab loodetavasti vaenupoolte vahelist konflikti esialgu pigem deeskaleerida, leiab majandusteadlane ja endine USA aserahandusminister dr Paul Craig Roberts.

Lugejad küsivad minult, mis on minu hinnang Iraani kättemaksurünnakule [kindral Soleimani tapmise eest – toim.] ja Trumpi vastusele. Ma arvan, et Washingtoni ja Teherani vahel võidi eelnevalt kolmanda osapoole kaudu sõlmida kokkulepe. Iraani rünnak ei toonud endaga kaasa ühtegi ohvrit USA poolel. Seega teenib see ühtlasi nii Iraani eesmärki maksta kätte kui ka Trumpi eesmärki tõlgendada Iraani kättemaksu sisuliselt tagasi tõmbumisena.

Ilmselt rakendab Trump "karme sanktsioone", mille kattevarjus siis Lähis-Idast suures osas lahkuda. Iraan soovib, et USA piirkonnast kaoks ning Trumpi algne kavatsus oli sealt lahkuda, enne kui Russiagate sundis sinna edasi jääma. Seega on nii Trumpil kui ka Iraanil ühine huvi USA lahkumise vastu piirkonnast.

Kuigi Iraani raketid ei tapnud kedagi, demonstreerisid need Iisraelile, et Iraani raketid on ülimalt täpsed. Kuna Iisrael on pindalalt väikene riik, muutis Iraani rakettide täpsus ilmselt Iisraeli meelt sõja provotseerimise osas Iraaniga. Kui ka Iisrael otsustab tagasi tõmbuda, siis võib see kriis ka läbi olla.

Teisalt ei rõõmusta aga neokonservatiivid asjade sellise käigu üle. Nad näevad kaost Iraanis viisina, kuidas tekitada ebastabiilsust Vene Föderatsioonis. Sõja-/kaitsetööstuskompleks ei rõõmustaks, kuna USA lahkumine vähendaks nende kasumit. USA naftahuvid ei rõõmustaks, kuna jäädaks Iraagi naftast ilma.

Trump on nüüd paremas positsioonis, et neile võimsatele huvigruppidele vastu seista. Sõjaohul on olnud ühtlasi kainestav element. Vabariiklastest senaatorid on ärgitanud Trumpi konflikti deeskaleerima. Venemaa, Hiina ja Türgi on väljendanud vastuseisu igasuguse eskaleerimise suhtes.

BarrDurhami poolt läbi viidav sõja-/kaitsetööstuskompleksi ja Obama režiimi rolli uurimine Russiagate'i pettuse orkestreerimisel muudab CIA, FBI ja Obama justiitsministeeriumi (sic) haavatavaks. Seega on võimalik, et Trump saab seda olukorda pöörata nüüd oma algsete eesmärkide teostamise kasuks, st lahkuda Lähis-Idast ja taastada normaalsed suhted Venemaaga.

Trumpi kohutavad otsused ja selgitused on tingitud suuresti haavatavast positsioonist, millesse on ta asetanud CIA, FBI ja Demokraatliku Partei kolm aastat väldanud pingutused tema ametist eemaldamiseks. Nüüd,kus haavatavaks on muutunud hoopis tema oponendid, võib Trumpil siiski õnnestuda veel oma rahuplaan ellu viia, kui temale just atentaati ei korraldata.

Artikkel ilmus algselt Paul Craig Robertsi isiklikus blogis. Tõlkis Martin Vaher.