Kättemaksuks Iraani kindrali Qasem Soleimani tapmise eest USA presidendi Donald Trumpi käsul tulistasid Iraani relvajõud 15 kuni 22 raketti kahe Iraagis paikneva USA õhuväebaasi suunas. Hetkeseisuga ei ole veel teada kas ja kui palju oli rünnakus hukkunuid või haavatuid. Maailm ootab nüüd USA vastust. 

Iraani relvajõud tulistasid maa-maa tüüpi ballistilised raketid välja kolmapäeva öösel Al-Asadi ja Irbili õhuväebaaside suunas Iraagis, mis majutavad riigis viibivat USA väekontingenti. Iraani kaitseministri sõnul olid raketid toodetud Iraanis ning erinevate allikate sõnul tulistati neid välja 15 kuni 22.

Iraani kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei sõnul kujutas kättemaksurünnak "kõrvakiilu" Ühendriikidele, kes peaks oma väed piirkonnast välja viima: "Selline sõjaline tegevus ei ole piisav. On hoopis oluline lõpetada Ameerika korrumpeeriv kohalolu selles piirkonnas."

Iraani välisministri Mohammad Javad Zarifi sõnul võttis Iraan aga kasutusele proportsionaalsed enesekaitsemeetmed ega soovi konfrontatsiooni täiendavalt eskaleerida. Tema väitel on antud konflikt Iraani seisukohast seega lõpetatud. "Me ei soovi eskaleerumist ega sõda, kuid me kaitseme end igasuguse agressiooni vastu," saatis ta samas hoiatuse USAle võimaliku vastulöögi osas.

Edasine sõltub ilmselt juba USA reaktsioonist. Kui president Trump oli eelnevalt lubanud vasturünnaku korral võtta sihikule 52 olulist sihtmärki Iraanis ning rünnata riiki "väga kiiresti ja väga kõvasti", siis viimase säutsu kohaselt on tema hinnangul siiski "kõik hästi" ning tegeletakse kahjude hindamisega.

President Trump teeb täna Valgest Majast Eesti aja järgi kell 21:00 seoses Iraani kättemaksurünnakuga ka ametliku avalduse.

Rünnaku kahjude osas on vastukäivaid andmeid

Hetkel ei ole veel ametlikult kinnitatud andmeid hukkunutest ega vigastatutest, kuigi ühe allika kohaselt ühtegi USA sõjaväelast rünnakutes siiski surma ei saanud.

Iraani riigitelevisiooni väitel hukkus raketirünnakutes aga 80 "Ameerika terroristi" ning lisaks said kahjustada USA helikopterid ja sõjavarustus. Samas ei esitatud seejuures mingit tõestusmaterjali selle väite paikapidavuse kohta ega avaldatud ka selle allikaid.

Iraani televisiooni kohaselt kujutas tänane raketirünnak endast ühtlasi kõige nõrgemat võimalikest kättemaksustsenaariumitest ning sihikul on veel 100 potentsiaalset sihtmärki, nende hulgas ka Iisrael ja Dubai.

Kas eksisteerib veel võimalus konflikti deeskaleerimiseks?

Analüütikute hinnangul eksisteerib veel võimalus konflikti deeskaleerimiseks juhul kui raketirünnakutes USA sõjaväelasi ei hukkunud ning Iraan ei teosta täiendavaid kättemaksurünnakuid kindral Soleimani tapmise eest. Nende arvates üritab Iraan hoolimata tulisest retoorikast siiski konventsionaalset sõjalist konflikti sõjalises ülekaalus oleva USAga vältida.

Toimetas Martin Vaher