Margus Tsahkna. Foto: Jaanus Lensment, Postimees/Scanpix

IRLi poliitikud annavad mõista, et uues olukorras võib nii mõnelgi fraktsiooni liikmel tekkida soov muuta oma varasemat suhtumist kooseluseaduse rakendusaktidesse. Seni abielu ja pereväärtuste eest seisnud IRL on väidetavalt koalitsioonipartneritega kokku leppinud, et rakendusaktide toetamise eest saadetakse Juhan Parts Euroopa kontrollikotta.

Riigikogu liikme Viktoria Ladõnskaja sõnul oli IRL aasta tagasi kooseluseaduse vastu, kuid nüüd on seadus vastu võetud ja tuleb edasi minna.

“Teine asi, millest me rääkisime ka aasta tagasi, on see, et kooseluseadus ja rakendusaktid on väga vale õigusloome praktika. Selle vastu me ka seisime. Praegusel hetkel on see kooseluseadus juba vastu võetud. Nüüd on küsimus, kuidas edasi minna,” andis Ladõnskaja “Aktuaalse kaamera” stuudios selgelt mõista, et senist suhtumist võidakse revideerida.

Ühtlasi rõhutas Ladõnskaja, et IRL-i võimalik toetus kooseluseaduse läbisurumise lõpuleviimisele ei ole “mitte mingil määral” seotud küsimusega sellest, kas koalitsioonipartnerid toetavad Juhan Partsi esitamist Euroopa Kontrollikoja kandidaadiks või mitte. “See üldse ei ole kauplemise objekt,” kinnitas IRL-i riigikogu fraktsiooni aseesimees.

“See üldse ei ole kauplemise objekt – see ei ole üldse Juhan Partsi persooniga mitte mingil määral seotud.” – Viktoria Ladõnskaja

“Meie maailmavaade ja tahe on väga kindel,” lisas Ladõnskaja, kuid ei tahtnud siiski öelda, kuidas ta rakendusaktide hääletamisel käitub: “Ma päris täpselt ei oskagi vastata veel, sest kõiki neist asju peaks paberi peal veel vaatama. Sellepärast, et see on väga keeruline ja juriidiline nüanss.”

IRL nõuab toetuse eest rakendusaktidele põhiseaduse täiendust, mis kindlustaks abielu ainult mehe ja naise vahelise liiduna. Samuti peetakse oluliseks selgust saada seaduseelnõu lapsendamist puudutavates sätetes. See võiks ehk leevendada IRLi reeturi mainet erakonda toetanud inimeste silmis, kes ei nõustu kooseluseaduse läbisurumisega.

“Kui need asjad on paigas, siis ma usun, et nii mõnelgi IRLi liikmel, kes on riigikogus, tekib tahe oma senist seisukohta uuesti üle mõelda. Kas ta seda muudab või ei muuda, see on igaühe sisemine asi,” märkis IRLi liikmest rahvasaadik Raivo Aeg ettevaatlikult.

Reformierakonnal ja sotsiaaldemokraatidel on riigikogus kokku 45 kohta. Kuna mitte kõik reformierakondlased ei toeta rakendusakte, tuleb IRLi esimehel Margus Tsahknal veenda kuni kümmet IRLi fraktsiooni liiget kooseluseaduse rakendusaktide poolt hääletama, et saavutada seadusele 51 poolthäält.