Sisserändajad Lampedusal ootamas neid Euroopa Liidu sisemaale viivat laeva Foto: Scanpix

Itaalia Pelagio saarestiku suurimale Lampedusa saarele saabus 13. septembril ööpäevaga ligikaudu 6800 sisserändajat.

Aafrikast pärit sisserändajad saabusid saarele 24 tunni jooksul enam kui 100 paadiga, mis tekitas saarel ennenägematu sisserändajate koormuse, vahendab uudisteagentuur Xinhua

Saarel on sisserändajate keskuses kohti 400 sisserändajale ja see oli üle koormatud juba enne teisipäeval alanud tuhandete sisserändajate saabumist.

6800 sisserändajat on rohkem kui saarel elab aastaringselt inimesi, mis seab saare taristule ennenägematu koorma.

Tegemist on suurima sisserändajate arvuga, mis 24 tunni jooksul on eales saarele saabunud.

Suur osa paatidest, millega sisserändajad Lampedusale sõitsid, oli pealtnägijate sõnul "vaevalt merekõlbulikud". Sisserändajate päästeoperatsiooni käigus uppus väidetavalt viiekuune imik.

Samal päeval, 13. septembril, teatas Saksamaa valitsus, et riik peatab Euroopa Liidu vabatahtlikus sisserändajate solidaarse laialijagamise programmis osalemise.

1500 sisserändajat jõuti 13. septembril toimetada Itaalia rannavalve ja Rahvusvahelise Rändeorganisatsiooni (International Organization for Migration; IOM) laevadega teistesse põgenikekeskustesse.

ÜRO sisserändajate arvepidamise järele on Itaaliasse käesoleval aastal, pühapäeva 10. septembri seisuga,  saabunud 115 000 sisserändajat.

Pressikonverentsil kutsus Itaalia peaminister Giorgia Meloni Euroopa Liidu liikmesriikide jagama Itaalia sisserändurite koormat, nentides samas, et suurim väljakutse on siiski sisserände vältimine.

"Küsimus pole selles, kuidas probleemi leevendada, vaid kuidas peatada sisserändajate Itaaliasse saabumine," rääkis Meloni telekanalile RAI.

Lampedusa asub Tuneesia rannikust 333 kilomeetri kaugusel. 

Tuneesia ja Euroopa Liit sõlmisid möödunud juulis kokkuleppe sisserändajate peatamiseks, mille eest EL lubas Tuneesiale maksta miljard eurot. Euroopa Liit on raha ülekandmisega viivitanud või pole seda teinud Tuneesiale sobiva kiirusega. Samuti on miljardit eurot sisserände peatamise eest nimetatud "tagasihoidlikuks summaks, mis näitab Euroopa Liidu ambitsioonide puudust oma lõunapoolsete naabrite suhtes."

Toimetas Karol Kallas