"Kuule Giuseppe, tule ikka kindlasti pühapäeval Brüsselisse, eks?" Foto: Scanpix

Itaalia peaminister Giuseppe Conte sai eil telefonikõne Saksa kantslerilt Angela Merkelilt, kes kinnitas talle, et pühapäevaks plaanitud kaheksa Euroopa Liidu liikmesriigi migratsiooni-teemalise kriisikohtumise lõppdokumendi kavand visatakse prügikasti, kui see Roomat ärritab.

Nagu kirjutab Ansa.it, oli Itaalia siseminister Matteo Salvini pannud Contele ette pühapäeval Brüsselisse mitte minna, kui selgus, et seal kavatseti asetada suurt rõhku migrantide “edasise liikumise” peatamisele Euroopa Liidus ning nende kiirendatud korras tagasi saatmisele riiki, kus nende jalg algselt maad puudutas – milleks tihtilugu on Itaalia.

Kolmapäeval ütles alles äsja Firenze ülikoolis juuraprofessorina leiba teeninud Conte Roomas viibinud Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile, et see on mõeldamatu, kui Itaalia peaks hakkama vastu võtma ka mujalt Euroopast sinna tagasi saadetavaid migrante, kuna “esmane sissevool” on olnud piisavalt ränk.

Eile kirjutas peaminister aga Facebookis, et Merkel helistas talle, kuna oli mures, et ta ei tule kohtumisele.

“Kantsler selgitas mulle, et seal oli arusaamatus olnud,” ütles Conte, kelle sõnutsi esitab Itaalia pühapäeval Brüsselis omapoolse ettepaneku.

“Eile väljastatud dokumendikavand pannakse riiulile,” kinnitas Conte, kelle teada “ei päädi (pühapäevane) kohtumine kirjaliku järeldusega, vaid lihtsalt kokkuvõttega asjadest, mida arutati.”

“Keegi ei tohiks arvata, et ta võib meie seisukohti eirata,” ütles Conte.

Kummatigi on Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kinnitanud, et kindlasti kavatsetakse “pärast pühapäeva dikteerida teistele liikmesriikidele, milline joon tuleb võtta.”

Merkeli siseminister “ühel lainel” Itaalia ametivennaga