Test. Foto: Bigstockphoto

Ivermektiinil oli oluline roll koroonaviiruse puhangu seljatamisel Indias, kirjutab TrialSite Newsi teadlastest koosnev toimetus.

TrialSite News uudisteportaal on kajastanud põhjalikult ivermektiini sisaldavate ravimikomplektide kasutamist India suurimas osariigis Uttar Pradeshis ja teistes osariikides pandeemia teise laine ajal, mis algas märtsis ja kestis kogu aprillikuu. Juuni alguseks oli juhtumite arv langenud praegusele, oluliselt madalamale tasemele. TrialSite'ile on kogunenud tõendeid, et Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovis toimunut varjata. India saavutused Uttar Pradeshis olid nii muljetavaldavad, et WHO oli sunnitud nende edu tunnistama, ent jättis seejuures mainimata, et Uttar Pradeshi tervishoiuasutused jagasid COVID-19 positiivsetele ja nende lähikondsetele tasuta ravimikomplekti, mis sisaldas ivermektiini. See asjaolu on lääne peavoolumeedias jäänud kajastamata. 

India arst dr Lenny Da Costa pidas ettekande selle kohta, mis täpsemalt Indias teise laine ajal toimus ning samuti sealse ivermektiinravi kohta. Ajal mil läänes levib propaganda ja valeinfo, annab India Goa osariigi tipptasemel geriaater, kardioloog ja vananemisküsimuste spetsialist üksikasjaliku ülevaate sellest, kuidas ivermektiini kasutati ja millised olid tulemused. Ta märgib, et vastupidiselt peavoolumeedia kajastustele kasutatakse ivermektiini endiselt laialdaselt.

Delta laine kiire lõppemine Uttar Pradeshis

Uttar Pradesh on India kõige suurema elanike arvuga osariik, kus elab üle 220 miljoni inimese. TrialSite avaldas 12. mail uudise, et Uttar Pradeshi meditsiini- ja tervishoiuameti peadirektor dr Anshul Pareek, kes on osariigi terviseametit juhtinud kogu COVID-19 kriisi ajal, kehtestas ivermektiini kasutamise ulatusliku profülaktilise programmi, milles keskendutakse 1) COVID-19 patsientide lähikontaktsetele; 2) tervishoiutöötajatele ja 3) COVID-19 patsientide ravile ja aktiivsele koduse ravi programmile. WHO tunnustas Uttar Pradeshi jõupingutusi, kuid tsenseeris olulist teavet – et ivermektiin oli Delta tüve lainest jagusaamise strateegias võtmetähtsusega.

28. mail kajastas TrialSite meedia kasvavat survestamist India faktide avaldamisel.

30. mail avaldas TrialSite artikli „Pandeemia pretsedenditu pöördepunkt Uttar Pradeshis: juhtumite dramaatiline vähenemine – lahendus on leitud", milles kirjeldatakse Uttar Pradeshi rahvatervise ametnike eesvõttel saavutatud uskumatut pööret tänu ivermektiini kasutuselevõtule koduses raviprotokollis. Mõned päevad hiljem, 6. juunil, kajastas TrialSite, et „COVID-19 juhtumid on Uttar Pradeshis kiiresti vähenenud ning ametivõimud lõpetavad piirangud 72 piirkonnas 75-st . Kuigi WHO tunnustas India suurepärast tööd, ei mainitud sõnagagi ivermektiini kasutamist. Seda asjaolu käsitleb TrialSite tahtliku varjamisena. Miks sellist olulist teavet maha surutakse?

Dr Lenny Da Costa ettekanne

Dr Da Costa sõnul Uttar Pradeshi ravikomplekt varajaseks raviks sisaldas ivermektiini, tsinki, C-vitamiini ja lisaks asitromütsiini või doksütsükliini. Ravikomplekti jagati tasuta kõigile, kel olid Covid-19 sümptomid. Nakkusjuhtumite arvu kiire langus saavutati tänu tasuta koduse ravikomplekti ulatuslikule kasutuselevõtule rahvatervise programmi raames. Edu võtmeks on ivermektiini võime pärssida viiruse edasikandumist, eriti leibkonnaliikmete seas, mis toimis uskumatult hästi. Alates 29. juunist pakutakse uut ravikomplekti ka lastele, arvestades selle rühma suuremat nakatumismäära.

Da Costa on pärit Goast. Ta teatas TrialSite'i vestlusringis, et Goa taganes protokollist 20. juunil "muudel põhjustel kui tervishoid", ent praktikas kasutatakse ivermektiini endiselt laialdaselt.

Meediapropaganda ja valeinformatsioon

TrialSite jälgib pandeemia ajal kogu maailmas toimuvaid kliinilisi uuringuid ja uusi raviprogramme. Olles tutvunud põhjalikult erinevate meediakajastustega kinnitab dr Da Costa, et Lääne meedia varjab tsensuuri ja oluliste asjaolude mainimata jätmise kaudu Indias tegelikkuses efektiivseks osutunud lahendusi.

Dr Da Costa teatas, et WHO juhtivteadlane dr Soumya Swaminathan hoiatas ametlikult ivermektiini kasutamise eest ning see käivitas Indias mitmeid toiminguid ja reaktsioone. Näiteks esitas rühm arste ja advokaate kohtuhagid WHO juhtivteadlase ja WHO vastu, süüdistades neid muu hulgas kuritegelikus eiramises. See tekitas valitsuses märkimisväärseid pingeid, kuna WHO-l on märkimisväärne mõjuvõim, rääkimata madala ja keskmise sissetulekuga riikide eelarvetoetustest.

WHO survel võttis India tippuurimisinstituut India meditsiiniuuringute nõukogu (ICMR) ivermektiini kasutamise soovituse tagasi. Kuid see ei takistanud mõningaid osariike, sealhulgas Uttar Pradeshi, jätkuvalt kasutamast ivermektiini oma SARS-CoV-2 rahvatervise protokollis. Kuigi India keskvalitsusel on võim, ei ole see otsustav arstiabi pakkumises osariigi tasandil. 29. juuniks, mil India keskvõimud WHO survel tühistasid ivermektiini kasutuselevõtu soovituse, jätkasid mitmd osariigid nagu Uttar Pradesh ivermektiini kasutamist. Lisaks võeti Uttar Pradeshis kasutusele ka ivermektiini sisaldav laste raviprotokoll nakkusjuhtumite arvu suurenemise tõttu.

Dr Da Costa andmetel kasutab ivermektiini enamus India osariikide kohaliku tasandi arstidest, kaasa arvatud ta ise. Tema hinnangul oli teise laine ohjamine edukas eelkõige tänu varajasele ravile ivermektiini, doksütsükliini, tsingi ja C-vitamiiniga, mida manustati just siis, kui ilmnesid esimesed sümptomid. Edu võti Indias oli varajane ravi, tänu millele saavutati paljusid elusid nõudnud Delta tüve põhjustatud teise laine lõppemine.

________________________

Dr Lenny Da Costa karjäär

Dr Lenny Da Costa on geriaatria konsultant, ennetav kardioloog ja vananemisprobleemidele spetsialiseerunud arst. Pärast Goa meditsiinikolledži lõpetamist alustas ta oma põhipraktiksist Goas. Sel perioodil mõistis ta, et üks suurimaid kogukonda vaevavaid probleeme oli vananemisest tingitud haigestumus ja suremus.

Seetõttu otsustas ta spetsialiseeruda geriaatrilisele meditsiinile, läbides erialase ettevalmistuse M. S. Ramaiha meditsiinikolledžis Bangalores. Pärast lõpetamist jätkas ta enesetäiendamist vananemisprobleemide ja ennetava kardioloogia alal.

Oma riigis on ta üks väheseid, kellele USA Rahvusvaheline Kliinilise Metallitoksikoloogia Nõukogu (International Board of Clinical Metal Toxicology) on välja andnud FCMT-sertifikaadi (Fellowship of Clinical Metal Toxicologist), ning ainus Goast ja Lääne-Maharashtrast (väljaspool Mumbaid), kes on läbinud kelaatteraapia koolituse.

Samuti on tal India vananemisvastase meditsiini akadeemia ja Ameerika vananemisvastase meditsiini akadeemia filiaali poolt välja antud vananemisvastase meditsiini ja bioidentilise hormoonasendusravi koolituste tunnistused. India Osooniühingu egiidi all on ta läbinud osooniteraapia täienduskoolituse.

Dr Da Costa on mitmete meditsiiniorganisatsioonide liige, sealhulgas IMA, IMA CGP, India Diabeediuuringute Selts, GPA Greater Mumbai, India Geriaatria Selts. Praegu on ta India metallitoksikoloogia ja kelaatteraapia uuringute ühingu peasekretär (üleriigiline organisatsioon, mis viib kelaatteraapia praktikutele läbi töötubasid, koolitusi, konverentse).

Dr Da Costa on viimase 5 aasta jooksul Maharashtras ja Goas ravinud üle 12 000 IHD, CAD ja muude krooniliste degeneratiivsete häirete all kannatavat patsienti. Praegusel ajal konsulteerib dr Da Costa abivajajaid kliiniku filiaalides Ratnagiris, Chiplunis, Mahadis, Mangaonis, Panvelis, Mumbais, Thanas, Nasikis, Satanas, Ahmednagaris, Kholapuris ja Sanglis ning tal on ka oma kliinik Punes.

Toimetas Markus Järvi