Riigikogu liikme Jaak Madisoni sõnul ajendas Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda esitama seaduseelnõud pagulaste vastuvõtmise peatamiseks IRLi fraktsiooni liikme Kalle Muuli arvamusartikkel Postimehes, milles Muuli nõudis, et Eesti peataks pagulaste vastuvõtmise. 

“Kui me nägime, et IRL on kaks aastat hiljem lõpuks ometi aru saanud, et pagulaste vastuvõtmine tekitab kultuurilisi konflikte, sotsiaalseid pingeid ja maksumaksja raha raiskamist, olime nõus tulema poolele teele vastu ja tegema eelnõu valmis, et seda saaks toetada ka IRL,” selgitas Jaak Madison portaalile Objektiiv antud usutluses eelnõu tagamaid.

Madisoni sõnul tuleks vabariigi valitsusele esitada ettepanek, et praegune süsteem peatataks ning et oodataks ära Euroopa kohtu otsus Poola suhtes, kes pole tänaseks vastu võtnud mitte ühtegi nn kvoodipagulast.

“Eks näis, kuidas IRLi saadikud ka hääletavad,” tõdes Jaak Madison ja lisas, et Kalle Muuli ja IRLi käitumist on raske ennustada, kuigi Muuli ebalevad vastused BNS-ile annavad vihjeid.

EKRE fraktsioon esitas riigikogule eelnõu, et peatada Eesti osalemine pagulaste ümberjaotamise mehhanismis.

Eelnõu üle andnud EKRE fraktsiooni liikme Jaak Madisoni sõnul on kavandatud poolest tuhandest pagulasest praeguseks Eestisse jõudnud sadakond, kuid vaatamata väidetavale põhjalikule taustakontrollile on pagulasperedes vähese ajaga toimunud kaks võigast kuriteoepisoodi.