Jaak Madison. Foto: Veiko Vihuri

Euroopa Parlamendi saadik Jaak Madison (EKRE) kirjutab sotsiaalmeedias, et Kaja Kallas on puhkenud skandaali kontekstis käitunud valelikult, silmakirjalikult ja kahepalgeliselt, nõudes kõikidelt ettevõtjatelt Venemaa suunas äritegevuse lõpetamist, samal ajal kui tema abikaasa teenib mõnusat tulu Venemaa ärist. Ühtlasi kutsub ta rahvast meeleavaldusele Eesti mainet kahjustanud peaministri vastu.

Toome alljärgnevalt ära Madisoni postituse täismahus:

Poliitkultuurist ja selle mõjust riigi arengule.

Suurbritannia peaminister astus tagasi möödunud suvel, kuna algse rongi selleks pani veerema koroonapiirangute rikkumine. Nimelt kehtestas Briti valitsus koroona tõttu karmid piirangud kogunemistele ja pidudele, kuid valitsusjuht ise pidas siiski samal ajal pisikest jõulupidu kamraadidega. Lõppes see saaga tagasiastumisega ja põhisüüdistus oli ikkagi see, et valitsusjuht on olnud silmakirjalik ja kahepalgeline, kui on seadnud ülejäänud ühiskonnale karmid piirangud, kuid ise ikkagi nendest kinni ei pea.

Eestis on aga faktiliselt tõestatud, kuidas peaminister on olnud esiteks silmakirjalik ja teiseks ka valetanud. Silmakirjalik ja kahepalgeline läbi selle, et on nõudnud kõikidelt ettevõtjatelt Venemaa suunas äritegevuse lõpetamist, kuid samal ajal on oma abikaasa teenimas mõnusat tulu Venemaa ärist. Lisaks veel ise on peaminister andnud aga sellele ettevõttele ka laenu, mis tegeleb Venemaal kasumi kogumisega.

Valetamisega aga läbi kahe asja. Esiteks väitnud skandaali esimesel päeval, et see ettevõte toob vaid kaupa ära Venemaalt Eestisse. Selle valeväite lükkas ise ümber Metaprindi juht, kes täiesti otse kinnitas, et ikka veetakse kaupa ka Venemaale. Teiseks aga valetamine, et peaminister ei teadnud sellest ärist mitte vähimatki. See on ilmselge vale, sest Sa ise oled seda Metaprinti külastanud vahetult enne agressioon, Sa magad ühes voodis ja oled abielus ühe selle äri osalisega ning oled lisaks andnud laenud 370 000 eurot ettevõttele, mille omanik on Su abikaasa ning mis investeerib selle raha Venemaa ärisse. Kui Sa seda tõesti ei tea, siis oled lihtsalt puruloll.

Kuid selle mõjust riigile? Kui see nii jätkub, et peaminister absoluutselt ei adu olukorra tõsidust, siis juhtub kolm asja.

Esiteks Eesti poliitiline kultuur langeb Kallase ja Reformierakonna eestvedamisel kuskile Gruusia ja Moldova vahele. Seega muutub tavapäraseks, et võid rahulikult olla kahepalgeline valetaja ja seejuures rumalalt ülbe ja ninatark ning püsid ikka võimul.

Teiseks peegeldub selline siseriiklik areng välismaale. Eesti fassaad, tihti paraku petlik, puruneb. Seni on üritatud ehitada Eesti välisilmet, et meie oleme need palju paremat teistest postsovetlikest riikidest, kus on suurem onupojapoliitika ja korruptsioon ning et meil on kõrgem kultuuriline areng ning tuntakse midagi poliitilisest vastutusest ja demokraatiast. Paraku iga päevaga liigume tagasi minevikku, kus Eesti maine oligi selline, et tegemist on väikese provintsiriigiga, kus käsi peseb kätt stiilis poliitkorruptsioon vohab, samal ajal aga üritatakse mängida pidevalt kadakasakslast ja moonakat, kus suurematele lipitsedes proovitakse saada suuremat almust.

Kolmandaks ei jää muud üle mõistlikel eestlastel, kes ei taha eelneva kahe näite juhtumist, kui et minna tänavatele ja teha mürglit. Kui printsess oma õhulossis muidu aru ei saa, et tema on vastutav hetkeolukorra ees, siis tuleb seda näidata massidega tänavatel ja eriti Stenbocki maja ees. Esimene võimalus on selleks neljapäeva hommikul [kell 11:00 – toim.], kui preili valetaja ja vassija on pidamas oma õuenarridega mänguvalitsuse koosolekut.

Toimetas Martin Vaher