Ajaloolane ja riigikogu liige Jaak Valge. Foto: Illimar Toomet

Ajaloolane, rahvastikuuurija ja riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadik Jaak Valge esitas sotsiaalmeedias Isamaa erakonna kohta avaliku küsimuse: kas Isamaa erakond on EKREle nõrguke väikevend või tuim ja silmakirjalik onu?

Valge esitas postituses oma seisukohad nelja punktina:

  • Tema sõnul ei meenu talle ühtegi juhtu, mil EKRE ei oleks mõnda Isamaa rahvuspoliitilist eelnõu toetanud.
  • Septembri viimasel nädala käsitles Riigikogu EKRE massisisserännet piiravat eelnõud. Viimastel aastatel on Eesti massisisserände maht ületanud 1980ndate aastate taset. Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimist soovivad erakonnad ei tohi olla massisisserände osas ükskõiksed. EKRE eelnõu(d) ei puutunud Ukraina põgenikesse, kellel on nii ehk naa õigus Eestis ajutist kaitset saada.
  • Kui EKRE eelnõud, millega sooviti vältida Eesti kujunemist odava tööjõu sissevoolu maaks ja Eesti ülikoolide muutumist sisserändepumbaks, arutati pühiseaduskomisjonis, siis Isamaa esindaja Üllar Saaremäe ei küsinud ühtegi küsimust, ega väljendanud oma suhtumist ühegi kommentaariga, kuid hääletas eelnõude käibelt kõrvaldamise poolt. Sama tegi kogu Isamaa fraktsioon kolmapäeval 26. septembril Riigikogus, kus EKRE massisisserännet piiravad seaduseparandused maha hääletati. Mis näitab, et Isamaa massisisserändes probleemi ei näe.
  • Viimase Norstati küsitluse [vt tabelit "iganädalased tulemused"] kohaselt toetas EKREt 27,4 ja Isamaad 5,9 protsenti vastanutest. "Kuidas peaks küll EKRE suhtuma Isamaa erakonda," lõpetab Valge oma postituse retoorilise küsimusega. 

Isamaa käitumisest võib järeldada, et parteid huvitab rohkem hea läbisaamine progressiusklike Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Brüsseli bürokraatidega, kui Eesti riigi, rahvuse, keele ning kultuuri säilimine.

Euroopa Komisjoni erinevate agendade tipus on nõndanimetatud "Euroopa ühine asüülisüsteem", mis näeb suvaliste sisserändajate liikmesriikide vahel laiali jagamist ilma nende tahtega arvestamata. Mille vältimisele EKRE eelnõu oleks vähemalt mõningal määral kaasa aidanud.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni esitatud välismaalaste seaduse ja kõrgharidusseaduse muudatusettepanekute kohta saab pikemalt lugeda siit.

Toimetas Karol Kallas