Jaan Kaplinski. Foto: Margus Ansu, Postimees/Scanpix

Tuntud kirjanik ja mõtleja Jaan Kaplinski kirjutab oma blogis Eesti avalikus arutelus harvanähtaval moel, et kodumaises inforuumis on võtnud maad mastaapne Vene-vastane propaganda.

“Eestis sõditakse agaralt geograafia vastu,” kirjutab Kaplinski ja märgib, et relvastumisele kuluvat üle 100 miljoni euro, riigis on reaalselt juba USA baasid ning ajakirjandus on selgelt tendentslik kõiges, mis puudutab Venemaad.

“Nii jääb inimesel, kes Vene meediat jälgida ei suuda ja Venemaal pikemalt pole viibinud, mulje, nagu oleks Venemaa enamvähem see, mis Nõukogude Liit Brežnevi või (tule taevas appi!) Stalini ajal. Tegelikkus muidugi on midagi hoopis muud ja vastupropaganda näib teenivat nende huvisid, kes tahavad Eesti rahvast uskuma panna, et Vene oht on tõesti väga suur ja iga hetk võidakse meid okupeerida-annekteerida ning küüditada.”

Tegelikult võib Kaplinski hinnangul kindel olla, et Venemaa huvides on ainult neutraalne või siis Venemaa mõjusfääri kuuluv Eesti, kus pole USA (ehk NATO) baase. “Mis eestlased oma kodus teevad, Kremli ei huvita. Nii et – horribile dictu – ei oleks Eestile mingit erilist kahju sellest, kui ta kuuluks USA mõjusfääri asemel Venemaa omasse.” Selline lahendus oleks Kaplinski sõnul geograafiliselt 95 protsenti loomulikum ning tema arvates see varem või hiljem tõenäoliselt ka sünnib.

“Meie huvides oleks teha kõik, et see ei sünniks vägivaldselt, sõjaga, tapmistega, pogrommidega,” lisab tuntud ateistist mõtleja murelikult ja selgitab, et just see peaks olema Eesti julgeolekupoliitika põhiülesanne.

Seisukohta, et geopoliitika ja mõjusfäärid kuuluvad minevikku, nimetab Kaplinski udujutuks ja rõhutab, et suuresti just nende pärast Lähis-Idas ja Ukrainas praegu sõditaksegi. Kaplinski sõnul julgeb Venemaa vähemasti otse välja öelda, mis on tema riiklikud huvid, samal ajal kui “USA kaunid ja silmakirjalikud jutud” vabadusest, demokraatiast jms ajavad iiveldama – eriti, kui mõelda, kuidas praegu USA toetab Saudi Araabia interventsiooni Jeemenis, kus tsiviilelanike kannatused pole väiksemad kui Süürias. “Hävivad terved linnad, pommid tapavad pulmaseltskondi, hukkub imeline vana arhitektuur…”

Oma blogipostituse kokkuvõtteks kutsub Kaplinski mõtlema geopoliitilistele jõujoontele laiemas plaanis. “Tõeline Evil Empire, Kurjuse Impeerium on Saudi Araabia, USA kauaaegne liitlane,” toonitab ta, osutades nimetatud riigi väärastunud alusideoloogiale ja ka selle sekkumistele naaberriikide siseasjadesse.