USA kodanikuajakirjanik Jacob Creech juhib sotsiaalmeedias tähelepanu aprilli lõpus ilmunud uudisele, et üks vaenupool on vallutanud Sudaani pealinnas Khartoumis teatud biolabori, milles uuritakse väga ohlikke viiruseid.
Räägime Sudaanist. 1998. aastal tulistati Sudaani suurima ravimitehase pihta 14 tiibraketti. Hiljem valeks osutunud ettekäändeks toodi, et nimetatud vabrikus valmistatakse Osama Bin Ladeni tellimusel keemiarelvi.
Ravimitehase hävitamine avas ukse Ameerika Ühendriikide abiorganisatsioonile USAID ja suurtele ravimitööstustele.
Sudaani ravimitehase ja ühe Afganistanis asunud talumajapidamise pommitamine leidis aset ajal kui demokraadist president Bill Clinton siples Valges Majas Monica Lewinskiga toimunud vahekordade süüdistuste küüsis.
Kuna Sudaani suurim malaaria- ja teiste ravimite tootja pommitati ribadeks, siis avanes Ameerika Ühendriikide valitsusele ja selle suure ravimitööstuse kaastöölistele võimalus rajada Sudaani tugipunkt ja võtta üle rohkem kui 46 miljoni elanikuga riigi ravimitega varustamine.
Kas osutatud juhul pole mitte tegemist huvide konfliktiga?
Ameerika Ühendriikide president, kes kuulab suure ravimitööstuse sõna, pommitab välisriigis pihuks ja põrmuks suure ravimitööstuse konkurendi, seejärel rajab sinna riiki Ameerika Ühendriikide tugipunkti ja USA suur ravimitööstus võtab üle riigi ravimitega varustamise.
Kas suur ravimitööstus pommitas vahemehe kaudu oma konkurente?
Tegemist on Ameerika Ühendriikide süvariigi käitumismustriga, mille modus operandi on katastroofide ja hävingu tekitamine, peale mida on kaose keskel võimalik riik üle võtta.
25 aastat hiljem tarnis USAID Sudaani 98 miljoni dollari eest Covidi abi ja abiorganisatsiooni toel tehti riigis 1,2 miljonit väidetavalt Covidi vastu aitavat süsti.
See kõik tähendab rohkem raha suure ravimitööstuse jaoks.
Aprilli lõpus sai maailm teada, et uuesti puhkenud Sudaani Armee ja RSF sisside vahelise kodusõja käigus võttis üks vaenupool üle Sudaani riigile kuuluva biolabori. Viidatud laboris hoiti koolera, lastehalvatuse ja leetrite näidiseid. Kuna võitlejad viskasid laborandid ja tehnikud laborist välja, siis tekitas see Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) sõnul äärmiselt ohtliku olukorra.
Mõni pahatahtlik inimene võib küsida, et miks nii plahvatusohtlikus riigis kui Sudaan on üldse mingid "väga ohtlikku" teadustööd tegevad biolaborid ja kas tegu pole hoopis kuskil "hämaras" piirkonnas toimuva biorelvade arendustööga.
Hetkel pole biorelvade arendustegevuse kohta midagi teada, kuid mingil põhjusel kustutasid Ameerika Ühendriikide Riiklikud Terviseinstituudid (NIH) ära oma Sudaani tegevust puudutavad võrguleheküljed.
NIH lehekülge, mis kandis pealkirja "Sudaani ebolaviirusega nakatatud ahve raviti edukalt", võrgust enam ei leia.
Kuid selle teema kohta on teinud ülevaate teised Sudaani ahvide ebolauuringute osapooled. Peale Ameerika Ühendriikide NIHi oli uuringutega seotud ka Kanada ettevõte Arbutus Biopharma Corporation.
Kõnealustest uuringutest leiab ülevaate teadusuudiste portaalis ScienceDaily.
Hetkel käib Arbutus Biopharma kohut Moderna, Pfizeri ja BioNTechiga, kuna viimased on väidetavalt väärkasutanud Arbutusele kuuluvaid Covid-19 "vaktsiinide" patente.
Arbutuse tegevjuhi sõnul on suured ravimiettevõtted varastanud tema juhitavale ettevõttele kuuluva lipiidide naonoosakeste kohaletoimetamise tehnoloogia, mida on vaja Covidi süstide masstootmiseks.
Peamiseks tõigaks, mida Sudaani biolabori loo juures võiks tähele panna, on olukord, kus Ameerika Ühendriikide suur riiklik teadusasutus NIH jagas üle maailma, sealhulgas sõjapiirkondades, asuvatele laboritele ohtlike haiguste näidiseid, mis võivad iga hetk valla pääseda.
Tuleb küsida, kas sellise tegevuse kasud ületavad riske?
Mõni "vandenõuteoreetik" võib isegi arvata, et suur ravimitööstus ja selle huvisid teenivad poliitikud jagavad ohtlikke haiguseid laboritega üle maailma lootuses, et need pääsevad sealt välja ning selle najal on võimalik müüa rohkem ravimeid/süste ning allutada veelgi suurem osa maailmast oma tarneahelatele.
Äkki uued ja vanad ootamatult levima hakkavad haigused ei olegi õnnetused, vaid hoopis kellegi jaoks kasulikud lahendused?
Tõlkis Karol Kallas