George Soros Tallinnas 2000. aasta 11. mail. Foto: Scanpix

George Sorose poolt rahastatud organisatsiooni juht on kirjeldanud käimasolevat lobitööd suunamaks Saksamaad survestama Ungarit hülgama seadust, millega nõutakse läbipaistvust valitsusvälistelt organisatsioonidelt.

Nimelt näitavad The Jerusalem Posti salvestised, kuidas Sorose Avatud Ühiskonna Fondi toel tegutsev Euroopa Kodanikuvabaduste Liit (Civil Liberties Union for Europe) üritab mõjutada Saksamaad sealsele valitsusele lähedaste mõttekodade kaudu.

Nagu kirjeldab salvestistes Balázs Dénes, on tema tegevuse peamiseks sihtmärgiks Ungari seadus, millega nõutakse valitsusvälistelt organisatsioonidelt suuremat läbipaistvust välismaise rahastuse kohta – mis otseselt puudutab Sorose poolt avatud piiride saavutamiseks asutatud "heategevusorganisatsioonide" ja survegruppide tegevust, vahendab Breitbart.

"Me teeme väga kõvasti tööd. Sel nädalal on mul koosolek mõttekojaga – organisatsiooniga, mis mõjutab Saksa valitsust ja Saksa välisministeeriumi, ja ma toon neile selle seaduse koopiad, mis on just Ungari keelest tõlgitud, ja ma selgitan neile, mida nad selle vastu teha saavad," on Dénes salvestistes selgitanud.

Samuti andis Berliinis baseeruva valitsusvälise organisatsiooni liider jaanuaris oma tegevuse toetajale – nagu ta arvas – antud intervjuus mõista, et madjarite läbipaistvusseaduse vastu saaks tööle rakendada Ungaris tegutsevaid Saksa suurettevõtteid.

"Tänu Saksa investoritele ja Saksa firmadele on Saksamaa Ungaris mõjukas tegija. Nii et kui Saksa välisministeerium tahab midagi teha, siis nad ka saavad. Neil on selleks vahendeid," ütles Dénes ning nimetas konkreetselt Audit, Boschi ja Mercedest, mis annavad tööd ligikaudu 35 000 ungarlasele.

Sidemete kohta Sorosega ütles ungarlane, et "me saime Avatud Ühiskonna Fondilt miljon dollarit. Sest me oleme nende tööharu (spin-off)… see tähendab, et mu projekt käis nende kaudu. Ja neli aastat hiljem, kui me ütlesime "Okei, nüüd me oleme valmis, nüüd me võime selle asja ära teha"… [siis] Soros ütles mulle et, teate, me anname teile 3 miljonit dollarit järgmise kolme aasta jaoks."

Dénese sõnutsi värbas Soros ta seetõttu, et Avatud Ühiskonna Fond vajas organit, mis suudaks "kontrollida" Euroopa Liitu.

"Suur põhjus, miks Avatud Ühiskonna Fond mind viis aastat tagasi värbas, oli nende äratundmine, et tol hetkel polnud Euroopas ühtegi inimõiguste rühmitust, mis olnuks võimeline kontrollima Euroopa Liitu."

Dénes on The Jerusalem Postile salvestiste ehtsust kinnitanud ning Ungari valitsus on kinnitanud kavatsust paluda ajalehelt "teolt tabatud" tegelase salvestise koopiat.

Lekkis Sorose silmis usaldusväärsete Euroopa Parlamendi liikmete loetelu