Trump juunis Šotimaal torupillimängijate toetusel britte Brexitile kihutamas. Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters/Scanpix

USA presidendivalimiste võitja Donald Trump on varasemalt lubanud “viiekordset Brexitit” riigis. Juba tänavadki ameeriklased britte Brexiti-inspiratsiooni eest ning kinnitavad samas vaimus, et “me haarame taas kontrolli” oma maa üle.

Samal ajal on Brexiti käilakuju ja Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) juht Nigel Farage ilmselt juba teel oma sõpra õnnitlema – väsimatu vabadusvõitleja tellis varahommikul ära pileti esimesele väljuvale lennule lombi taha.

Teel sinna mõtiskleb ta kindlasti rolli üle, mida ta endale uues USA administratsioonis sooviks – olla “president Trumpi suursaadik Euroopa Liidus.”

Tunnistades ka omalt poolt värsked valimistulemused “suuremaks kui Brexit”, väljendas ta veendumust, et vana Brüsseli kalana saaks ta saadikuametiga “väga hästi” hakkama.

Brüsselis voolavad samal ajal pisarad.

Vaid loetud minutid pärast kurva sõnumi kuulmist teatas Euroopa Parlamendi president Martin Schulz, et on pettunud. Veidi hiljem täpsustas ta Europe 1 raadiojaamale, et suhted Ühendriikidega saavad olema “rasked. Raskemad, kui eelmiste administratsioonidega… aga ta on vabalt valitud president.”

Sügavalt kurvastas Trumpi võidu üle ka Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkija Guy Verhofstadt. Esiteks on tal kahju, et USA magas maha võimaluse valida esimene naispresident. Ühtlasi kutsub ta aga Euroopat nüüd ärkama.

“Äratus Euroopale, et veelgi tihedamalt ühineda & haarata kinni oma saatusest,” säutsus superriigi propageerija.