Anthony Fauci USA Senati ees aru andmas, 17.05.2022. Foto: Scanpix

New York Timesis ilmus 24. aprillil pikk intervjuu Ameerika Ühendriikide Covidi "tsaari" Anthony Fauciga. Intervjuu pikkus on üle 50 000 tähemärgi ja kümme olulisemat tsitaati valis välja mõttekoja Brownstone Institute'i juht Jeffrey A. Tucker. 

New York Times (NYT) üllitas väga pika, põhjaliku ja ülevaatliku intervjuu Anthony Fauciga. Intervjuust leiab sulgemiste ja süstisunni projekti juhi Fauci jahmatavaid ülestunnistusi, väiteid ja eneseõigustusi.

Intervjueerija on NYTi ajakirjanik David Wallace-Wells, kes enne Covidit (ja nüüd selle järel) spetsialiseerus inimtekkelistele kliimamuutustele, kasutab intervjuus kõiki mõeldavaid troope. Intervjuud saadab tunne, et kokku on saanud kaks teineteist armastavat inimest. Ometigi leiab sealt mitmeid huvitavaid kohti.

Jeffrey A Tucker Foto: Gage Skidmore/Wikipedia

Alljärgnevalt on välja toodud minu arvates kümme huvitavamat Fauci tsitaati.

Mõistetavalt läks midagi valesti ja ma ei tea täpselt, mis.

1. Fauci: "Mõistetavalt läks midagi valesti ja ma ei tea täpselt, mis. Kuid põhjus, miks me teame, et midagi läks valesti, on asjaolu, et me oleme maailma rikkaim riik, kuid elaniku kohta läks meil [Covidiga] halvemini kui kõigil teistel maailma riikidel."

Selline väljaütlemine paistab paljulubavana, kuid üpris ruttu saab lugeja aru, et sulgemiste eest vastutavate inimeste jutu taga on aksioom. Neil endil oli kõigis asjus täiesti õigus. Probleemiks oli, et liiga vähe oli tsentraliseerimist, ennetavat planeerimist või vahendeid. Lisaks levis liiga palju väärteavet, inimesed ei kuuletunud käskudele, mille tulemusena vaktsineeriti võrreldes teiste riikidega [Ameerika Ühendriikides] liiga vähe inimesi. Vaktsiinid ise on tõeline ime ja pandeemia aja suurim saavutus ning sellega pole võimalik vaielda.

Samasugused on ka asja, mida nimetatakse Covidi Kriisirühmaks (mida suuremas osas rahastavad Charles Kochi ja Rockefelleri Sihtasutused), järeldused. Viidatud Covidi Kriisirühm avaldas hiljuti raamatu "Covidi sõja õppetunnid: uurimisaruanne" (Lessons from the Covid War: An Investigative Report). PDFi sellest raamatust ei ole. Huviline peab selle omale ostma. Raamatu juhtautor on tuntud kriitiliste ja skandaalsete teemade kinnimätsija Philip Zelikow, kes on 2001. aasta 11. septembri sündmuseid uuriva komisjoni tegevjuht ja viidatud rünnaku aruande koostaja. Teisena leiab raamatu autorite hulgast Carter Mecheri, kes vastutab kõige enam Ameerika Ühendriikide koolide sulgemiste eest. Samuti on autorite hulgas Rajeev Venkayya, kes oli George W. Bushi valitsuse kõrge ametnik ja keda peetakse tänapäevaste sulgemiste lahenduse leiutajaks. 

Selline on nende lugu ja sellest nad ei tagane.      

Süstimise vastu olemine on mõistusevastane. 

2. Fauci süstisunnist: "Taevake, ma mõtlen kui mõistusevastane see oli, et Covidi ajal oli inimesi, kes sõdisid viimase hingetõmbeni süstmise vastu ja küsisid, miks teda sunnitakse ennast süstima? Nii juhtub, et aeg-ajalt meie riigi elanikke iseloomustav nii kaunis isepäisus muutub kõige hea vastaseks. Kõige sellega kaasneb hõõguv teaduse vastasuse tunne, mida näeb siin riigis poliitilise lõhestatuse kujul."  

Kui keegi arvas, et tal ei ole süsti vaja või ei usaldanud neid aineid, millega teda süstida taheti, siis Fauci hinnangul on selline inimene vastutav ühiskonna lõhestamise ja teaduse vastaste meeleolude tekitamise eest. Seda "isepäisust" nimetatakse vabaduseks, mis tema jaoks on tõsine probleem. Mis on selle õppetund järgmise korra jaoks? Seda on keeruline hetkel arvata. Võib-olla ta arvab, et süstisundi oleks pidanud jõustama energilisemalt.

Erialane spetsialiseerumine tõi kaasa kogemata juhtunud totalitarismi, mida me kõik kogesime. 

3. Fauci sulgemiste majandusest: "Haiguste Kontrolli ja Ennetamise Keskused (Centers for Disease Control and Prevention; CDC) ei ole majandusorganisatsioon. Ameerika Ühendriikide ülemarst (surgeon general) ei ole majandusteadlane. Seega me vaatasime olukorrale ainult rahvatervise seisukohast. Need olid teised inimesed, kes pidid tegema laiaulatuslikumaid järeldusi – inimesed, kelle ametite hulgas oli muude seas rahvatervise valdkonna positsioonid. Need inimesed pidid tegema otsuseid, kuidas tasakaalustada millegi negatiivseid tagajärgi ja kasusid."

Siin me näeme kui suur on lõhe rahvatervise ja päris elu vahel, nagu üks teist kuidagi ei puudutaks. Rahvatervis ei hoolinud majandusest – mis on inimeste koostööd käsitlev teadus – ja kahjuks on majandusteadlased liiga tihti harimatud rahvatervise vallas. Säherdune erialane spetsialiseerumine tõi kaasa kogemata juhtunud totalitarismi, mida me kõik kogesime. 

Juhtus, et mind tajuti Covidi aja soovituste kehastusena.

4. Fauci räägib, miks tema pole millegi eest vastutav: "Kui inimesed ütlevad, et "Fauci pani majanduse lukku", siis Fauci seda ei teinud. Sellised soovitused andis organisatsioonina CDC. Juhtus, et mind tajuti nende soovituste kehastusena. Näidake mulle kooli, mille mina kinni panin ja tehast, mille mina sulgesin? Selliseid asju pole kunagi toimunud. Ma ei teinud mitte kunagi mitte midagi sellist. Mina andsin rahvatervise alaseid soovitusi, mis peegeldasid CDC soovitusi ja inimesed tegid neile tuginedes oma otsuseid. Ma ei kritiseerinud kunagi inimesi, kes tegid otsuseid ühel või teisel viisil."

Siinkohal osutab Fauci tohutule bürokraatiamasinale, milles mitte keegi ei vastuta mitte millegi eest.

Ühiskonna oleks pidanud lukku panema juba 2020. aasta alguses.

5. Fauci sõnul oleks pidanud ühiskonna varem kinni panema: "Me ei võtnud täie tõsidusega tõika, et meil oli tegemist väga, väga nakkava viirusega, mis levis selgelt ennenägematutel ja meile tundmatutel viisidel. Nii see lollitas meid alguses, ajas meid segadusse maskide, ventilatsiooni ja inimestevahelise läbikäimise piiramise vajadusega." Kas ühiskonna oleks pidanud sulgema juba 2020. aasta veebruaris? "Jah, me oleks ilmselt pidanud seda tegema, kui me oleksime teadnud seda, mida me teame täna."

Keegi ei teadnud midagi hingamisteede haiguste õpikutes kirjutatu kohta? See oli nii põhjusel, et nende hinnangul oli tegemist biorelvaga, mida pidi käitlema kui AIDSi. Maskid olid kondoomid. Sulgemised olid eluviiside muutus. Juhtumite arvu vähendamine oli edu mõõdik. Nad eksisid kõigis punktides. Lisaks ei olnud nad mitte midagi õppinud AIDSi kogemusest. Need ei olnud vaktsiinid, mis kriisi maha jahutasid. Need olid kliinilise kogemuse tulemusel toimunud raviuuendused. Selle asemel lõpetas Fauci kõik varase ravi võimalused ja jäi ootama vaktsiine. Kui süstid oleksid tulnud varem, oleks olukord olnud veelgi hullem!

Maskide kasu oli tagasihoidlik.

6. Fauci maskide tõhususest: "Vaadates asja laiemast rahvatervise seisukohast, rahvastiku tasandilt, oli maskide kasu tagasihoidlik – kuskil kümne protsendi ulatuses. Kuid kui vaadata asja inimese seisukohast, kes kannab regulaarselt maski, näiteks hästi istuvat KN95 või N95 tüüpi, siis ei ole tegemist tagasihoidliku kasuga. Siis on maskist päriselt kasu. Kuid ma arvan, et kõik, mille kasutamisest või millest sai ägeda kultuurisõja osa, muutis asjad ainult halvemaks. David [intervjueerija], ma pean olema sinuga aus, mis puutub maskikandmisesse, siis ma ei tea kui palju sellest on kasu."

Ta ei tea. Vähemalt ta tunnistab seda. Kuid ometigi kaitseb CDC kohtus oma õigust sundida kogu elanikkonnale peale maskikandmise kohustus ja seda suvalisel ajahetkel. 

Me saime teada, et kaitse nakatumise ja raske haigestumise vastu kestab kuid, mitte aastaid.

7. Fauci ei saa viirusest aru: "Karjaimmuunsus põhineb kahel eeldusel: esiteks asjaolul, et viirus ei muutu ja teiseks, et kui keegi nakatub või teda vaktsineeritakse, siis kaitse kestab vähemalt aastakümneid kui mitte kogu eluaja. SARS-CoV-2 puhul me arvasime, et kaitse nakatumise vastu on mõõdetav pika ajaga. Me saime teada, et kaitse nakatumise ja raske haigestumise vastu kestab kuid, mitte aastaid. Teiseks tuleb välja tuua, et viirus, millesse inimesed nakatusid 2020. aasta jaanuaris on väga erinev viirusest, millesse nakatuti 2021. ja 2022. aastal."

Mitte miski karjaimmuunsuse juures ei nõua eluaegset immuunsust ja kindlasti ei ole eelduseks muutumatu viirus. Tõepoolest on see üllatav, et nad ei teadnud, et viirus võib muteeruda. See on üldteada tõik, et sellised laialt levivad ja enamasti mittesurmavad haigusidud, nagu SARS-CoV-2, muteeruvad, mis on ka põhjuseks, miks neid ei saa vaktsineerimise kaudu välja juurida. Miks peab viroloogia algteadmisi selgitama inimesele nagu Fauci?

85 protsenti haiglasse sattunutest olid vanemad inimesed.

8. Fauci määratust vanuse rollist meditsiiniliselt olulise riski puhul: "Kas me rääkisime sellest, et vanematel inimestel on oht haigestuda suurem? Jah. Kas me rääkisime sellest ikka ja jälle ja jälle? Jah, jah, jah. Kuid kuidagi suurem osa avalikkusest ei saanud aru, et haavatavus on väga märkimisväärselt seotud vanusega. Nagu näiteks 85 protsenti haiglasse sattunutest olid vanemad inimesed."

Nagu näha, sulgesid nad kogu ühiskonna viiruse pärast, mis ohustas peamiselt, kui mitte ainult, vanemaid ja haigeid inimesi. Sulgemiste õigustamiseks varjasid nad haigestumise riski ja vanuse seoseid, mis on põhjuseks, miks kõik tormasid ringi, nagu neil juuksed peas põleksid. Selle põhjuseks oli soov põhjustada elanikkonna seas hirmu ja paanikat, nagu Fauci on eraviisiliselt mitmeid kordi rääkinud. 

Ma magan väga hästi.

9. Fauci vastab küsimusele, kas Ameerika Ühendriikide Riiklikud Terviseinstituudid (NIH) rahastasid laborit, millest viirus lekkis. "Nüüd sa [ajakirjanik] küsid minult asju, mis minu jaoks on pisut murettekitavad. Et ma pean täna minema magama muretsedes, nagu NIH rahastas uuringuid, mis olid pandeemia tekkimise põhjuseks… Ma magan väga hästi. Ma magan hästi. Pea meeles, et seda tööd tehti eesmärgiga valmistuda järgmiseks haiguspuhanguks. Mina ei mõelnud neid tegevusi hommikul oma omletti süües välja. Tegemist oli teadusrahastusega, millele andsid hinnangu sõltumatud teadlased, kelle peamiseks ülesandeks on üritada koguda andmeid, mille tulemusel saab kaitsta Ameerika Ühendriikide ja maailma elanikke. Need teadlased leidsid, et sellised uuringud on olulised." 

Taaskord, kui NIH isegi rahastas uuringuid, mille tulemusena tekkis kõnealune viirus, siis tema ei ole mingil kombel selle eest vastutav. Need on need tüütud sõltumatud teadlased. Ta ajab taaskord kogu süü oma kolleegide kaela.

Kui kõik viiruste võimendamise uuringud seisma panna, siis ei ole gripi vaktsiine.

10. Fauci viiruse võimendamise (gain of function) uuringutest: "Mõned inimesed tahavad kehtestada seaduse, et kõik viiruste võimendamise uuringud tuleb peatada. Kui kõik viiruste võimendamise uuringud seisma panna, siis ei ole gripi vaktsiine. Siis ei ole teiste haiguste vastu aitavaid vaktsiine, sest kõik see, mis manipuleerib viirust või haigusetekitajat, et need saaksid omale kindlalt määratletud talitluse, aitab teha vaktsiine."

Tegemist on väga kõva väitega. Ma küsisin selle kohta ChatGPT käest ja see andis kiiresti järgmise vastuse:

"Ei, gripivaktsiin ei nõua viiruse võimendamise uuringuid. Gripivaktsiinide arendustöös uuritakse tavaliselt viiruse käitumist ja selle tüvesid, mille alusel selgitatakse välja kõige levinumad tüved ja ennustatakse, milline neist levib eeloleval hooajal kõige laiemalt. Selle järel arendatakse viiruse toimetuks muudetud või nõrgestatud variante kasutades välja vaktsiin, milleks ei ole vaja viiruse võimendamise uuringuid. Viiruste võimendamise uuringuid, mille käigus muudetakse viirus geneetilise menetlemise kaudu nakkavamaks või surmavamaks, sooritatakse mõnikord gripiviiruse uurimiseks, kuid neid ei ole vaja gripivaktsiinide tegemiseks."

Kui see ei ole gripivaktsiin, siis mis on gripiviiruse võimendamise uuringute eesmärk? Biorelvade loomine ja vaktsiinide tegemine, millega seda varjatakse? Igal juhul paistavad kogu sellise tegevuse tulemused olevad kohutavad. 

Fauci ja tema sõbrad üritavad Covidi aja teemad lukku panna. Nad on kokku leppinud, milliseid sõnumeid edastatakse ja näevad vaeva lahtiste otsade kokku sidumise nimel, lootes seejuures, et inimesed unustavad kõik ära. Samamoodi soovib korporatiivne meedia, et inimesed oma elukesega edasi läheksid. Kõik, kes selles katastroofis on süüdi, soovivad sedasama, eriti iga valdkonna nomenklatuur, mis sundis peale ja tundis rõõmu kohutavate inimõiguste rikkumiste üle.

Nad kõik eksisid. Midagi ei unustata ära enne kui avalikkus on saanud Covidi kohta ausad vastused.

Toimetas Karol Kallas