Joe Biden Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Neljapäeval 31. märtsil peeti Ameerika Ühendriikides "soomuutjate" nägemise päeva. Tähtpäeva puhul üllitasid mitmed riigiasutused rea juhiseid, millega lubatakse alaealistel soovi korral süüa suguhormoone ja lasta ära lõigata oma genitaalid ning rinnad. 

USA Tervise ja Sotsiaalteenuste Ministeeriumi (HHS) Rahvastikuasjade amet (OPA) avaldas neljapäeval 31. märtsil dokumendi, mis kannab pealkirja "Sugu kinnitav ravi ja noored inimesed" (Gender Affirming Care and Young People). USA Narkootiliste Ainete Kuritarvitamise ja Vaimse Tervise Teenuste Ametkonna alluvuses oleva Laste Traumastressi Initsiatiiv (NCTSN) avaldas samal päeval sarnase sisuga dokumendi "Soo kinnitamise ravi on traumast teadlik ravi", vahendab Fox News.   

HHSi dokument nimetab "puberteedieas soomuutjatele kohase ravina" muuhulgas "ülemise kehapiirkonna kirurgiat, millega luuakse meestele iseloomulik rinnakuju, või suurendatakse rindu" ja "alumise kehapiirkonna kirurgia, mis tähendab genitaalide, või soojätkamisorganite kirurgilist menetlemist, näo naiselikustamist, või teisi sarnaseid protseduure".

"Meditsiinilised ja psühholoogilised soo kinnitamise ravipraktikad on näidanud, et need aitavad sugumuutjatest ja suguliselt mitmekesistele noortele tagada parema vaimse tervise, parandada nende enesehinnangut ning tõstavad üleüldist elukvaliteeti," leiavad OPA ametnikud. 

NCTSNi dokument on koostatud samas vaimus, et kui alaealised seda soovivad, võib nende suguorganid ära lõigata: "Sugu muutvate ja kahe soo hulka mitte kuuluvate laste ning noorukite jaoks on varane sugukinnitamise ravi üleüldise tervisliku seisundi ja heaolu jaoks eluliselt tähtis, kuna see aitab lapsel või noorukil keskenduda sugumuutmisega kaasnevatele sotsiaalsetele küsimustele ning suurendab ajal, kui nad õpivad tundma tervishoiusüsteemi, nende enesekindlust." 

Laste Traumastressi Initsiatiivi üllitises selgitatakse muuhulgas pikalt, et laste suguorganite kirurgiline menetlemine ja neile suguhormoonide sisse söötmine ei ole laste kuritarvitamine. Mida tehti ilmselt vastusena hiljuti Texase osariigis vastu võetud seadusele, mis keelas sellised protseduurid laste puhul ära.

"Soomuutjate" nägemise päeva (Transgender Day of Visibility) puhul pöördus rahva poole ka Joe Biden, kelle sõnul "laste sugulise identiteedi kinnistamine üks kõige võimsamatest asjadest, mida [lapsevanemad] oma laste turvalisuse heaks ära teha saavad".

Biden kinnitas oma pöördumises, et ta hoiab neile pöialt ja "te olete loodud Jumala näo järele, ning väärite väärikust, austust ja toetust".

"Soomuutjate" nägemise päeva puhul üllitas toetusavalduse ka Euroopa Parlamendi fraktsioonidevaheline LGBTI toetusrühimitus, milles laste suguorganite äralõikamist otse ei mainitud, küll aga lubati Euroopa Liidust teha veel selle parlamendi koosseisu jooksul sugumuutjate ja kahe bioloogilise soo väliste inimeste kaitseala.

Eestist kuuluvad Euroopa Parlamendi LGBTI toetusrühmitusse reformierakondlane Urmas Paet ja sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand

Toimetas Karol Kallas