Jordan Peterson Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

Kui suurkirjastuse Penguin Random House Kanada haru teatas, et 2021. aastal ilmub maailmakuulsa intellektuaali Jordan Petersoni järgmine raamat, tekitas see kirjastuse kümnete töötajate seas emotsionaalse rahulolematusepurske. 

Kanada suurkirjastuse sisemised vastuolud tõid avalikkuse ette neli anonüümseks jääda soovivat töötajat, kes rääkisid sellest meediaportaalile Vice.  

Kanada suurim kirjastus Penguin Random House Canada teatas möödunud esmaspäeval, et 2021. aasta märtsis ilmub Jordan Petersoni raamat “Üle korra(statuse): 12 elu lisamängureeglit” (Beyond Order: 12 More Rules for Life).

Kuna kirjastuse otsus põhjustas kümnetes töötajates vastuseisu, otsustas ettevõtte juhtkond kutsuda kokku kõnekoosoleku, kus kõik said oma seisukohad välja öelda.

Üks kirjastuse alama astme töötajatest, kes kuulub LGBTQ kogukonda, põhjendas meediaportaalile, miks nad soovivad Petersoni platvormist ilma jätmist: “Olgu tema raamatu sisu milline tahes, on ta siiski vihakõne, transfoobia ja valge ülemvõimluse ikoon. Ma pole uhke selle üle, et ma pean töötama ettevõttes, mis teda kirjastab.”

Teine töötaja kirjeldas kõnekoosolekut: “Inimesed nutsid seal koosolekul selle pärast, kuidas [kui halvasti] Jordan Peterson on mõjutanud nende elu.” Üks töötaja oli kurtnud, et Peterson tegi tema isast radikaali ja teine, et sellise raamatu ilmumine mõjutab negatiivselt tema mittebinaarse seksuaalsusega sõbra elu.

Kolmanda töötaja sõnul on Penguini erinevuse ja kaasamise komiteele esitatud Petersoni raamatu kohta vähemalt 70 avaldust ja neist ainult mõned toetavad selle avaldamist.

58-aastane Jordan Peterson on Toronto Ülikooli psühholoogiaprofessor, kellest on saanud üks tuntumaid poliitkorrektsuse ja vasakäärmusliku ideoloogilise virgumise (wokeness) kriitikuid. Tema eelmist raamatut “12 Elu Mängureeglit” on Penguini sõnul üle maailma müüdud viis miljonit eksemplari.

23. novembril üllitatud YouTube’i videos teatas Peterson, et ta on kõnealust raamatut hoolega kirjutanud viimased kolm aastat.

Toimetas Karol Kallas