Emmanuel "Jupiter" Macron eile Pariisis Euroopa tulevikust kõnelemas. Foto: Scanpix

Võimule tulles Jupiterina valitseda lubanud Prantsuse president Emmanuel Macron pidas eile ülevaatliku kõne, milles maalis oma nägemuse suurest Euroopa riigist tsentraliseeritud eelarve, armee ja valitsusega.

Lisaks ühisele Euroopa eelarvele ja rahandusministeeriumile vajaks süsteem ka Euroopa prokuröri, et "ilma viivitusteta karistada igasugust ebaõiglast praktikat" ühisturul.

Macron soovib luua mõttekaaslastest koosneva grupi Euroopa Liidu "taasasutamiseks" ning nägemusega mittenõustujad jäetaks tekkivas kahekiiruselises Euroopas mahajääjatena teise liigasse.

Uues "lihtsustatud" Euroopas pakuks Macron kohta ka Suurbritanniale, "kui too soovib."

Suurbritannia võib aga isegi vastu kodanike tahtmist leida ennast lohisemas kaasa kaitsepoliitika vallas, kuna on Brexiti kavasse kirjutanud võimaluse teha koostööd Euroopa Kaitseagentuuriga.

Kaitseagentuurist tahab Macron aga arendada Euroopa ühtse sõjalise jõu, millist igatseb näha ka Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Migrantide vastuvõtmise kohustus laieneks Macroni nägemuses kogu blokile ning ühtlasi tekiks üleliiduline varjupaigaamet.