Kolmapäevases saates “Ringvaade” kommenteeris avameelselt oma homoseksuaalsusest rääkinud Jüri Nael Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriprogrammi õppetöö raames toimuvat drag-showd, kus meestudengid pannakse kehastuma groteskseteks drag-queenideks ja naistudengid samavõrra groteskseteks drag-kingideks.

Drag-show lavastaja, professor Jüri Nael juhatab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ingliskeelset magistriprogrammi nimega Contemporary Physical Performance Making (ingl Kaasaegne füüsiline etenduse tegemine), lühendina CCPM. Moodsa etenduskunsti kohta on eesti keeles kasutatud ka võõrsõna performance.

Magistriprogrammi esimene kursus alustas käesoleva aasta sügisel.

Naela sõnul on tegemist maailmatasemel programmiga, mis loob eeldused “rahvusvaheliselt hinnatud teatrihariduse ja teatriuurimise keskuse loomiseks Eestis” ja saab olema “eksperimentaalse mõtlemisega noorte etenduskunstnike kohtumispaik”.

Drag-show näib aga olevat magistriprogrammis korraline pedagoogiline element. Projektis teevad kaasa ka Eesti Kunstiakadeemia ja Grimmikool.

“Kasutame seda formaati selleks, et anda näitlejatudengitele võimalus luua enda alter ego, mis on samamoodi drag’i põhimõte. Sa lood mingi teise tegelase, kes on võimeline üles astuma ja tegema asju, mida sa ise inimese, mehe või naisena teha ei suuda,” kommenteerib Nael.

“Juba Shakespeare’i ajal kõik näitlejad olid mehed, kes mängisid naisi, nii et see ei ole teatri kontekstis mingisugune sensatsioon. Aga terapeutilises mõttes on see kindlasti väga vabastav, sest ta on mänguline. Ütleme nii, et  kui sa paned ikkagi kõrge kontsaga kingad jalga, siis on see eriline tunne küll,” lisab ta naerdes.

See ei ole aga esimene kord, kui Naela juhtimisel Eestis drag-show korraldatakse.

“Kusjuures kaks aastat tagasi me tegime drag-show esimest korda siin Eestis koos lavakunstikooli bakalaureuse ja magistrantuuri tudengitega ja see oli väga mõnus mänguline ja ennast arendav kogemus kõikidele osavõtjatele. Tundus et seda võiks teha uuesti.

Eelmine drag-show, millele Nael viitab, toimus 2017. aasta veebruaris, mil aktsiooni lavastas samuti Nael, ent millest võtsid osa EMTA Lavakunstikooli magistriprogrammi tudengid. Professor Nael oli toona Lavakunstikooli magistriprogrammi juht.

Nii kirjeldab Nael drag-karakterit, kelleks ise kehastuda tahaks: “Ma arvan, et tal on punane glitter-kleit, lõhikuga külje peal, kõrged kontsad ja kes on lihtsalt ilus ja hooliv.”

“Täielik meelelahutus-tööstus on käivitunud siin,” sõnab ta drag-kostüüme selga proovivaid tudengeid silmitsedes.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor on pianist Ivari Ilja.

Toimetas Oto Tuul