Hunter Bideni arvutist leitud materjal osutab, et Barack Obama asepresident Joe Biden kasutas oma ametipositsiooni korruptiivselt oma poja Hunter Bideni kaudu ära. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide kongress algatas Joe Bideni ja tema klanni korruptsiooni tõttu kunagise Barack Obama asepresidendi tagandamisprotsessi. Teenekas Eesti poliitik Jüri Toomepuu loetleb üles 22 Bideni korrutsioonijuhtumit.

USA demokraatide ja korporatiivse meedia peamise jutupunkti – mingeid tõendeid Joe Bideni korruptsiooni kohta ei ole – vahendusel soovitakse inimestele selgeks teha, et kongressi Bideni korruptsiooni uurimine on tühja tuule tallamine. Valge Maja ei pidanud isegi paljuks saata meediamajadele laiali märgukiri, kuidas need Bideni korruptsiooni uurimist peavad kajastama.

Toomepuu vahendab sotsiaalmeedias kongressi järelvalvekomisjoni koostatud 22 punktilist kahtlustuste nimekirja, mis osutavad Joe Bideni seotusele oma poja Hunter Bideni isa mõjuvõimuga kauplemise äriga.

 1. 2023. aasta juulis kirjeldas endine Bideni äripartner Devon Archer, kuidas Joe Biden oli „kaubamärk" mida kasutati võimu, juurdepääsu ja mõju "signaalide" saatmiseks, et selle toel rikastada Bideni perekonda.
 2. Ainuüksi Devon Archer oli teadlik vähemalt 20 juhtumist, kui toonane asepresident Biden rääkis telefoniga Hunter Bideni välismaiste äripartneritega. Demokraadid väidavad, et nende telefonikõnede käigus räägiti ainult ilmast.
 3. 2014. aasta veebruaris einestas asepresident Joe Biden Venemaa ja Kasahstani oligarhidega, kes andsid Hunter Bidenile ning tema äripartneritele miljoneid dollareid.
 4. 2015. aasta aprillis einestas toonane asepresident Biden Hunter Bideni välismaiste äripartneritega, sealhulgas Ukraina enegiakompanii Burisma juhi Vadim Požarskiga, kes sattus korruptsioonikahtlustsuste tõttu Ukraina peaprokuröri Viktor Šokini uurimise alla.
 5. Asepresident Biden jõi Pekingis kohvi Hunter Bideni Hiina äripartneri, investeerimisfondi BHR juhi, Jonathan Li'ga ja kirjutas tema tütrele mainekasse ülikooli astumiseks soovituskirja.
 6. 2015. aastal võõrustas asepresident Biden asepresidendi ametlikus residentsis Hunter Bidenit ja Devon Archerit ning nende äripartnereid. Aruteluteemaks oli ÜRO peasekretäri ametikoha täitmine. Kasahstani valitsusametnik, kes soovis osutatud ÜRO positsiooni, osales nii asepresidendi residentsis  kui Washington DC Café Milanos toimunud õhtusöökidel.
 7. Kasutades pseudonüümi "Robert L. Peters", teavitasid alluvad asepresident Bidenit 2016. aastal peetud kõnest Ukraina presidendi Petro Porošenkoga. Koopia sellest ametlikust e-kirjast edastati Hunter Bidenile, kes oli samal ajal Ukraina energiaettevõtte Burisma juhatuse liige.
 8. 4. detsembril 2015 kirjutas Hunter Bideni äripartner Eric Schwerin asepresidendi kantseleis tolle pressiesindajale Kate Bedingfieldile ette tsitaadid, mida vastata ajakirjanike küsimustele Hunter Bideni rolli kohta Ukraina energiaettevõttes Burisma. Hiljem samal päeval vastas Bedingfield Schwerinile: "Asepresident kiitis vastused heaks." Devon Archeri sõnul helistas Hunter Biden pärast 4. detsembril (2015) Dubais toimunud Burisma direktorite nõukogu koosolekut Washingtoni, et arutada Ukraina prokuratuuri Burisma korruptsiooni uurimist, mille lõpetamise osas paluti abi asepresident Bidenilt.
 9. 2017. aasta mais saatis Bideni perekonna äripartner James Gilliar Hunter Bidenile ja teistele äripartneritelee e-kirja, mille sisuks oli Hiina Kommunistliku Parteiga seotud energiaettevõttega CEFC sooritatud tehingult saadud kasumi jaotamine. Gilliar märkis, et Joe Biden saab 10 protsenti, mida kinnitab samuti Hunter Bideni endine äripartner Tony Bobulinski.
 10. 20. mail 2017 ütles Gilliar Bobulinksile: "Ärge mainige, et Joe on seotud, seda võib teha ainult nelja silma all. Ma tean, et sa tead seda, aga nad [Bidenid] on paranoilised."
 11. Hunter Biden kirjutas 21. septembri 2017. saadetud e-kirjas, et Joe Biden on tema äripartner ja andis Joe Bideni isikliku mobiiltelefoni numbri, kui saaja soovib sellele kinnitust. E-kirjad näitavad lisaks, et Hunter Biden, CEFC ametnikud ja Joe Biden on valmis jagama kontoripinda Hudson Westi/CEFC/Joe Bideni fondiga.
 12. 30. juulil 2017 nõudis Hunter Biden Hiina äripartneritelt raha ja ähvardas, et Joe Biden istub tema kõrval: "Kui ma saan kõne või sõnumi kelleltki, kes on sellega seotud peale teie…, siis võite olla kindlad, et minu kõrval istuval mehel, tema tuttavatel ning minul on võime igavesti vimma pidada, mida te kahetsete, kui te ei täida minu nõudmist."
 13. 3. augustil 2017 väitis Hunter Biden: "Bidenid on parimad, et teha täpselt seda, mida esimees sellest partnerlusest soovib. Palun ärgem virisegem tühiasjade üle." Esimees oli Ye Jianming, Hiina RV miljardär, kes on seotud Hiina Kommunistliku Partei luureandmete kogumise agentuuriga. Ye väitis, et CEFC Hiina visioon "on hankida ülemereressursse ja teenida riiklikku strateegiat".
 14. FBI salvestas 2020. aasta detsembris intervjuu Hunter Bideni äripartneri Rob Walkeriga, kes kinnitas agentidele, et Joe Biden osales isiklikult CEFC äri puudutaval koosolekul.
 15. Asepresidendina lubas Joe Biden oma pojal reisida koos temaga Air Force 2 (asepresidendi) lennukis, et ajada äri üle maailma. Hunter Biden külastas Air Force 2-ga vähemalt 15 riiki, kus ta müüs Bideni klanni rikastamise eesmärgil "Bideni kaubamärki."
 16. Hunter Bideni äripartnerid külastasid Joe Bideni asepresidendi ametiajal Valget Maja rohkem kui 80 korda.
 17. 2014. aasta veebruaris näitab päevakava, et toonane asepresident Biden kohtus Valges Majas kahe Hunteri Mehhiko äripartneriga.
 18. 2015. aasta oktoobris korraldas Hunter Biden videokõne oma isa ja Mehhiko äripartnerite vahel. Järgmisel kuul võõrustas toonane asepresident Biden asepresidendi ametlikus residentsis Mehhiko äripartnereid ja Hunter Bideni äripartnerit Jeff Cooperit.
 19. 2016. aasta veebruaris lubas toonane asepresident Biden oma pojal ja tolle äripartneril Jeffrey Cooperil lennata Mehhikosse ärikohtumisele Air Force 2-ga.
 20. FBI 2020. aasta 30. juunil allkirjatatud vormis FD-1023 on esitatud väited, et asepresident Joe Biden võis osaleda väljapressimisskeemis, mille tulemusel maksti talle teatud teenete eest 5 miljonit dollarit.
 21. "Kaup", mida Hunter Biden müüs Hiina investoritele, oli juurdepääs tema isale Joe Bidenile. 2011. aasta septembris, kui tema isa oli asepresident, kirjutas Hunter Biden e-kirjas, et tema osutatud teenetel "pole midagi pistmist minuga ja kõik on seotud minu perekonnanimega".
 22. 2019. aastal saatis Hunter Biden oma tütrele sõnumi, väites: "Erinevalt issist [Joe Bidenist] ei nõua mina oma lastelt, et te poole oma palgast minule annaksite."

Toimetas Karol Kallas