Yangibana haruldaste muldmetallide kaevandus laiub Lääne-Austraalias 650 ruutkilomeetril Foto: Hastings

Rauamaagi tootja Fortescue Metals Groupi asutaja Andrew Forrest tunnistas, et süsinikdioksiidi kogumine on aastakümneid ebaõnnestunud ja poliitikakujundajad vajavad heitkoguste vähendamiseks tõelisi lahendusi, mitte "totaalseks valeks" oleva süsinikusalvestuse programmi peale surumist. 

"Me jätkame fossiilsete kütuste põletamist ja meile sisendatakse, et me kuidagi maagiliselt vabaneme sellest süsinikust peites selle maapõue, kus see lihtsalt haihtub. Teeme seda väites, et nii saab probleem lahendatud, kuigi tegelikkuses pole mingisuguseid tõendeid, mis annaksid meile kindlust, et sellest on mingit tolku," sõnas Forrest Pariisis Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) 50. aastapäeva konverentsil.

"Ma ütlen poliitikakujundajatele kõikjal, et ärge olge järgmine idioot, kes pajatab lugusid süsiniku salvestamisest. See projekt on 75 aastat järjest ebaõnnestunud. See on täielik vale," ütles Forrest Reutersi vahendusel.

Maailma suuruselt neljanda rauamaagi tootja Fortescue Metals asutaja ja Austraalia miljardäri sõnul ei ole süsinikdioksiidi kogumine lahendus heitkoguste vähendamiseks. 

2023 septembris ütles Fortescue, et ta ei osta enam ka süsinikdioksiidi kompensatsiooni.

"Me oleme ainus suur emiteerija maailmas, kes lõpetab vabatahtlike kompensatsioonide ostmise," ütles Fortescue Metals-i tegevjuht Dino Otranto toona.

"Keskendume oma jõupingutused pigem sellele, et kõrvaldada tarbelt miljon liitrit diislikütust, mida me aastas kasutame, selle asemel, et nende poolt genereeritud heiteid kuidagi kompenseerida".  

Kuigi Fortescue-i asutaja kritiseerib süsinikdioksiidi kogumist kui tehnoloogiat, mis võiks aidata vähendada heitkoguseid, propageerivad poliitikakujundajad ja valitsused jätkuvalt süsinikdioksiidi kogumise ja sidumise eeliseid ning subsideerivad sellega seonduvaid projekte, sealhulgas USA inflatsiooni vähendamise seaduse kaudu. 

Süsinikdioksiidi kogumine, kasutamine ja säilitamine võiks mängida olulist rolli mõne muu tööstusharu süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamisel, kuid nafta- ja gaasiettevõtted ei saa süsiniku eemaldamist kasutada, kui nad jätkavad fossiilsete kütuste pumpamist tavapäraselt, selgus novembris avaldatud energia üleminekute komisjoni analüüsist.

Toimetas Adrian Bachmann