Peaminister Kaja Kallas riigikogu infotunnis, 26. aprillil 2023. Foto: kuvatõmmis

Peaminister Kaja Kallas ei kinnitanud Varro Vooglaiu küsimuse peale, et ta jääks sõja puhkemise korral Eestisse. Tema sõnul on see küsimus palju komplitseeritum ning ta ei saavat sõjaaja plaane riigikogu suures saalis avaldada. Samas lubas ta siiski sõja puhkemise korral peaministrina oma rahvaga solidaarseks jääda.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni kuuluv riigikogu liige Varro Vooglaid küsis tänases riigikogu infotunnis peaminister Kaja Kallaselt (Reformierakond), et kas ta jääks sõja puhkemise korral oma kodumaale, nagu seda tegi Volodõmõr Zelenskõi.

"Lugupeetud istungi juhataja, austatud peaminister. Te käisite just Ukrainas, kus kohtusite teiste hulgas president Volodõmõr Zelenskõiga. Teatavasti on teda palju kiidetud selle eest, et ta on jäänud sõja ajal oma rahvaga solidaarseks, ega ole kusagil turvalisema koha leidmiseks riigist lahkunud. Kindlasti on paljudel Eesti inimestel õigustatud ootus teada, kuidas teie Eesti Vabariigi valitsuse juhina kavatsete niisuguses olukorras, kui see peaks tekkima, käituda. Sellega seonduvalt on mul teile täiesti siiralt väga põhimõtteline küsimus, millele palun selget, ühemõttelist vastust," juhatas Vooglaid oma sõjaaja riigikorraldust puudutava küsimuse sisse.

"Kas te kinnitate oma inimlikku väärikust pandiks tuues, pannes sellest lubadusest sõltuma kogu oma moraalse väärtuse inimesena, et ajal, mil sõda on jõudnud või on jõudmas Eestisse, ei evakueeru te Eesti Vabariigi territooriumilt, vaid jääte solidaarseks eesti rahva saatusega, mille määramisel te oma vastavat vastutust kannate?" küsis Vooglaid, paludes peaministrilt veelkord selget ja ühemõttelist vastust.

Kaja Kallas vastas aga, et see on palju komplitseeritum kui lihtsalt "jah" ja "ei" vastus ning ta ei saa sõjaaja plaane riigikogu suures saalis avaldada:

"Õnneks ei ole meil sõda praegu. Selles mõttes, et need plaanid, jah, on tehtud ja need plaanid ei ole sellised, mida saab siin suures saalis siis lahti rullida kõik, et kes kuhu läheb, kes kust mida juhib. Et need on plaanid, mida tutvustatakse kinnistes ruumides, just sellel põhjusel, et mitte ette anda juba kõike samme teada… ja see on palju komplitseeritum, kui lihtsalt "jah" ja "ei" vastus. Meil on hetkel siis… need on väga põhjalikud kavad. Meil on hetkel kehtivad seadused, mis ütlevad, kuidas sõjaseisukorra ajal käitutakse, millised on riigikogu rollid, millised on valitsuse rollid, millised on iga ministri rollid on meil eraldi kavadega paika pandud, kuidas see kõik käib."

Järgnevalt juhtis Kallas oma vastuse hoopis Ukraina teemale: "Aga ma tõesti väga-väga loodan, et see sõda siia mitte kunagi ei jõua. Selle jaoks me teeme pingutusi, et see sõda siia ei jõuaks, sellepärast me aitame Ukrainat… see sõda lõppeb Ukrainas, kui Venemaa saab aru, et see oli viga, sellepärast, et nad ei saa Ukrainat võita. Ja see sõda peab lõppema ka sellega, et siis Putin ja Venemaa juhid võetakse selle eest vastutusele… agressioonikuriteo eest võetakse vastutusele, mis on teatavasti juhtkonna kuritegu. Ja ilma selle agressioonikuriteota ei oleks ka ühtegi sõjakuritegu. Aga jah, ma arvan ja loodan, et see sõda siia ei jõua."

"Igal juhul need kavad… ma ei tea, mis komisjonides te olete ja mis load teile on antud… kas nende kavadega siis ka riigikogu liikmeid tutvustatakse. Aga igal juhul ei saa seda ma teha siin suures saalis praegu," puikles peaminister seejärel selgest vastusest kõrvale.

Seejärel sai sõnajärje taaskord Vooglaid, kes ütles, et loomulikult me kõik loodame, et sõda Eestisse ei jõua, kuigi aeg-ajalt tekib põhjendatud küsimusi selle kohta, millisest eesmärgist lähtuvad Kallase avaldused, mille kohaselt me juba olevat sõjas ja muud sellised sõnavõtud.

Samas peab ta kahetsusväärseks, et Kallas ei anna selget avalikku kinnitust riigikogu liikmetele ja eesti rahvale laiemalt, et kui kahetsusväärsel juhul peaks sõda siia jõudma või hakkama siia jõudma, siis tema kui peaminister jääks oma rahvaga reaalselt solidaarseks ega lahkuks Eestist.

"Mina ei näe küll ühtegi põhjust, miks sellist avalikku kinnitust Eesti Vabariigi valitsuse juht ei saaks oma rahvale anda," nentis Vooglaid kokkuvõtvalt.

Seejärel vastas Kallas, et seda võib ta küll kinnitada, et ta jääb oma rahvaga solidaarseks: "Loomulikult, kui peaks olema nii, et see sõda jõuab siia, siis kui mina olen peaminister, igal juhul, seda ma võin kinnitada, käsi südamel, et oma rahvaga ma kindlasti solidaarseks jään."

Toimetas Martin Vaher