Marina Kaljurand Lennart Meri büsti avamisel välisministeeriumi hoones 28. märtsil 2016. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanix

Eesti Vabariigi presidendiks pürgiva välisministri Marina Kaljuranna kampaaniameeskonnaga liitus suhtekorraldaja ja blogi poliitika.guru üks autoritest Andreas Kaju, kes on varem silma paistnud kooseluseadust toetavate mõtteavaldustega.

Andreas Kaju on olnud kaitseminister Jaak Aaviksoo nõunik, enne seda töötas ta Isamaa ja Res Publica Liidu poliitikasekretärina ja Res Publica riigikogu fraktsiooni sekretariaadi juhatajana. Aastail 2004–2005 oli Kaju peaminister Juhan Partsi sisenõunik.

Kaju: kooseluseadus vajanuks agressiivsemat strateegiat

2014. aasta juunis, kui ühiskonnas kogus tuure kooseluseaduse debatt, avaldas Andreas Kaju kahetsust selle üle, et kooseluseaduse läbisurujad ei olnud piisavalt agressiivsed. "Mina oleksin kindlasti läinud agressiivsema strateegia peale. Poliitikas ei anna targem järele," teatas ta.

"Tundub ka, et kooseluseaduse vastased on peale oponentides hirmu tekitamise näinud vaeva ka oma toetajate entusiastlikus mobiliseerimises," jätkas Kaju ja lisas: "Kui kristlik meetod on oma põhiolemuses alati seisnenud inimlike instinktide mahasurumises, siis kooseluseaduse debati üks osapool on läinud just vastupidist, hirmu ja ärevuse esilekutsumise teed."

Andreas Kaju (paremal) 2013. aasta arvamusfestivalil. Foto: Toomas Tatar, Postimees/Scanpix
Andreas Kaju (paremal) 2013. aasta arvamusfestivalil. Foto: Toomas Tatar, Postimees/Scanpix

Nüüd usub Kaju, et just Marina Kaljurannal on parimad oskused ja võimalused täita presidendi põhiseadusliku rolli, hoides Eesti välis- ja julgeolekupoliitilist sihti selgelt lääne suunas, kuid samas ära kuulates ka pahased ja rahulolematud inimesed.

"Samuti usun, et noil ebakindlatel aegadel vajab Eesti presidenti, kes on õiglane ja kuulab ära need seisukohad, mis on pahased ja mures enda ja oma laste tuleviku pärast ning aitab seeläbi kaasa suurema üksmeele tekkele, seda ka minu jaoks olulistes küsimustes, mis seonduvad vabadusega," ütles Andreas Kaju väljaandele Postimees.

Kaljurand toetab kooseluseadust: kõik inimesed on võrdsed

Marina Kaljurand on samuti toetust avaldanud ebademokraatlike meetoditega läbi surutud kooseluseadusele ning kaitsnud president Toomas Hendrik Ilvest, kes pooliku seaduse kiiresti allkirjastas.

"Selle seaduse võttis vastu riigikogu, mis esindas ja mis on valitud Eesti kodanike poolt. Riigikogu väljendas ka järelikult enamuse Eesti kodanike seisukohti," rääkis Kaljurand Vikerraadios ja lisas, et ta ei tea, kui hästi seda seadust rahvale selgitati, kuid president peab kaitsma põhiseaduslikke väärtusi ja põhiseaduses on öeldud, et kõik inimesed on võrdsed.