Poiss punase vihmavarjuga Aleppo Salah al-Dini linnaosas tänavu kevadel tänavat ületamas. Foto: Valeri Šarifulin, TASS/Scanpix

Lääne peavoolumeedia kajastus sõjast Süürias on "kaheldav" (ingl. k. compromised), sest nende kohapealsed allikad "ei ole usaldusväärsed" ning Aleppo puhul ei asu isegi mitte kohapeal, ütles ÜRO juures korraldatud pressikonverentsil Kanada ajakirjanik Eva Bartlett.

Sõltumatu ajakirjaniku ja õigusaktivistina on Bartlett "käinud palju kordi [Süüria linnades] Homsis, Maaloulas, Latakias ja Tartuses, ja … neli korda Aleppos." "Ja see on absoluutselt tõsi, et inimesed toetavad oma valitsust," kinnitas ta, viidates kõrgele osalusprotsendile viimastel Süüria valimistel ja tõsiasjale, et president Bashar al-Assadi poolt hääletas otsustav enamus.

Seejuures riskisid inimesed valima minnes sageli oma eluga ning kõndisid maha pikki vahemaid, rõhutas ajakirjanik.

"Mida iganes te meediatööstuse vahendusel kuulete, pole tõde," kinnitas Bartlett ning täpsustas, et "mida iganes te kuulete BBC, Guardiani, New York Timesi jne kaudu Aleppost, on vastupidi tegelikkusele."

Bartlett juhtis tähelepanu sellele, et vaherahusid sunnitakse ÜRO ja Lääne poolt Süüriale peale sellistel hetkedel, kui valitsusväed koos oma liitlastega on Islamiriigi taganema sundinud. Ning sel ajal, kui Süüria ja Venemaa vaherahust kinni peavad, rikuvad seda nii ISIS kui teadaolevalt ka USA koos oma liitlastega, ütles ajakirjanik, tuues konkreetseid fakte ja numbreid.

Kõneldes ebapädevast kajastusest "kohapealt", toonitas Bartlett, et Lääne ajakirjanikel pole tegelikult Aleppos usaldusväärseid allikaid ning nad tuginevad Süüria Inimõiguste Vaatluskeskusele, mis koosneb ühest mehest ja asub pealegi Inglismaal, konkreetsemalt Coventrys.

Mis puudutab selliseid allikaid nagu vabatahtlike päästjate rühmitus Valged Kiivrid, keda "arvatakse päästvat tsiviilisikuid Ida-Aleppost ja Idlibist… keegi Ida-Aleppos pole neist midagi kuulnud." Küll aga "sisaldub nende videomaterjalis lapsi, keda on "taaskasutatud" erinevates raportites. Nii võite te leida tüdruku nimega Aya, kes ilmub, ütleme, augustikuises raportis, ning seejärel septembris kahes esinevas kohas," rääkis Bartlett.

Ajakirjaniku hinnangul mõjutab Lääne meediaväljaannete kajastust Süürias toimuvast režiimivahetuse agenda, s.t soov, et praegune valitsus eesotsas president Assadiga välja vahetataks.

Lääne massimeedia kallutatuse üle kurtis äsja Damaskuses agentuurile RT antud intervjuus ka Läänes järjekindlalt diktaatoriks nimetatud Assad, kes süüdistas ajakirjanikke koostöös oma valitsustega ja moraalses allakäigus.

Assad juhtis tähelepanu sellele, et ajal, mil Aleppot Islamiriigi käest vabastama asuti, eemaldas USA president Barack Obama piirangud terrorirühmituste relvastamiselt Süürias, mis võimaldas Islamiriigil minna massiivsele pealetungile Palmyras.

Ta usub, et see pole kokkusattumus ning vaja oli "toetada teisi terroriste väljaspool Aleppot, sest kui nad Aleppos lüüa saavad, peavad Ühendriigid ja Lääs toetama oma käsilasi (ingl. k. proxies) kusagil mujal."

Relvatarnete võimaldamise mõte on "tekitada rohkem kaost, sest Ühendriigid tekitavad kaost, et seda kaost siis kontrollida," väitis Assad ning selgitas, et Islamiriik tuli Palmyras pealetungile "erineva ja tohutu inim- ja tulejõuga, mida neil enne seda rünnakut ei olnud. Ja nad ründasid tohutul rindel… mis oli kümnete kilomeetrite pikkune… ning oli võimalik ainult [välis]riikide abiga."

Nagu näivad kinnitavat kohapeal käinud allikate tunnistused, ei ole riigis ilmselt tegemist kodusõjaga, vaid välismaiste jõudude katsega kukutada valitsus ning kehtestada uus režiim.

Samal ajal, kui Lääne meediat truult dubleerinud Eesti ajakirjandus on maalinud pildi Assadist kui elajalikust julmurist, näis Süüria president pigem lootvat, et paljud terroristid kahetsevad oma tegusid ning pöörduvad tagasi normaalse elu juurde, mainides konkreetselt amnestia võimalust.

RT ajakirjaniku jaoks oli üllatav, et Assad näis nägevat terroristides siiski ka inimesi. "Nad ühinesid terroristidega erinevatel põhjustel," selgitas Assad, tuues näiteks "hirmu, raha, mõnikord ideoloogia. Ning see on meie kui valitsuse töö tuua nad võimaluse korral normaalse elu juurde tagasi, et nad oleksid tavalised kodanikud."

Ta rõhutas, et kõige parem on see, kui inimesed muutuvad ning "mõned neist on liitunud Süüria armeega, nad on võidelnud koos Süüria armeega teiste terroristide vastu. See on edu, meie vaatevinklist."

Samal ajal on demokraadist USA kongressi liige Tulsi Gabbard süüdistanud Ühendriike al-Qaeda ja Islamiriigi finantseerimises ja relvastamises.

Gabbard esitas terroristide relvastamise lõpetamise eelnõu (Stop Arming Terrorists Act) koos vabariiklasest kongresmeni Thomas Massiega, kes ütles, et sellega saaks "keelata USA valitsusel Ameerika maksumaksjate dollarite kasutamine selleks, et tagada rahastust, relvastust, väljaõpet ja luuretuge terrorirühmitustele nagu al-Qaeda ja ISIS, või riikidele, kes neidsamu rühmitusi otse või kaudselt toetavad."

"CIA on samuti suunanud relvi ja raha läbi Saudi Araabia, Türgi, Katari ja teiste [riikide], mis otseselt või kaudselt toetavad rühmitusi nagu ISIS ja al-Qaeda," ütles Gabbard esindajatekojas esinedes.