Kanada pärandimister Steven Guilbeault. Foto: Scanpix

Kanada pärandiminister Steven Guilbeault, kelle ülesandeks on Kanada ringhäälingu ja telekommunikatsiooni seaduste kaasajastamine, kavatseb kehtestada kõigile meediasisu edastavatele kanalitele litsentsinõude.

Kanada ringhäälingu ja telekommunikatsiooni seaduste uuendamiseks kutsuti kokku ekspertide paneel, kes tegid 97 põhimõttelist muudatusettepanekut. Üheks selliseks on ühe Kanada telekomiettevõtte endise tippjuhi Janet Yale’i ettepanek, milles see nõuab, et kõik ettevõtted, mis edastavad Kanadas audio-, audiovisuaalset ja alfanumeerilist uudissisu, peavad taotlema Kanada Raadio-televisiooni ja Telekommunikatsiooni Komisjonilt (Canadian Radio-Television and Telecommunications Commission; CRTC) või mõnelt muult sarnaselt asutuselt, kas litsentsi või ennast nende juures registreerima, vahendab CTVNews.

“Kui sa oled sisu edastaja ja tegutsed Kanadas ja ilmselgelt kui sa oled väga väike meediaorganisatsioon, on litsentsinõuded midagi muud kui need on Facebookile või Google’ile. Sellesse kõigesse peab olema sisse ehitatud proportsioon,” rääkis Guilbeault CTV telekanalile.

“Me hakkame neilt viimaselt kahelt litsentseerimist nõudma,” kinnitas pärandiminister.

Eelmisel nädalal esitas grupp ringhäälingueksperte Kanada peaminister Justin Trudeau valitsusele aruande nimega “Kanada kommunikatsiooni tulevik: aeg tegutseda”, milles sisaldusid eelpool mainitud 97 ettepanekut.

Trudeau valitsus on Kanada meediasektorist juba omale lemmikud välja valinud, süstides sektorisse kuuesaja miljoni Kanada dollari (409 380 000€) jagu rahalist abi. Seda kanadalaste maksuraha jagasid kaheksa meediahaldusettevõtet, kirjutab The Media Times.

“Ei, vabas demokraatias ei nõuta ajakirjanduselt, et see taotleks valitsuselt tegutsemiseks litsentsi,” kritiseeris viidatud uudise peale Kanada suurima päevalehe Globe and Mail kolumnist Andrew Coyne. “Kõik, mida sul (pärandiminister) oli vaja teha, oli lihtsalt öelda “ei”,” jätkas kolumnist.

Guilbeault’ sõnul arutas valitsus, milliseid ettepanekuid 97-st esitatust täpsemalt rakendada ja kinnitas, et lõplikku valikut ei ole veel tehtud.

Trudeau valitsus paistab olevat võtnud nõuks hakata nõudma Netflixilt ja Amazon Prime’ilt (Netflixi sarnane voogedastusteenus) maksude maksmist ja teatud osa programmi pühendamist Kanadas toodetud sisule.

“Mis puudutab riiklikku käibemaksu (GST) ja provintside käibemaksu (PST), olenevalt sellest kus sa elad, on küsimus õigluses. Kanada ettevõtted ei maksa GST-d ja PST-d, kuid ei ole mingit põhjust, miks maailma rikkaimad ettevõtted, mis tegutsevad Kanada pinnal, ei peaks seda tegema,” rääkis Guilbeault intervjuus.

Esitatud 97 ettepaneku seas oli näiteks ka selline, et Kanada rahvusringhäälingust CBC – mis on viimasel ajal tuntust kogunud Trudeau valitsuse propagandamasinana ja vastaliste ajakirjanike diskrediteerimisega – saaks teiste meediaorganisatsioonide valvekoer.

Konservatiivne rahvasaadik Michelle Rempel Garner, kes on tööstuse ja majandusarengu variminister pole asjade käiguga sugugi rahul.

“See aruanne soovitab lisada süsteemile juurde veel bürokraatiakihte. Süsteemile, mis vajab põhjalikku raputamist,” rääkis Rempel Garner CTVNewsile.

Tema sõnul ei lähe aruandes esitatud ettepanekud piisavalt kaugele, mis puudutab kanadalaste kaitsmist Twitteri ja Facebooki suguste hiidude isikuandmete ärakasutamise eest või kuidas saada hakkama uues 5G telekommunikatsioonivõrgus.

Tema sõnul ei kõlba mitte kuhugi ka aruande soovitus, et CRTC hakkas hindama, kas uudistekanalid on “täpsed, usaldusväärsed ja püsiva kvaliteediga” .

“Ühelt poolt on see väga kanaemalik ja teiselt väga hirmutav mõelda, et valitsus tahab selliseid asju kontrollima hakata. See paneb meid ühte patta riikidega, kus meediavabadust ei ole,” rääkis Rempel Garner.

Mitme eksperdi sõnul võivad viidatud ettepanekud olla vastuolus Kanada põhiseadusega.