Jaan Kaplinski. Foto: Margus Ansu, Postimees/Scanpix

Literaat Jaan Kaplinski kirjutab Sirbis, et antiikkultuuril ja kristlusel baseeruvat Lääne tsivilisatsiooni ei ohusta Venemaa, mis on samuti osa Läänest, vaid sõjakas islam. Tema hinnangul ei ole USA džihadistide ohtu piisavalt tõsiselt võtnud ja on läinud liiga vara konfrontatsioonile Venemaaga. Eestile tähendaks Vene-Lääne sõda hävingut, leiab Kaplinski.

“Ma leian, et Venemaa ei ole Lääne, s.t Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika antipood, ei ole Lääne tsivilisatsiooni ohustav barbarite riik, vaid üks osa meie tsivilisatsioonist, kuigi paljugi sääl meile ei meeldi. Nagu ei meeldi ka Itaalias või Kreekas. Meie tsivilisatsiooni, mille aluseks on antiikkultuur ja kristlus, ei ohusta Venemaa, vaid sõjakad islamifanaatikud. Mulle tundub, et seda džihadistide ohtu ei ole USA piisavalt tõsiselt võtnud ja konfrontatsioonile Venemaaga on mindud liiga vara ja poliitika Lähis-Idas on segane ja vastuoluline,” kirjutab Kaplinski.

Kaplinski hinnangul on USA islamifanaatikute üritusele tahes-tahtmata kaasa aidanud, osaledes ilmalike diktaatorite kukutamises, kes pole Läänele selliseks ohuks, nagu islamistid. Rumalaks peab ta ka ameeriklaste liitu Saudi Araabia ja Pakistaniga, millest võib kujuneda uus, pealegi tuumarelvadega varustatud “kurjuse telg”.

Horribile dictu, pean veidi redigeeritult kordama kord öeldut ja paljusid pahandanut: eestlased võiksid elada samahästi Vene kui USA mõjusfääris (Vene mõjusfäär pole Vene riik). Vahe pole nii oluline, kui meie propaganda kinnitab ja mõnedki usuvad. Kuid Saudi Araabias või mõnes tema vasallriigis ei saaks elada keegi meist,” on kirjanik veendunud.

“Igatahes on põhiküsimusi see, kas praegune Eesti militariseerimine vähendab või suurendab sõjaohtu. Ma ei ole vastuses kindel. Vene-Lääne sõda tähendaks tõenäolikult eesliinil oleva Eesti hävingut,” arvab Kaplinski.

“Kardan, et kristlik-moralistlikku retoorikat harrastavad, tegelikult aga küünilised ameeriklased ei taju seda, et religioossele fanatismile toetuv ideoloogia on nagu must auk – sellest on peaaegu võimatu välja saada,” hoiatab Jaan Kaplinski.

Loe lähemalt siit.