Kardinal George Pell pärast vanglast vabastamist 08.04.2020. Foto: Scanpix

Vääralt süüdi mõistetud kardinal George Pelli sõnul on Rooma Katoliku kiriku olulised inimesed talle väitnud, et tema kohtuprotsessi ja vangistuse taga olid Vatikani korrumpeerunud ametnikud.

Austraalia telekanali Sky News saatejuht Andrew Bolt uuris 14. aprillil tehtud intervjuus kardinal Pellilt, kas ta on kunagi mõelnud selle peale, et tema tegevus Kiriku korruptsiooni väljajuurijana ja tema vangistus Austraalias võivad olla seotud? Pell vastas: "Suurem osa kõrgetel ametipositsioonidel olevaid inimesi Roomas [Vatikanis], kes mingilgi viisil toetavad [Kiriku] rahanduse reformimist, usuvad, et see on nii," vahendab LifeSiteNews.

Pelli sõnul on ta piisavalt kuulnud, kuidas alguses räägiti, et tema Vatikani korruptsiooni paljastamise ja tema süüdistuste vahel "võib olla" seos, siis kuidas hakati rääkima, et "see on võimalik" ja viimaks, et "see on fakt". Kuid tema sõnul pole tal ühtegi konkreetset tõestust, et tema töö Vatikanis ja talle esitatud süüdistused ning vangimõistmine oleksid seotud.

Pelli sõnul on tal hea meel, et suur osa Vatikani finantskorruptsioonist sai paljastatud ja et inimesed näevad, kuidas ta omal ajal Roomas ametis olles sellega võitles.

"Üks minu hirme oli, et meie tehtud [korruptsiooni paljastamise] töö jääb kümneks või enamaks aastaks saladusse ja kui see oleks avalikustatud, siis oleks pahalased saanud öelda, et "näete, seda uurimist juhtisid Pell ja Casey [Danny Casey, Pelli nõunik], nad jätsid korruptsiooni tähelepanuta ja ei võtnud midagi ette," rääkis süüst vabastatud kardinal saatejuhile.

"Tänaseks, tänu Jumalale, on see kõik möödas. Enne jõule ja pühade ajal ilmus hulgaliselt uudislugusid, milles avalikustati hulk sündmusi, näiteks Londonis tehtud mitmed kohutavad kinnisvara investeerimisotsused ja neis näidati selgelt, kuidas ma sellele vastu olin."

Bolt uuris Pellilt ka tema suhete kohta paavst Franciscusega, kuna nende teoloogilised ja muud vaated, nagu näiteks kliimamuutuste küsimuses, lähevad lahku. Pell vastas, et paavst toetab teda.

Bolt: Teie ja paavst ei ole väga lähedased. Tema on väga vasakpoolne ja jutlustab kliimasoojenemist. Teie olete konservatiiv ja kliimasoojenemise skeptik. Tema on nõrk juht, kuid teie olete nõudnud oma Kiriku reformimist, täpsemalt Kiriku rahaasjade korrastamist. Viimase osas, kas Paavst on teid toetanud nii, nagu te seda ootate?

Pell: Absoluutselt. Minu teoloogilised vaated ei lähe paavst Franciscuse omadega täpselt kokku, kuid ma olin tegev tema lähimate nõunike "C9" grupis. Ta on Peetruse järglane. Teda peab austama ja minu hinnangul ta hindab minu ausust. Võib-olla ma ütlen asju, mida teised inimesed ei räägi ja ma arvan, et selle tõttu ta austab mind. Ta on ka öelnud, et ta usaldab Austraalia juriidilist süsteemi, kuid teisalt on ta ka mind kogu aeg toetanud.

Kui Pelli käest uuriti, et kui kõrgele Vatikani korruptsioon võib küündida, siis ta vastas, et tema arvates ei ulatu see paavstini.

Bolt: Kui kõrgele Vatikani korruptsioon ulatub?

Pell: Kes teab? Sellega on nagu Victoria osariigiski. Sa ei saa aru, kus see täpselt asub, kui laiaulatuslik see on ja kui kõrgele see ulatub.

Bolt: Kui ma kirjeldaksin olukorda nii, et Vatikani korruptsioon jõuab paavsti lähikonda, mitte paavsti eneseni, kuid kohe paavsti jalge ette? Kas ma valetaksin?

Pell: Jah. Me oleme kontaktis kardinal Paroliniga, kes on Vatikani riigisekretär, ja tema ei ole kindlasti korrumpeerunud. Kui kõrgele see korruptsioon võib ulatuda, on huvitav hüpotees.

Möödunud aasta novembris teatas kardinal Parolin ajakirjandusele, et ühe skandaalidest puretud itaalia haigla ostmise taga oli ainult tema. Samuti oli Parolini kinnitusel ainult tema see, kes organiseeris 50 miljoni eurose laenu ja hiljem selle laenu katteks 25 miljoni dollarilise annetuse ühelt Ameerika Ühendriikide katoliku sihtasutuselt. Parolin jättis siiski mainimata, et 25 miljoni dollari küsimise taga untsus haigla päästmiseks oli algselt paavst Franciscus.

Bolt uuris, mida Pell arvab teda mitte toetanud Austraalia katoliku piiskopitest, siis vastas kardinal: "Selline on elu. Kuid tõeliselt üllatav oli see, kuidas minu teoloogilised vastased Roomas ei uskunud minu süüdistuse aluseks olevaid lugusid."

Toimetas Karol Kallas