Mitmes Soome linnas ja asulas on hakanud omaalgatuslikult tänavatel patrullima inimesed, kellest osa kuulub nn Soome vastupanuliikumisse ja osa kutsub end "Odini sõduriteks" ning kes püüavad endi sõnul kaitsta kohalikke elanikke agressiivsete tulnukate eest.

Viimastel kuudel on Soomes esitatud iga nädal umbes 100 avaldust, mis on seotud immigrantide poolt naiste vastu suunatud vägivallategudega. Selles olukorras on kodanikud alustanud omaalgatuslikult tänavatel patrullimist. Rühmituse Soldiers of Odin ("Odini sõdurid") hinnangul ei suuda riik Soome tänavatel enam turvalisust tagada. Nüüd tegutsevad kodanike omakaitse korras loodud patrullid Joensuus, Kemis, Oulus, Poris ja mujal, kokku üheksateistkümnes asulas. Äsja alustasid rühmituse Soldiers of Odin liikmed patrullimist ka Lahti linna lähistel Asikkalas.

Joensuu linnavalitsus jälgib murelikult isamaalise ja valge Soome eest võitleva rühmituse tegemisi ning leiab, et demokraatlikus ühiskonnas kuulub korravalvamine politseile, mitte eraisikutele või kodanikualgatuse korras loodud rühmadele.

Kuid näiteks Saksamaal ei suutnud politsei ära hoida massilisi ründeid kohalike naiste vastu, mida uusaastaööl pani Kölni kesklinnas toime kuni tuhandepealine Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika päritolu tulnukatest koosnev jõuk.

Sugugi mitte kõik omavalitsused ei ole kodanikualgatust kritiseerinud olukorras, kus politsei on kitsi avaldama informatsiooni riigis toimuvast ning meedia püüab immigrantide vägivallategusid maha vaikida, nagu näiteks Forssas toimunud grupiviisilise peksmise puhul.

Soome politseijuht Seppo Kolehmainen peab kodanike tänavapatrulle aktsepteeritavaks, kuni ei rikuta seadust ega hakata mängima politseinikke.