Illustratsioon: Catalin Pop/Bigstockphoto.com

Paistab, et 2014. aastal SAPTK suhtes agressiivse laimukampaania ellu viinud Eesti Päevaleht püüab taas sepitseda skandaali, mis heidaks SAPTK rahastamisele tumedat varju, ent nagu toona, nii pole ka nüüd siit midagi skandaalset leida, kirjutab oma kommentaaris Varro Vooglaid.

Eesti Päevaleht, mis viis mõne aasta eest meie sihtasutuse suhtes ellu agressiivse laimukampaania, luues täiesti alusetut muljet, nagu oleks meil mingid varjatud sidemed Venemaa võimuringkondadega, püüab vist taas midagi sarnast kokku punuda. Nimelt helistas mulle nädala alguses EPL-i ajakirjanik Mihkel Tamm ja päris, kes on see Piotr Skarga Sihtasutus, mis toetas 2016. aastal SAPTK tegevust 13 000 euro suuruse annetusega, nagu me oma majandusaasta aruandes kirjutasime. Vastasin selgituseks, et tegu on Poolas tegutseva katoliikliku fondiga, mida veavad meie sõbrad, kes aitasid üleüldse meie sihtasutuse tegevust alustada, nagu oleme varemgi toonitanud. Samuti ütlesin ajakirjanikule, et igaüks võib kõnealuse sihtasutuse kohta lähemalt lugeda selle kodulehelt aadressiga www.piotrskarga.pl.

Täna sain aga kirja oma sõbralt ja ühelt Piotr Skarga Sihtasutuse eestvedajalt Valdis Grinsteinsilt, kes küsis, kes on tema poole pöördunud ajakirjanik Mihkel Tamm ning mis asjaoludel ta terve rea küsimustega tema poole pöördub. Ma siis selgitasin, et tegu on ajakirjanikuga Eesti Päevalehest ehk väljaandest, mis on alatasa näidanud meie sihtasutuse suhtes üles väga vaenulikku, pahatahtlikku ja alatut suhtumist ning et ilmselt püütakse taas mitte millestki mingit skandaali üles rebida. Soovitasin hr Grinsteinsile, kes on ühtlasi meie sihtasutuse nõukogu liige, et kui tal peaks selleks aega olema, võiks küsimustele vastata täpselt nii nagu asjad on, sest nii või teisiti meil mitte midagi varjata ei ole. Tema aga vastas, et on ajakirjaniku ebaviisakusest raskelt häiritud, kuna pole harjunud, et ajakirjanik käitub nagu Gestapo komissar, nõudes kiiresti vastuseid tervele reale küsimustele, teadvustamata vähimalgi määral, et tal ei ole õigust midagi nõuda ning et pöördumine võiks seega olla esitatud tagasihoidliku ja viisaka palve vormis (vt ajakirjaniku pöördumist altpoolt). Iseenesest peab nõustuma, et kui ajakirjanik käitub üleolevalt, siis on alandav temaga üldse suhelda, mistõttu mõistan otsust Mihkel Tammele kui SAPTK suhtes otseselt vaenuliku väljaande esindajale üldse mitte vastata.

Mis puutub aga EPL-i poolt meie Poola sõpradele saadetud küsimusi, siis tuleb taas kord tõdeda, et midagi skandaalset siit leida pole – ükskõik, kui väga keegi seda ka ei sooviks. Kokkuvõtlikult öeldes toetas Piotr Skarga Sihtasutus eelmisel aastal meie portaali Objektiiv 13 000 euro suuruse annetusega portaali kevadkampaania raames. Toetus anti osana meie kampaaniast, mille struktuuri kohaselt lubasid kaks suurtoetajat anda Objektiivile omalt poolt kokku 25 000 eurot, kui suudame kampaaniaperioodi jooksul koguda väiksematelt toetajatelt annetustena vähemalt sama suure summa. Teatavasti saimegi väiksematelt toetajatelt kokku isegi üle 40 000 euro annetusi, mistõttu täitsid ka suuremad toetajad oma lubaduse ja tegid omapoolsed annetused, nagu kokku lepitud. Sarnast kampaaniamudelit kasutasime edukalt ka sel aastal ning loodetavasti meie koostöö jätkub.

Poolakate toetus meie püüdlustele seista Eesti ühiskonnas kristlik-konservatiivsete põhimõtete ja väärtuste eest lähtub ühemõtteliselt üksnes soovist toetada seda võitlust vasakliberaalse revolutsioonilise ideoloogia pealetungi vastu, mida nad ise Poola ühiskonnas peavad ning mida paljud sarnased ühendused peavad ka paljudes teistes riikides. Eesti Päevalehe toimetuse liikmetele ja teistele materialistlikult meelestatud inimestele võib see tunduda uskumatu või kahtlane, et keegi võiks annetada raha puhtalt maailmavaatelistest motiividest kantuna ja ilma igasuguse omahuvita, aga olgu siis teadmiseks öeldud, et tõeliselt kristlikes ringkondades ei ole selles midagi tavatut. Kahtlemata toetaks ka SAPTK mõnes teises riigis sarnast vasturevolutsioonilist tegevust alustavat ühendust, kui meil oleks selleks piisavalt rahalisi ressursse – võimalik, et kunagi saamegi seda teha.

Igal juhul on poolakate toetuse mõte üksnes meie portaali Objektiiv tegevuse toetamine ning selle toetuse vastuvõtmine ei pane meile kõige vähimatki vastuteene osutamise kohustust. Piotr Skarga Sihtasutus tegutseb toetudes annetustele, mille kogumiseks on ehitatud aastate jooksul üles eeskujulik süsteem ning mis toimib väga hästi toetudes ka tõsiasjale, et Poola rahvas on säilinud sirgeselgsus ja teotahe seista üheskoos õigete väärtuste ja põhimõtete eest, mis on terve ühiskonna aluseks, ent mida vasakliberaalse revolutsioonilise ideoloogia pealetung otseselt ja pidevalt ründab. Tänu poolakatele valmidusele toetada vasturevolutsioonilist võitlust annetustega on Piotr Skarga Sihtasutusel olnud võimalik toetada SAPTK-ga sarnaseid ühendusi ka mitmetes teistes riikides.

Eks näis, mida Eesti Päevaleht plaanib – ilmselt püütakse taas SAPTK-le halba varju heita. Aga nagu öeldud, pole meil midagi häbeneda ega seega ka karta. Tahaks loota, et asi ei lähe taas samamoodi nagu 2014. aastal, mil Pressinõukogu tuvastas EPL-i poolse ajakirjanduseetika põhimõtete rikkumise, kuna nagu oli sunnitud tunnistama ka EPL-i peatoimetaja Urmo Soonvald, puudus SAPTK suhtes levitatud kahtlustustel ja süüdistustel faktiline aluspõhi.

* * *

Hello

I am writing to you from the Estonian newspaper called Eesti Päevaleht. I’d like to know more about your organisation. The reason I am interested is your 13 000 euros donation to Estonian foundation SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks. Please forward this message to you press department or spokesperson. Please let me know by when you can answer my e-mail.

  • Please describe the mission of your organisation? What is Piotr Skarga foundation doing?
  • Why did you decide to give such a big donation to SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks?
  • Do you plan to donate more money to them?
  • What is the purpose of that donation?
  • Is there any ohter deals that this donation brings? Does SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks have to do something with that money? Do they have tu return a favor?
  • Is your organisation supporting lot of ohter foundations in Europe? Where and how many?
  • Where is Piotr Skarga foundation getting its money from?

Please let me know who and when will answer my questions. I hope to hear from you soon.

If you have any questions, do not hesitate to write to me or call.

Best regards

Mihkel Tamm
Eesti Päevaleht

Vastulause EPL-i alusetutele kahtlustustele