Põllumehed tulevad Toompeale, 14. september 2015. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Eesti põllumajanduse hävitamise kahtlase au võib pärida mitte Mart Laari, vaid hoopis Taavi Rõivase valitsus, kirjutab ajakirjanik Alo Lõhmus ERR-i uudisteportaalis.

Populaarse poliitilise müüdi kohaselt hävitas Eesti põllumajanduse Mart Laari esimene valitsus 1990. aastate alguses, meenutab Lõhmus ja lisab, et selles müüdis on oma tõetera siiski sees – nimelt lõppes just 1990. aastate alguses Eestis talunduslik eluviis.

"Euroopa Liiduga liitumise järel õitsele löönud kapitalistlik suurtootmine on tõsisesse kriisis sattunud just praegu. Põllumeestele piimaliitri eest makstav kokkuostuhind on kukkunud püstloodis, ainuüksi Venemaa impordikeeld on hinda langetanud 30 protsendi võrra," kirjutab Lõhmus.

"Lisaks Venemaa sanktsioonidele suruvad piima hinda alla veel mitu muud asjaolu: Euroopa Liidu piimakvootide kadumine, Hiina impordinõudluse vähenemine, USA dollari kallinemine, nafta odavnemine ning Eestis piimatootjatele makstavate põllumajandustoetuste vähenemine."

"Alates Venemaa embargo kehtestamisest 2014. aasta augustis on Eesti piimakari vähenenud 9000 looma võrra ning Eesti lehmi ostavad kokku Poola põllumehed, kelle riik neid raskel ajal toetab. Piimafarmide arv on vähenenud 17 protsenti. Seakasvatus on lisaks Vene sanktsioonidele kriisis ka katkupuhangu ning sellest tingitud ekspordipiirangute tõttu, põhikarja emiste arv on vähenenud veerandi võrra."

Eesti põllumajanduse katastroofilist olukorda on varmad ära kasutama läänepoolsed liidunaabrid, kes, nagu ka Poola, suhtuvad oma põllumehesse suurema arusaamisega kui Eesti valitsus.

"Eesti põllumajanduse hävitamise kahtlase au võib seega pärida mitte Mart Laari, vaid hoopis Taavi Rõivase valitsus, mis on targu isegi põllumajandusministeeriumi ümber nimetanud mittemidagiütlevaks maaeluministeeriumiks," kirjutab Lõhmus.

Loe lähemalt siit.