Donald Trump ja Nigel Farage. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigis levib kuulujutt, mille kohaselt kavatseb Elon Musk panustada Nigel Farage'i Reformiparteisse 100 miljonit dollarit ja soovib teda näha järgmise Ühendkuningriigi peaministrina. 

Ühendkuningriigi Tööpartei juhtkond saatis Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste eel Kamala Harrisele appi sadakond aktivisti. Harris ei võitnud presidendivalimisi ja selline panus, elik sekkumine USA sisepoliitikasse, pälvis Donald Trumpi ja tema meeskonna tähelepanu.

Esimesel detsembril hakkas erinevates meediakanalites levima väide, et Musk kavatseb Ühendkuningriigi sisepoliitika pea pealt jalgele tagasi keerata ja soovib järgmise valitsusparteina näha Reformiparteid (Reform Party) ja peaministrina selle juhti Farage'i. Selleks on ta väidetavalt valmis panustama 100 miljonit dollarit. 

2. detsembril kommenteeris kõlakaid Farage, kelle sõnul "pole sellisest toetusest minuga räägitud" ja tal puudub "millegi sellise kohta igasugune teadmine".

Reformipartei esimees lisas:

"Ma tean, et Elon on minu tegemiste, mida ma üritan korda saata, suur toetaja ja ta arvab, et kui Reformil läheb Ühendkuningriigis hästi, siis riigis on võimalik viia läbi samasugune muutus, mida ta kavatseb korda saata Donald Trumpi Ameerika Ühendriikides."

Kui Farage'i käest uuriti, kas Muski toetus oleks Ühendkuningriigi seadustega lubatud, vastas ta:

"Seaduste kohaselt võivad ettevõtted Ühendkuningriigis poliitilisi parteisid toetada, kuid minu hinnangul oleme me veel sellest [Muski toetusest] väga kaugel."

Ta siiski lisas, et kui "midagi sellist juhtuks, siis oleks see suurepärane".

Musk on tööparteilasest peaministri Keir Starmeri ja tolle sooideologia, massisisserände ning isikuvabadusi lämmatava sotsialistliku režiimi häälekas kriitik.

Farage on koos Viktor Orbániga Euroopas Trumpiga kõige paremini läbi saavad juhtivad poliitikud.

Trumpi tuntuim poliitiline sõjahüüd on "Make America Great Again" (MAGA). Ühismeediavõrgustikus X kritiseeritakse teravalt Ühendkuningriigi võimude isikuvabaduste vastaseid kuritarvitusi, sealhulgas teisitimõtlejate vangistamist ja inimeste ajupesu.

Kuivõrd on avalik saladus, et Ühendkuningriigil on Ameerika Ühendriikidega "erisuhe" (special relationship), mis lahtiseletatult tähendab, et tegemist on USA hegemoonia käepikendusega, siis X-is lubatakse naljana, Ühendkuningriigi hullumeelse sotsialismi, sooideoloogia ja türannia peale "Britannia jälle suureks teha" (Make Britain Great Again). Ühendkuningriigi teisendsõna on Suurbritannia (Great Britain), mis osutab muuhulgas riigi maailmaimpeeriumi ajaloole.  

Toimetas Karol Kallas