Kas Kreeka võtab kasutusele dollari ja saab USA alaks?

Kas USA päästab võlamerre uppuva Kreeka? Foto: Bennymarty/Bigstockphoto.com

Ameerika Ühendriikide ametisseastuv suursaadik Euroopa Liidus väidab, et Kreeka võib loobuda eurost ning minna üle USA dollarile.

Nagu kinnitab professor Ted Malloch, on kaalukad Kreeka majandusteadlased uurinud dollari kasutamise võimalust ning Kreeka näib olevat valmis samasugusteks tingimusteks nagu Puerto Rico.

Professor Mallochi sõnutsi on Saksa liidrid ahastuses alandava võimaluse pärast kaotada Kreeka võistlevale valuutale, mis oleks Euroopa Liidu projektile laastav löök, kirjutab Express.

Kreeka ajutine sidumine USA dollariga võiks olla üks viis, kuidas Ateena väldiks omaenda valuuta – kui see oleks drahm – väärtuse drastilist kukkumist euroalast lahkumise järellainetuses.

Kriitikud juhivad tähelepanu sellele, et võibolla hüppaks Kreeka lihtsalt praepannilt tulle, võttes kasutusele järjekordse valuuta, mille üle neil endal kontrolli pole.

Professor Malloch ütles aga Kreeka kanalile Skai TV, et dollar oleks Kreeka rahvale parim lahendus pärast eurotsoonist lahkumist, et vältida kaost. Ta lisas, et Kreeka praegune olukord pole lihtsalt jätkusuutlik.

Nagu kirjutas laupäeval Postimees, vaidleb Kreeka juba mitu kuud Euroopa Liidu laenuandjate ja IMFiga võlaleevenduse ja eelarve-eesmärkide üle – raputades turge ja andes alust uuteks spekulatsioonideks Kreeka võimaliku lahkumise üle eurotsoonist.

Sellise stsenaariumi kohta on juba ammu olnud käibel termin Grexit, mis omakorda “sünnitas” Brexiti.

Professor Malloch on veendunud, et Kreeka laen vajab restruktureerimist ehk maakeeli leevendust. See tähendaks teatud kaotusi (nn juukselõikust) kreeditoridele ja Saksa pankadele, ning ilmselt drahmi juurde tagasipöördumist, ütles professor Malloch.

“Probleem oleks siis selles, kes oleks selle ülemineku ülevaataja ning kuidas vältida kogu seda kaost ja ebastabiilsust.”

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!

Aidake viia artikli sõnum palju suurema hulga inimesteni, jagades artiklit sotsiaalmeedia kaudu oma sõprade ja tuttavatega!
JAGA