Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Peavoolumeedia kontrollitud ja suunatud info kõrval on vaikselt tegutsenud alternatiivne sotsiaalmeedia, mille sisu pole siiani püütud kontrollida. Kuid pärast Brexitit ja Trumpi on väga selgelt mõistetud kontrollimatu sotsiaalmeedia jõudu inimeste meelsuse kujunemisel ja ohtu, mida see endast kontrollitud "demokraatiale" kujutab.

Vahetult pärast Brexitit ja Donald Trumpi valimist USA presidendiks vallandus lääne meedias üleilmselt koordineeritud "vihakõne" ja fake news'i ehk libauudiste vastane kampaania, sest oli kogetud, mis juhtub suunatud demokraatiaga, kui senisel viisil ei suudeta enam peavoolumeedia kaudu infot kontrollida.

Nendest sündmustest ei olegi kuigi palju aega möödas, kuid tulemused on nüüdseks juba väga selgelt näha. Facebook, Twitter, YouTube on liikumas tsenseerimise ja sõnavabaduse piiramise teed, kus manipuleeritakse uudisvooge, suletakse poliitiliselt ebakorrektseid kanaleid ja blokeeritakse kasutajakontosid. Kõige enam on tsenseerimise ohvriks sattunud konservatiivseid ja rahvuslikke vaateid propageerivad kanalid, mis on toimuva suhtes kriitiliselt meelestatud. Lisaks on suuremad sotsiaalmeedia ettevõtted asunud aktiivsele koostööle valitsusorganitega "vihakõne" tõkestamiseks, mille ainus eesmärk on saada tagasi kontroll info sisu üle.[1]

Saksamaal on käesoleval aastal jõustunud täiesti ametlikult riiklikku tsensuuri võimaldav seadus, mis saksa keeles kannab nime Netzwerkdurchsetzungsgesetz.[2] Selliste arengute negatiivne mõju sõnavabadusele ei lase ennast kaua oodata.

Ka Eestis on juba olnud hiljutisi juhtumeid, kus Facebook sulges vihakõne süüdistuse alusel ajutiselt kommuuni "Ei pagulastele/estonians against refugee quotas" ning kommuun "Pagulaste vastu" jäigi suletuks.[3]

Lisaks on valitsuse kulutused strateegilisele kommunikatsioonile (stratkom) kasvanud varasemalt 60 000 eurolt 800 000 eurole aastas ehk 13,3 korda. Arvestades olukorra tõsidust on EKRE esitanud väite, et suur osa sellest strateegilise kommunikatsiooni tegevusest suunatakse ka nende konservatiivse maailmavaate vastu.[4] Lisaks on Briti valitsuse luure- ja kaitsefond alustanud Eesti venelaste meelsusuuringute rahastamist.[5]

Ei pea olema just väga taibukas, et näha käimasoleva infosõja kiiret eskaleerumist. Mida aga ei ole veel Eesti meedias räägitud, on asjaolu, et Saksamaal käivitunud sõnavabaduse piiramise ja sotsiaalmeedias leviva info kontrollimise tingimustes on saavutatud olukord, kus suur osa konservatiivse maailmavaate esindajatest ja sotsiaalmeedia infokanalitest on iroonilisel kombel massiliselt põgenemas Venemaa sotsiaalvõrgustikku VKontakte.[6]

Kuigi poliitiline taotlus on vihakõne argumendi või Vene mõju ja propaganda tõkestamise ettekäändel piirata sõnavabadust ja poliitiliselt ebakorrektse info levikut, siis on saavutatud risti vastupidine olukord. Asjaolu, et VKontakte sotsiaalvõrgustik asub väljaspool EL ja USA mõjusfääri ning jurisdiktsiooni, siis on tulemuseks olukord, kus "vihakõneks" liigitatavat infot ei olegi võimalik enam takistada ega kontrollida.

Vene mõju on siinkohal kasvav. See fakt võib kõlada ootamatult, kuid Eesti enim külastatavate veebisaitide järjestuses on Alexa statistika[7] andmetel VKontakte külastatavus juba praegu suurem kui Facebookil:

Hetkel veel on VKontakte kasutajaiks Eestis valdavalt vene elanikkond, kuid kas see olukord muutub seoses stratkomi desinformatsiooni vastase võitluse ja Facebookis juurduva "vihakõne" vastase tsensuuri pealetungiga?

Elame huvitaval ajal, infosõda nii Vene mõju kui ka "vihakõne" tõkestamise rindel on eskaleerumas ja juba lähitulevikus peaks siin nägema huvitavaid arenguid. Kui riigil puudub võimekus väljaspool EL-i ja USA jurisdiktsiooni jäävaid infokanaleid mõjutada, siis tõenäoliselt on tulemuseks selliste infokanalite täielik blokeerimine, nii nagu seda kunagi juba üritati ebasobivate online-kasiinodega. Online-kasiinode tõkestamise katse näitas, et see osutus ebatõhusaks, kuna sellistest piirangutest saab lihtsalt mööda minna.

Teine grupp põgenejaid otsib privaatsuse kaitset totaalse jälgimise eest. On käivitatud suurejoonelised jälgimisprogrammid, tuntuim neist on PRISM, mille mõõtmed on lausa enneolematud. Iga sinu väikseimgi tegevus online-ruumis salvestatakse ja säilitatakse ning kogu seda infot saab vajalikul hetkel kasutada sinu vastu. Allolev pilt iseloomustab jälgimisprogrammi ulatust, kusjuures see pilt on võetud ühe jälgimisagentuuri ametlikult veebisaidilt, mitte mõnest alternatiivmeedia allikast.[8] [9]

Paljud inimesed ütlevad, et neil pole midagi varjata. See võib ju tõsi olla, kuid aastad mööduvad ja kui sinust saab järgmine minister või presidendikandidaat, siis on sellel infol kellegi jaoks väga suur väärtus. Siis on see juba strateegilise tähtsusega info, mida iganes see "strateegiline" siinkohal tähendab.

Kindlasti on PRISMi analoogid olemas kõikidel suurematel riikidel nagu Venemaa, Hiina jt, kuid neist on vähem teada. Vältimatu on, et "strateegiline kommunikatsioon" ja "vihakõne" ning Vene mõju jms muutuvad peamiseks infosõja instrumentideks.

Suurriikide vaheline infosõja mäng saab olema keeruline. Kui keerata liigselt tsensuuri peale, siis põgenetakse konkureeriva riigi inforuumi ja vastupidi. Juba praegu on need protsessid käivitunud.

Lõpetuseks võiks küsida, milliseks kujuneb tõejärgne demokraatia ja sõnavabadus? Peab natuke ootama, et seda näha.

Viited

[1] Facebook and Google Promise Congress They'll Brainwash You With Their Own Counter Propaganda (Activistpost.com).

[2] Head uut aastat: Saksamaal seab ühismeedias sisse tsensuuri Netzwerkdurchsetzungsgesetz (Objektiiv.ee).

[3] Pagulasvastased lehed Facebookis: blokeering võib tulla üleöö ja mistahes asja eest (Uueduudised.ee).

[4] Kas valitsuse "stratkom" on suunatud ainult Vene propaganda vastu? (Objektiiv.ee).

[5] Briti valitsuse luure- ja kaitsefond rahastab Eesti venelaste meelsusuuringuid (Epl.delfi.ee).

[6] Europeans In Exodus To Russian Facebook to Avoid Censorship (Breitbart.com).

[7] Alexa – Top Sites in Estonia (Alexa.com).

[8] Surveillance Techniques: How Your Data Becomes Our Data (Nsa.gov1.info).

[9] PRISM (surveillance program) (En.wikipedia.org).