Londoni vabamüürlaste peatempli saal Foto: Wikipedia

Ajakirjanik Kyle Cliftonil õnnestus filmida USA Arizona osariigi vabamüürlaste Sinise Looži erinevaid rituaale, peale mille avalikustamist on ta enda sõnul saanud kümneid tapmisähvardusi. 

Clifton andis intervjuu kristlikule väljaandele LifeSiteNews. Ta selgitas, et ta ühines vabamüürlaste loožiga aastaid tagasi eesmärgiga paljastada nende saladused. Ajakirjanik kinnitas, et peale videote avalikustamist ristiti ta katoliiklaseks.

16. novembril alustas Clifton sotsiaalmeediasse videote postitamist, mida ta oli filminud väidetavalt eriti salajase vabamüürlaste rituaali ajal. Näiteks õnnestus tal filmida kolmanda astme meister-vabamüürlase (Master Mason) pühitsemistseremooniat. Meister-vabamüürlane on Sinise looži kõige kõrgem auaste, mille järel saavad vabamüürlased valida jätkamiseks "sügavama" teekonna, nagu näiteks Šoti riituse. Ühte tema salvestist on vaadatud ligi kaheksa miljonit korda.

Postituses tõdeb avalikustaja, et teda üllatas, kui suur osa vabamüürlaste rituaalidest põhineb Talmudi õpetustel.

Cliftoni sõnul otsustas ta juba 18-aastaselt, et soovib vabamüürlasi paljastada, kuna ta uskus, et see liikumine põhjustab maailmas palju kurja. Noore inimesena ta küsis endalt: "Miks maailm on selline, nagu see on? Miks levib selline mandumine? Kes levitab hullumeelset propagandat?" Enda sõnul mida rohkem ta sellistele küsimustele vastuseid otsis, seda enam märke osutas vabamüürlastele.

"Ma pöördusin kohaliku vabamüürlaste looži poole ja sain seal mõne inimesega lähemalt tuttavaks. Peale seda ma sain aru, et vabamüürlus on minu jaoks liiast," rääkis Clifton.

Ta selgitas, et vabamüürlastega suheldes avaldas ta varjunime all ajakirjanduslikke ülevaateid nende tegevusest ja tema lugudele tekkis päris suur huviliste ring. Käesoleva aasta jooksul ta otsustas, et filmib ühte oma kohaliku looži rituaali. 

Kolm kuud peale nimetatud video avalikustamist Clifton ristiti ja võeti Katoliku kiriku liikmeks. Ta kinnitas, et ta ei lähe looži enam kunagi tagasi ja kõigist vabamüürlastele antud vannetest on ta meelt parandanud.

Tema videotest näeb ühte salajasematest vabamüürlaste rituaalidest, mille käigus sooritatakse muuhulgas kujundlik hukkamistseremoonia, antakse vabamüürlaste vanne, näha võib ka seda, kuidas kogu tseremoonias jäljendatakse kristliku Kiriku sakramente.

Vabamüürlaste rituaal on kujundatud kuningas Saalomoni templi väidetava arhitekti Hi(i)ram Abiffi elujuhtumite jutustamise ja taaslavastamise ümber. Abiff mõrvati legendi kohaselt tema saladusi nõutavate nooremate müürseppade poolt. Vanas testamendis (1Kn 7:13) mainitakse Hiiramit, kes ehitas Saalomoni templit, kuid ei mainita tema täpsemat rolli ja kas ta oli peaarhitekt. Samuti ei ole Vanas Testamendis midagi kirjas tema elu lõpu kohta.

Vabamüürlaste kombetalitustes leiab ohtralt võltsülestõusmistseremooniaid, metafoorseid elu ära kinkimise sõnu ja käepigistusi ning tseremooniaid, milles nõutakse teatud arvu kehalisi kokkupuutepunkte.  

Ametisse asuvale meister-vabamüürlasele õpetatakse selgeks väga oluline salasõna, mille ajal peab tema keha puutuma kokku viie isanda seisuses vabamüürlasega, mis peaks osutama Kristuse ristil saadud viiele suuremale haavale.

Rituaali läbi viivaid vabamüürlasi nimetatakse "diakoniteks", millega jäljendatakse katoliikliku missa ülem- ja alamdiakoneid. Samuti on rituaalides tähtsal kohal "altar".

Cliftoni sõnul on ta peale videote avalikustamist saanud vabamüürlastelt ohtralt nõudmisi paljastava sisu avaldamine lõpetada ja tapmisähvardusi. Talle on korduvalt antud mõista, et ta peab usalduse reetmise ja vande rikkumise eest maksma "hinda". Lisaks on mõjutatud tema perekonda, et need sunniksid teda paljastuste näitamise lõpetama.

Peale paljastusi on avalikkuse ette jõudnud ka üks Ameerika Ühendriikide Arizona osariigi vabamüürlaste märgukiri.

Vabamüürlaseks vannutamise rituaalis kinnitab inimene, et kui ta peaks paljastama looži saladusi, siis tabab teda "mitte väiksem karistus kui keha raiumine kaheks, sisikonna välja kiskumine ja põletamine tuhaks. Tuhk loobitakse nelja taevatuule poole laiali, et temast ei jääks igaveseks maha mälestust nii inimeste kui vabamüürlaste seas. Inimene palub jumalat, et too hoiaks teda kindlameelsena looži reeglitele, mis on looži meistri püha kohus." 

Vabamüürlased kinnitavad ise samas, et neil sõnadel on ainult sümboolne tähendus.

Üldiselt on teada vabamüürluse vaenulikkus kristluse ja eriti Katoliku kiriku suhtes ning liikumine näeb ennast eelkõige kõikehõlmava religioonina.

Endine üleva taseme meister-vabamüürlane David Gray, kes oli ametis kuningliku pealooži ülempreestrina ja hiljem pöördus katoliiklaseks, kirjeldab suhteid katoliiklastega:

"Tõsiasi on see, et kogu vabamüürlaste liikumine jagab samu põhimõtteid ja need põhimõtted on Kiriku vastased. Pole tähtis, kas mõned vabamüürlased räägivad neist avalikult või ainult eraviisiliselt. Olemuselt on nende põhimõtted ühesugused."

Katoliku kirik on kiriku liikmete ühinemise vabamüürlastega rangelt ära keelanud. Paavst Clementinus XII üllitas 1739. aastal bulla  In Eminenti, milles vabamüürlus mõistetakse hukka ja katoliiklase vabamüürlaseks olemine tähendab automaatset kirikust välja heitmist. 

Hiljem on paavstid ja kirik kinnitanud korduvalt sarnaseid seisukohti.  

Toimetas Karol Kallas