Kanada koolilapsed on silmitsi valikuga: kas kannatan ära või hilinen tundi. Foto: Pexels

Albertas nõuavad gümnasistid tungivalt tagasi eraldi tualette noormeestele ja neiudele, kuna neid sügisel tervitanud nn sooneutraalsed vetsud tekitavad vastumeelsust ja ebamugavustunnet.

Neiud on näiteks nördinud, et noormeestele "on kuulda," kui neil on vaja kasutada hügieenitarbeid.

Nii mõnegi jaoks oli "pentsik, et igaüks võis minna teise sugupoole tualetti… Alguses me olime šokis ja siis ütlesid kõik, et "Mis siin sünnib? Mis põrgu siin lahti on?" ütles 11. klassi õpilane Graeme Gibson.

Nimelt on Namao linna gümnaasiumis nimega Sturgeon Composite nüüd valdav osa tualette mõlemale sugupoolele avatud – ning osaliselt avatud on ka kabiinid.

Lisaks puuduvad tualettidel koridorides välisuksed.

Õpilased koguvad allkirju eraldi tualettide juurdeehitamiseks koolis ning koos on neid juba 330. Kokku on koolis 680 õpilast ning kampaania käivitanud õpilane Evan Gabbey sai esimese tunniga 112 allkirja.

"Ainus põhjus, miks ma rohkem ei saanud, oli see, et mul lõppesid blanketid otsa," ütles Gabbey.

Praeguses olukorras katsuvad paljud õpilased ilma tualetis käimata hakkama saada. Eraldi tualettide uste taga on aga pikad järjekorrad ning seetõttu kiputakse tundidesse hiljaks jääma.

Gabbey sõnutsi saab kabiinides "ülevalt ja alt piiluda" ning ühe teise õpilase andmetel on juba kuulda kaebusi, et mõned teevad seal teistest pilte.