Patriarh Kirill (keskel) laupäeval Londonis. Foto: patriarhaadi pressiteenistus/TASS/Scanpix

Läinud laupäevast kuni teisipäevani viibib Londonis Vene õigeusu kiriku juht patriarh Kirill, kellel on kavas kohtumine Briti kuninganna ja anglikaani kiriku pea Elizabeth II-ga.

Vaatlejate hinnangul võib tegu olla Venemaa poolse katsega kutsuda Suurbritanniat vaoshoitusele Süürias, kus välisministri Boris Johnsoni sõnutsi kaalutakse täiendavaid sõjalisi võimalusi.

Eilsel kohtumisel Johnsoniga Londonis ütles USA välisminister John Kerry, et Süüria osas on “kõik võimalused jätkuvalt avatud.”

Kaalutud on lennukeelutsooni kehtestamist Süüria kohal, mis kindral Joseph Dunfordi sõnutsi tähendaks sõja kuulutamist Venemaale.

Nagu ütles Interfaxile Vene Õigeusu Kiriku välisasjade osakonna juht, Volokolamski metropoliit Ilarion, on kirikujuhtide kohtumisel “üheks võtmeliseks teemaks Lähis-Ida, kuna see on hetkel kahjuks üks kuumadest kõneainetest, mis on jätkuvalt päevakorras.”

“Olukord Lähis-Idas paranemise märke ei näita,” jätkas Ilarion. “Kui me räägime kristlaste olukorrast selles piirkonnas, siis see on jätkuvalt kriitiline ja traagiline.”

Kohutavalt kannatada saanud Aleppo linnas elas suurim kristlaste kogukond Süürias.

Pärast eilset jumalateenistust Londonis ütles patriarh Kirill kokkutulnud rahvahulgale, et “kirik on kogukond, mis on avatud kõigile. See kustutab kõik inimlikud vastuolud. Rikas seisab vaese kõrval, kõrged ametnikud lihtsate inimeste kõrval. Kirik peaks samuti mängima rolli rahvusvahelistes suhetes. Usu kaudu, kiriku kaudu tuleb ilmsiks rahva hing.”

Patriarhi visiit on ajastatud Vene õigeusu 300. aastapäevale Briti saartel, kus metropoliidi hinnangul võib elada sadu tuhandeid õigeusklikke Venemaalt, Ukrainast, Valgevenest, Baltimaadest ja Kesk-Aasiast.