(:)kivisildnik Foto: Karol Kallas

Miks seltsimees Sildam suvatses naljatada ja miks näitleja DiCaprio vaatab ainult kuni 25-aastaseid naisi? Tavaliselt on põhjuseks kliima ja putinistid, mis ka ei juhtuks. Kas kliima on vahepeal kuskile ära kadunud? Ehk on pikk kovid? Tavaliselt on pikk kovid.

Luulukontroll on eriti tagurlik meediakriitika žanr, mille viljeleja ei suuda enam vaikides välja kannatada peavoolumeedia kinnisideid, sundmõtteid ja haiglaseid luuluprojekte. Meediaeetika kohustab ajakirjanikke ja muid avalikus ruumis sõna võtvaid isikuid püüdlema tõe poole. Luulud ei ole tõde.

Luul on Wikipeedia definitsiooni järgi „haiguslik (väär), veendumuslik ja kriitikale allumatu mõtlemishäire." Meditsiinilise luulu omadused on järgmised:

  1. Haiguslik (väär) – ilmselgelt tõele mittevastav. Näiteks haige räägib, et tema eksistentsi ohustab verejanuline kliimasoojendajate jõuk. 
  2. Veendumuslik – haige mitte ei avalda arvamust, vaid esitab oma mõtteid kui tõeseid fakte. Haige on veendunud, et kurjategijad kliimat soojendavad.
  3. Kriitikale allumatu – ratsionaalsed seletused ei kummuta haige veendumust.

Luulukriitika ei ole meditsiiniline instants, siin ei ravita kedagi, tasuta diagnoosi ei anta, kuid vajadusel antakse soovitus pöörduda perearsti või apteekri poole. 

A. Stalinistlikus stiilis sadistlik huumor ehk kgbist Sildam suvates naljatada

Võõrvõimu vägivalla võikad sümbolid püsivad visalt meie avalikus ruumis ja aukohal, ajupestud küüditaja Smuuli bareljeef kirjanike maja seinal ja sm Sildam – monument lihas ja veres – presidendi kantselei kõrges ametis. Sildam oli KGB agent, seda kinnitavad nii Klandorf kui ka teised.

Oleme jõudnud väga huvitava, kroonilise ja skisofreenilise haigusjuhtumi juurde. Sildam vabariigi presidendi teenistuses ja mitte esimest korda, see on iseendast hullumeelne ja enesehävituslik olukord. Mida peavad arvama ausad ja moraalsed kodanikud presidendit ja riigist, kes töötavad koos inimvaenuliku ja kuritegeliku režiimi nuhiga?

Meil kiusatakse taga muusikud ja tennisiste, kes Venemaaga ja venelastega oma erialaseid asju ajavad, kui ei tee poliitilisi avaldusi ega toeta massimõrvu. Keelatakse ära Iisraeli kodaniku Soosteri näitus, sest ta on Venemaa eestlase poeg. Ja samal ajal pesitseb presidendi kantseleis agent Sildam.

Vastik ja mõistusevastane olukord on läinud aga veel võikamaks, lahti on rullunud kärarikas skandaal, kus valitsus süüdistab presidenti väljapressimises, a la anna raha, siis kuulutan seaduse välja. Presidendi kantselei ajab aga kõik Sildami kaela ja kinnitab, et seltsimees tegi nalja.

Fakt on aga see, et president on küll vastikud seadused välja kuulutanud, aga raha pole talle antud, ei talle endale ega ka tema kantseleile. Seega seisab süüdistus mu meelest enam kui nõrgal jalal. Usuksin Võrklaeva, kui mõni seadus oleks jäänud välja kuulutamata. Pigem on tegu karistusega automaksu kallal vingumise pärast. President aga ajab ka vahel selget juttu. Ütle veel korra midagi mõistlikku ja kiidan.

Kõige tõenäolisem on variant, et president ähvardab väljuda süvariigi kontrolli alt, hakkab ootamatult mingit rahvameelsest juttu ajama ja selle eest virutatakse talle nõrka kohta – see koht on mõistagi kagebiit Sildam. Keegi ei saa sind aga vana nuhi pärast alandada, kui sa ise endale seda nuhtlust kaela ei võta.

Oleks ma president, ma pressiks ka raha välja ja mitte vähe, on selline traditsioon, kuskilt salapaberitest tuli kunagi välja, et Ilves kurtis Ameerika saatkonnas väikest palka ja rasket elu. Oh häda, ei kannata välja, viletsus on üle mõistuse. Omadelt küsida on ikka kuidagi viisakam, eriti kui ise ei küsi ja alluvad teevad veel nn nalja ka. Vähemasti on lõbus.

Juba Stalin ise oli sadistliku huumori maailmameister, näiteid tuuakase virnade viisi, küllap on ka Sildam luurekoolitusel õpetatud suure juhi stiilis kildu rebima. Või oli suurest juhist vaimustuses ja õppis ise naljakunsti kätte. Kes teab. Pigem on siiski tegu hädavale ja vassimisega, pole see Sildam mingi tuntud koomik.

Tore skandaal, raviv. Oma jao saab kasutu president, täiega saab vana nuhk ja eks oma alatu näo paljastab ka ministrite süvariiklaste bande, kes oma vastased halastamatult, otsitud ettekäänel, karistab, kui nad peajoonest sammu paremale, see tähendab rahva poole astuvad. Ootame huviga arenguid ja jälgime teiste agentide tegemisi, nalja saab.

Soojendage madusid rinnal, ussimürk on tasuta. Rahvameditsiin on ikka parem kui sundsüstimine. Ehk aitab ka vaimunõtruse vastu, abi on väga vaja.

B. USA meedia tõi kliimaärevushäire all kannatavatele inimestele appi kliimapsühholoogia terapeudi

"Vanglaplaneet" toob lugejateni huvitava ja väga tervendava arengu liitlase psühhiaatriamaastikult. Osundan: "Eelmisel nädalal tõi PBS NewsHour "kliimaärevushäire" all kannatavatele inimestele appi terapeudi.

Saatejuht John Yang tutvustas vaatajatele kliimapsühholoogia terapeut Leslie Davenporti, märkides: "Sel suvel kogevad miljonid ameeriklased omal nahal kliimamuutuste mõju. Kolmekohalised temperatuurid päevade kaupa, rekordilised metsatulekahjud, mis saastavad õhku, ookeanide soojenemine jne…""

Yang on ilmselgelt eksiteel, ehkki kliimaärevus on levinud ja paha haigus, ei ole selles midagi tegemist ei ilmastikuolude ega kliimaga. See vaimuhaigus on ilmselgelt inimtekkeline, kliimapaanika ja kliimahüsteeria meedias viivad nõrgema ajuehitusega ja lihtsameelemad isikud närvivapustuse äärele.

Kui uudistekanalid ja vastutustundetud teadlased ei ajaks haiget plära, siis ei läheks ka poolullukesed päris segi omadega. Hea näide on luulude all kannatav lapsuke Thunberg, kes kuulutas ette maailma lõppu, mis pidi juhtuma möödunud juuni 21. päeval. Teadus oli, kliimamudel oli, kisa ja kära oli, aga inimkonda ei pühitud maa pealt. Oli vaimne tasakaalutus. Ravi ei olnud.

Kliimavaimuhaigust ei oleks, kui seda meelega ja vastutustundetult ei tekitataks. Aga teda tekitatakse ja juba oleme jõudnud ÜRO andmetel globaalse keemise epohhi. Kui see nii oleks, siis poleks supi keetmiseks vaja tuld pliidi alla teha, keeks kliima mõjul ise. No ei kee. Katsetage kui soovite – vesi potti, pott aknalauale, mingit keemist ei ole.

Kliimahüsteeriale ja paanikale keeratakse aina vinti peale, seega ei jää muud üle, kui kogu seda hullumeelset keemist lihtsalt ignoreerida. Ei kee ja kõik. See teadmine võiks rahustada. Ja kui keeks, siis poleks üldse probleemi, me oleksime juba ära keenud nagu kartulid. Ookean keeks, jõed ja järved ja lahesopid keeksid. Müüdaks ainult hõõgveini.

Psühhiaatri teenuseid vajavad eelkõige teadlased, ajakirjanikud ja poliitikud, mitte niivõrd nende ohvrid. Kui eksperthüsteerikud terveks ravida, tervenevad ka inimtekkeliselt hulluks aetud lihtkodanikud. Lolluse ja propaganda ignoreerimine on vaimse tervise vundament. Ei kuula, ei vaata, ei usu ja aju on korras ning tuju hea.

Invakategooria: Miks Leonardo DiCaprio vaatab ainult kuni 25-aastaseid naisi?

Postimees annab teada: "Näitleja läks eelmisel aastal lahku oma kauaaegsest tüdruksõbrast, modellist ja näitlejannast Camila Morrone'ist vaid paar kuud pärast naise 25-aastaseks saamist. Paar oli koos olnud alates 2018. aastast, mil Morrone oli 20-aastane, kuid juunis lähenedes oma 25. sünnipäevale, hakkasid inimesed Internetis naljatlema, et peaegi nende suhe puruneb pärast naise 25. aastaks saamist. Selgub, et neil oli ka õigus."

Vot on keeruline küsimus, midagi ei saa aru, ajakirjandus ei suuda asja tuumani tungida. Tavaliselt on põhjuseks kliima ja putinistid, mis ka ei juhtuks. Kas siis kliima on vahepeal kuskile ära kadunud? Ehk on pikk kovid? Tavaliselt on pikk kovid.

No ei tea. Üldse peaks iga endast lugupidav progressiivne härrasmees hoopis poisse vaatama. Kuidas saab selline rikas, kuulus ja tark inimene olla nii hirmus seksuaaltagurlane? See asi tuleks enne kõike selgeks teha.

Ma julgen soovitada DiCaprio lockdowni. Näitlejaga on midagi kahtlast lahti, istud kodus ja küll kõik saab korda. Kodus istumine aitab ikka.