(:)kivisildnik Foto: Karol Kallas

Kas peaminister kurdab? Pole kuulnud. Andke aega atra seada, ikkagi ajaloo kõige kuumem ilm – ei saa töötada, ei saa rehkendada, jooma ajab, peame septembrini siestat ja siis vaatame. Igal juhul on üldises luululaviinis väga tore kohata ka õrna reaalsuse virvendust, loodan et tuimusega looritatud sõnum jõuab kohale.

Luulukontroll on eriti tagurlik meediakriitika žanr, mille viljeleja ei suuda enam vaikides välja kannatada peavoolumeedia kinnisideid, sundmõtteid ja haiglaseid luuluprojekte. Meediaeetika kohustab ajakirjanikke ja muid avalikus ruumis sõna võtvaid isikuid püüdlema tõe poole. Luulud ei ole tõde.

Luul on Wikipeedia definitsiooni järgi „haiguslik (väär), veendumuslik ja kriitikale allumatu mõtlemishäire." Meditsiinilise luulu omadused on järgmised:

  1. Haiguslik (väär) – ilmselgelt tõele mittevastav. Näiteks haige räägib, et tema eksistentsi ohustab verejanuline kliimasoojendajate jõuk. 
  2. Veendumuslik – haige mitte ei avalda arvamust, vaid esitab oma mõtteid kui tõeseid fakte. Haige on veendunud, et kurjategijad kliimat soojendavad.
  3. Kriitikale allumatu – ratsionaalsed seletused ei kummuta haige veendumust.

Luulukriitika ei ole meditsiiniline instants, siin ei ravita kedagi, tasuta diagnoosi ei anta, kuid vajadusel antakse soovitus pöörduda perearsti või apteekri poole. 

A. Töötute arv ületas teise kvartali lõpus mõistuse piiri

ERR annab teada, et oleme jõudnud logeleva õitsengu etappi, osundan: "Teises kvartalis oli töötuid 50 200, mida on 8500 võrra rohkem kui aasta varem ning 11 100 võrra rohkem kui tänavu esimeses kvartalis." Mis siis ikka, kui nii siis nii. Numbrid on meil olemas, kas on mingeid selgitusi või kommentaare või eksperthinnanguid?

Ikka on, asjatundja ütleb oma sõna: "Vassiljeva sõnul on kõige suurem muutus toimunud naiste töötuses. "Töötuid mehi oli teises kvartalis 23 500 ehk 200 inimese võrra vähem kui aasta tagasi. Naisi aga 26 700, mis on 8700 võrra rohkem kui mullu samal ajal," ütles ta. "" Sellest ei maksa järeldada, nagu oleksid mehed töökamad ja tublimad kui naised, seda kindlasti mitte.

Edasisi selgitusi lugedes valdab ERRi klienti täielik meelerahu: tööga hõivatute arv kasvas, naiste ja meeste tööhõive on võrdne ja vähenes ka majanduslikult mitteaktiivsete inimeste arv. Siis on ju korras. Veidi häirib ainult töötute naiste arv, kõik muu on kontrolli all. Seega pole ka vaja mingit analüüsi.

Mis toimub, miks toimub ja kuhu sellised arengud viivad, kui palju on ohvreid ja kes vastutab ja mis saab niimoodi NATO kaitsevõimest? Need ei ole sisulised küsimused ja neid avalik-õiguslik meedia ei esitata. Kvartalis tekkis eikusagilt 11 000 töötut naist, loogiliselt võttes palgalõhe siis ju vähenes ja kadus vasakradikaale vaevanud krooniline luupainaja.

Meeste süsteemne orjastamine, ekspluateerimine ja inimväärikuse riive ei tohiks kedagi häirida, sest see on olemusest positiivne sunnitöö – kättemaks ajaloolise ülekohtu eest jne –, mille sümboolse tasu eest niikuinii saab Eestis osta ainult tablette ja leiba, seda kinnitavad statistikud. Ja kui mõni peakski orjakontoris otsad andma, on selle põhjuseks hiina kovidi pikk käsi või vandenõuteoreetikute alatu vale.

ERRi lugedes ei puutuks nagu inflatsioon, vastutustundetu rohepööre ja valitsuse muud dementsed sepitsused kuidagi asjasse, ehkki töötute armeesse on ühe kvartaliga lisandunud Võru linna jagu vapraid võitlejaid – antud juhul siis amatsoone. Keegi ei räägi uustöötute protsendist, teen siin asja veidi selgemaks, 

Teises kvartalis oli 50 200, lisandus 11 100, seega esimeses kvartalis oli 50 200 – 11 100 = 39 100 töötut. 1% 39 100-st on 391. 11 100:391=28.4%. Ütlen selle nüüd välja, meil tõusis töötus ühes kvartalis 28.4%. Kas seda on palju või vähe? Eks igaüks arvutab ise, sest ametlikud instantsid seda ei tee ja kui teevad, siis ei näita rehkendust kellelegi. 

Kui võrrelda inflatsiooniga, siis palju, aga kui võrrelda Ukrainas hukkunud agtressorite üldarvuga, siis ikka väga vähe. Veel kolm kvartalit samas vaimus ja meil on üle 100 000 töötu ja see oleks juba riiklik juubel, president võiks anda töötule nr 100 000 neljanda järgu risti ja kaks kasti õlut.  Miljon töötut ei ole just Teravmägede taga, kuid ärgem rutakem arengutest ette. Milleks dramatiseerida, utreerida ja hädaldada?

Kas peaminister kurdab? Pole kuulnud. Andke aega atra seada, ikkagi ajaloo kõige kuumem ilm – ei saa töötada, ei saa rehkendada, jooma ajab, peame septembrini siestat ja siis vaatame. Igal juhul on üldises luululaviinis väga tore kohata ka õrna reaalsuse virvendust, loodan et tuimusega looritatud sõnum jõuab kohale.

B. USA seisab silmitsi aina kasvava kodutusega

Ehkki kohutav pandeemia tappis lombi taga üüratult palju inimesi, ei vabanenud kuigivõrd sobivaid elamispindu. Kodutus on Ühendriikides tõsine probleem, nii nad räägivad: "Ajaleht The Wall Street Journal vaatas üle enam kui 300 asutuse andmed. Need asutused loevad riigis kokku kodutuid inimesi. Võrreldes 2022. aastaga on kodutute arv USA-s kasvanud umbes 11 protsendi võrra, selgub The Wall Street Journali uuringust."

Me ei tea palju Ameerikas töötuid on, seega ei hakka me siduma töötust ja kodutust, samas on raske ette kujutada, et töötavad inimesed ööbivad kõnniteel ja kükitavad lähima ukse ette. Olgu kodutuse põhjuseks mis tahes, kas või kõrged eluasemekulud, nagu meile öeldakse, liitlast tuleb alati aidata.

Ega me selleks Afganistanis ja Iraagis verd ei valanud, et ameeriklased tänavatel vireleksid. Aitame raskustesse sattund ukrainlasi ja sama heldelt hakkame aitama ka tänavajänkisid. See on idaeurooplase aukohus. Liitlast ei jäta me kunagi hätta, nii nagu me ei jäta haavatud seltsimeest lahinguväljale. Tulgu kõik siia, kindlasti lubab ka euroliit abi, kui ilusasti küsida.

See on hea plaan ja seda tuleb kindlasti arutada nii valitsuses kui kroonumeelses meedias. Vajadusel võib kehtestada solidaarsusmaksu või perekond Bideni nimelise vabatahtliku burisma. Burisma on üks hea koormis elude päästmiseks transseksuaalsetes demokraatiates. Järsku satub veel mõni liitlane rünnaku alla, siis pole vaja uut maksu teha, võib lihtsalt olemasolevat burismat tõsta vastavalt vajadusele.

Kiuslikud ja rassistlikult meelestatud isikud võivad küsida, kuhu me nad paneme ja mis nad siin teevad. Pane sinna, kuhu panime ukrainlased ja süürlased ja teevad seda, mida tahavad – meie ei hakka neile küll mingeid ettekirjutusi tegema, võtku eluase, haigekassa kaart ja pakk sularaha ja majandagu, täiskasvanud inimesed vabal maal.

Võib vaadata telekat, teha sotsiaalmeedias kliimatööd ja paarituda kohalike narkomaanide ja töötutega. Me võime ehitada veel mõned harjutusväljakud, kus vabatahtlikud tänavapagulased saavad vormi selga panna, relva kätte võtta ja tänutundest eesti demokraatia kaitsmist harjutada – seda tiblad kardavad.

Tänavainimestel tuleb lubada oma relvad kaasa võtta, sest kuidas sa ilma relvata fentanüüli ja vabadust kaitsed. Laskemoon olgu Eesti riigi poolt. Vormi ehk keegi annetab, Malis ja Niigeris peaks auklikke vorme üle jääma päris palju. Kuidagi ikka saab, ei peagi kõike kohe välja mõtlema, küll elu selgib, kuidagi ikka saab,

Relvastatud Ameerika tänavainimesed oleksid Eesti kaitsevõimele veel paremad, kui NATO artikkel viis, nemad juba ei mõtle ja ei aruta, kui vant tuleb nende piirkonda, siis ta ka sureb. Ameerikas ikka päris palju tänavatel lastakse, oskavad ja tahavad. Meil selliseid spetsialiste on kahjuks väga vähe.

Jah, see on plaan, ja mugav ja hea on ka Eestis olla Ameerika tänavainimesel, siin varsti kõik töötud, ei pea mingeid puhtas riides ja rasvase lõustaga töölisi vahtima ja kadestama – kõik on nagu vennad ja poolvennad ja poolnäljas. Nii et vaimsel tervise seisukohalt on hea, kui Ameerika luul hajub ja me näeme asju nii nagu nad tegelikult on, hea lugu, tunnustan.

C.  Plaan B? Washingtonis arutatakse juba Ukraina järgmise aasta pealetungi šansse

Päris hästi läheb Ukraina ja sõda ja üldse. Kaotusest keegi ei räägi, sest kaotust veel ei ole. Lihtsalt üks suurpealetung muutus olude sunnil vaikseks pusserdamiseks, aga loetagu: "Kuna esimesed katsed Vene kaitseliinist ja miiniväljadest läbi murda tõid juunis vähe edu, on Ukraina vastupealetung järgmise kahe kuu jooksul keskendunud väikestele operatsioonidele ja kurnamissõjale."

Ka väikestest asjadest tuleb osata rõõmu tunda, palju siis lihtsale inimesele vaja on? Kas teie palk on suur või koguni kasvab? Nii ja naa. Mis halvasti, see uuesti. Juba räägivad uuest suurpealetungist, jaanipäev on ka igal aastal, neid suurpealetunge võib sama moodi teha sadu aastaid järjest, keegi ei keela: "Ent praegu räägivad Ukraina lääne toetajad avalikult üha praktilisemal toonil juba sellest, milline võiks olla Ukraina järgmine ja tuleval kevadel toimuv pealetung."

Eks nendest uut tüüpi sõjauudistest kumab ka läbi midagi, millel ma pikemalt ei peatuks. Vietnamis läks alguses halvemaks ja siis läks jälle palju paremaks tükk aega ja ega kõik sõjad ei peagi nii minema nagu Afganistaanis. Kõik lotopiletid ka ei võida, inimesed ikka ostavad ja loodavad.

Mõni teine kord. Keegi ei kurda et ta lotoga kuus euri kaotas, see pole mingi kaotus. Öeldakse, et seekord ei võitnud, aga mullu sain kaheksa ja pool, nagu maast leitud. Põhiline on iga nädal uued piletid osta. Sõjas on sama mudel, ostad pileti ja ootad loosimist, mis sa vaene mees muud teed.

Igal juhul tuleb tunda rõõmu ka väikesest sõjavalest, puhas tõde ajab südame pahaks ja paneb pea valutama. Tõde tulebki lahjendada, see on vaimsele tervisele hea.

INVAKATEGOORIA: Eesti mees eelistab vaimse tervise probleemidest vaikida

Jutt on Eesti meestest, täpsemalt vaimuhaigetest meeskodanike uurimisest, ja kummalisel kombel pole kedagi meeste uurimise eest veel vallandatud ega demoniseeritud: "Kui tõsisema füüsilise terviseprobleemi korral oli abi otsinud 78 protsenti vastanutest, siis igapäevaelu häiriva vaimse tervise probleemi korral vaid 42 protsenti." Puhas mõtteroim.

Kuidas siis nii, mingil kombel on uurijate kätte sattunud delikaatsed isikuandmed, mis minu hinnangul on veelgi masendavamad kui sigimatute naiste andmed ja mitte kedagi ei teha töölt lahti. Meeste uurimine hulluna on ok, aga naise uurimine lastetuna on paha-paha? Ei ole nii. Kohe teeme teadurireol jalgealuse tuliseks.

Ma ei näe siin võrdset kohtlemist, kaugel sellest, näen meeste ilmselget ja karistamatut alandamist. Isikuandmete röövimine. Soopõhine stigmatiseerimine. Inimväärikuse rüvetamine. Ullukeste ahistamine. Meestevihkajad ja vaenajad tuleb vastutusele võtta, vallandada ja heita Vilja Kiisleri ette. Et nad teaks. Et oleks viimane kord.