(:)kivisildnik Foto: Karol Kallas

Jõudu ja edu uuele vähema Kallase kväärnõunik-assistendile. Loodame, et kväär, mittebinaar, kejmoslemi, transgender ja laste kohitsemise projektid lähevad libedalt. Paar tonni kuus selliste heade inimõiguse asjade eest pole sugugi palju.

Luulukontroll on eriti tagurlik meediakriitika žanr, mille viljeleja ei suuda enam vaikides välja kannatada peavoolumeedia kinnisideid, sundmõtteid ja haiglaseid luuluprojekte. Meediaeetika kohustab ajakirjanikke ja muid avalikus ruumis sõna võtvaid isikuid püüdlema tõe poole. Luulud ei ole tõde.

Luul on Wikipeedia definitsiooni järgi „haiguslik (väär), veendumuslik ja kriitikale allumatu mõtlemishäire." Meditsiinilise luulu omadused on järgmised:

  1. Haiguslik (väär) – ilmselgelt tõele mittevastav. Näiteks haige räägib, et tema eksistentsi ohustab verejanuline kliimasoojendajate jõuk. 
  2. Veendumuslik – haige mitte ei avalda arvamust, vaid esitab oma mõtteid kui tõeseid fakte. Haige on veendunud, et kurjategijad kliimat soojendavad.
  3. Kriitikale allumatu – ratsionaalsed seletused ei kummuta haige veendumust.

Luulukriitika ei ole meditsiiniline instants, siin ei ravita kedagi, tasuta diagnoosi ei anta, kuid vajadusel antakse soovitus pöörduda perearsti või apteekri poole. 

A. USA erukindral kritiseeris teravalt Leedu kaitsepoliitikat

Ajakirjaniku südame teeb alati soojaks, kui tema kirjutatud loost saab omalaadne klassika. Nii on juhtunud kuu alguses ERRis ilmavalgust näinud ja mõnda aega varjusurmas laagerdunud artikliga, milles USA Euroopa-vägede endine komandör Ben Hodges sarjas Leedu sõjauimasust:

"Transport – ma olen Rail Balticast kuulnud juba 20 või enam aastat, aga see pole ju ikka veel valmis?" jätkas erukindral. "See on oluline element, millega tuleb enne konflikti algust edasi liikuda, kuid seda pole ikka veel tehtud!" 

Ilmselt "Räägime asjast" saate mõjul läks sõna lendu ja tegi Benist üleöö esimese suurusjärgu prominendi. Luulukontrolli huvisfääri sattus Ben seoses Rail Baltica mõtestamisega, seda hiigelprojekti pole keegi suutnud arusaadavalt ära seletada – pole meil ei inimesi ega kaupu, mida vedada ning raha lihtsalt ära varastada oleks palju lihtsam.  

Milleks ennast raske ja alandava mullatööga vaevata, kanna raha Utahisse ja ükski koer ei haugu? Kindral tegi meile selle asja ühe lausega selgeks. See raudtee on sõjaline objekt ja see peab olema valmis enne konflikti algust. Seega on konflikti algus kellelegi teada, ilmselt siis kas konflikti korraldajatele või selgeltnägijatele. Olgu Allah neile armuline.

Leedukad on muidugi rahumeelne ja vastutustundetult globaalseid veretöid saboteeriv rahvas, erinevalt meist, eestlastest, kelle väga meeldib sõdida, sõda õhutada ja sõja tarbeks üüratuid makse maksta. Oleks meile kohe öeldud, kas või poole sõnaga vihjatud, et see on Suur Ida-Euroopa Sõjatee, siis oleks RB juba ammu valmis.

Koolid, haiglad ja päästekomandod oleks ammuilma suletud, ning Suur Ida-Euroopa Sõjatee ulatuks ühelt poolt Püreneedeni ja teiselt poolt Sinimägedeni välja. Ja me võidaksime, meile on aga valetatud, oleme elanud tehislikes luuludes ja nüüd võime mingi lolli raudteejupi puudumise pärast veel sõja pähe saada.

Meil on veel elus Baikal-Amuuri magistraalraudee ehitamise spetsialistid, kes ehitasid igikeltsale ja sohu ja kuhu kästi. Olgu see hale ämber meile õppetuniks, edaspidi tuleb kõiki asju vaadelda kui võimalikke sõjalisi investeeringud, kui ei ole sõjaline, siis raha ei saa ja ei tee. Võtame elektrituulikud, segavad vaenlase radareid ja lennukeid ja kalu – ehitame. 

Päikesepaneelid? Midagi nad ei sega, ei ehita. Lasteaed? Muidugi ei ehita jne. Jäägu uuriva ajakirjanduse selgitada, millal konflikt algab, kas on mõtet võtta eluasemelaenu või üürida suremispind või kaevata auk ja elada selle põhjas. Rahuluulud võivad saada lihtsameelsele kodanikule saatuslikuks.

B. NYT: NATO ei luba enam rünnaku korral oma aladel vastase kätte langeda

Pärast seda, kui kaks hävitajat madallennul üle Sanga talu panid, hakkasin jälle sõjauudiseid lugema. Uudised on lohutavad, NATO on äksi täis ja uue sõjaplaani järgi meid ei antagi ära, nagu vahepeal kõrgete ülikute suust kuulda oli. Paistab, et Ukraina sõda on teinud kuskil mingid korrektiivid.

"Uus NATO strateegia näeb ette liitlasvägede alalist paiknemist Vene Föderatsiooni piiride lähedal. NATO liikmesriigid suurendavad sõjalisi kulutusi, rohkem lõimitakse USA ja liitlaste sõjalisi plaane." Selge jutt, mõistagi on meil vaja lõimumise väljakuid, lõimeraudteed ja lõimemaksu – tasuta ei ole siin midagi.

Rahustavalt mõjub ka teade sellest et: "Uue kontseptsiooni kohaselt suureneb USA Euroopa vägede ülema kindral Christopher G. Cavoli roll." Sakslased ja belglased pole võimelised isegi sõjast mõtlema, veel vähem mõnda senti välja käristama – aga kui Ameerika juba sõdida tahab, siis ta ka sõdib. Konflikti demokraatlik lahendus on enam kui kindel.

Hea et meil on vähemalt üks raudse rusikaga liitlane ja on näha, et ta ka Euroopa ludridele aru pähe peksab, kui tarvis. Ja praegu on väga vaja. Ameerika juhtimisel on võit kindel. Seda kinnitavad ka lekkinud Pentagoni dokumendid, mis on sõjasaladus ja mida me siinkohal avaldada ei tohi ja mille lekitaja on õnneks juba tabatud. Tegelikult tuleb ukrainlaste vastupealetung edukas ja laastav.

Hirmu vähendamine on ajakirjanduse üks olulisemaid eesmärke, paanikas lehelugeja kaotab võime ratsionaalselt otsustada ja võib emotsioonide ajel tiblade poole üle minna ning palju kurja teha. Vaimsele tervisele on väga hea, et meile on uuest täiesti turvalisest kaitseplaanist teada antud. 

Maksku mis maksab, peaasi on tõde, õigus ja kindel võit põlisvaenlased üle. Kui me juba niikuinii sõjas oleme, siis on parem lõppude lõpuks ka ellu jääda. Ja mis venelasel muud üle jääb, kui seda sõjavarustuse koondamist oma piiri äärde rahulikult pealt vaadata, ebaviisakalt ropendada ja viina juua.

C. Alari Rammo Slava Ukraini juhtumist: ei ole ju normaalne keset miinivälja koosolekuid protokollida

Oh jah, ehkki lehed kirjutavad nn heategevuslikust organisatsioonist Slava Ukraini napisõnaliselt ja kiretult, no kanti 1,5 milli küünetehniku firmale, inime peabki ilus iolema, ega siis partei200 ja prokuratuur seda tühiasja ometi arutama ei hakka, pole piisavalt andmeid. Ukrainlasel olid, aga ära suri, nagu ütleks klassik.

Kogu selle piinliku pudrutamise kõrval oli kosutav lugeda EPList ja lausa nn kodanikuühiskonna eksperdi sulest kirjutist, millega ei salata juhtunut, on jõutud tõe tunnistamise ja õigustamise etappi: "Ukraina üldine korruptiivsuse tase ei saanud siiski kellelegi üllatusena tulla." Selge jutt, nad ongi seal natuke ummamuudu.

Tõsiasjade tunnistamine on suur asi, aga seda ma muidugi ei usu, et meie slavaukrainide kontor asub kusagil miiniväljal ja sellepärast pabereid ei ole ja ei saagi olla. Ukrainas kindlasti on miiniväljad, aga kes sinna oma abipakiga ronib, vajab kindlasti psühhiaatrilist abi. Viivitamatult, ta on ohtlik endale ja võõrastele asjadele.

Invakategooria: Uus haridus- ja teadusminister palkas nõunikuks gümnasisti

Tartu Postimees anna teada, et haridusministeeriumis puhuvad värsked vikertuuled, mida muidugi oligi oodata: "Esmaspäeval ametisse kinnitatud uus haridus- ja teadusminister Kristina Kallas (Eesti 200) palkas üheks oma nõunikuks Tartu Jaan Poska gümnaasiumi abituriendi, 19-aastase Daniel Kõivu.

Nõunikuna hakkab Kõiv saama 2025 euro suurust brutopalka. Võrdluseks: põhikooli- ja gümnaasiumiõpetaja töötasu alammäär täistööajaga töötamise korral on 1749 eurot kuus."

Daniel on oma hinnalise ekspertiisi avaldanud Müürilehe veergudel: "Olukorras, kus 68% kväärnoortest peab justkui iseenesestmõistetavalt kogema koolikeskkonnas vaimset vägivalda ning perekonnaõpetust õpitakse 15 aastat tagasi välja antud õpiku järgi, tasub küsida, kas see ikka peab nii olema. Kas terve inimgrupp peab tõesti end 12 aastat oma elust ebaturvaliselt tundma?"

Jõudu ja edu kväärnõunik ja -assistent, loodame, et kväär, mittebinaar, kejmoslemi, transgender ja laste kohitsemise projektid lähevad libedalt. Paar tonni kuus selliste heade inimõiguse asjade eest pole sugugi palju. Vabal hetkel panna kinni aeg perearsti juurde, tervise kontroll ei tee kunagi paha.