Klaus Schwab Balil Foto: Scanpix

Maailma Majandusfoorumi (WEF) juht Klaus Schwab sõnas intervjuus Hiina televisioonile, et kommunistlik Hiina on eeskujuks tema visioonile Great Reset'iks ja „homse maailma" loomisel.

„Ma austan Hiina saavutusi, mis on viimase neljakümne aasta jooksul tohutud. Ma arvan, et Hiina on eeskujuks paljudele maadele," sõnas Schwab ja lisas, et kuigi riigid valivad ise, millist süsteemi eelistada, siis „Hiina mudel on kindlasti väga atraktiivne üsna paljudele maadele."

„Ma ootan väga, et Hiinal on tugev hääl Davosis selgitamaks isegi paremini maailmale, mida tähendab näha [kommunistliku] partei kongressi, mis sätestas poliitika põhimõtted [ning] mida globaalne koostöö ja globaalne areng tegelikult tähendavad," lisas Schwab, vahendab Breitbart.

WEF-i juht tõdes Hiina viiruse peale mõeldes, et ta on „väga rahul", nähes, et Euroopa Liit on muutunud „ühtsemaks" ning Ukraina sõda ja pandeemia peaks viima tihedamate sidemeteni Brüsseli ja Hiina vahel. 

„Ma olen väga meelitatud, et me ei räägi mitte ainult Hiina-Ameerika suhetest, vaid samuti taas Euroopa-Hiina suhetest. Ja ma tunnen hoolimata kõigist küsimärkidest ja teatud ettevaatlikust lähenemisest, mida me Euroopas näeme, et Hiina ja Euroopa vahel saab taas luua väga tihedad sidemed, sest majandus on nii läbipõimunud," märkis Schwab.

Schwab andis kommentaarid Indoneesias toimunud G20 kohtumise raames, mida külastas ka Hiina president Xi Jinping, kohtudes paljude Lääne liidritega. Tippkohtumisel otsustasid suurriikide liidrid laiendada globaalset tervisealast koostööd. 

„Me toetame jätkuvalt rahvusvahelist dialoogi ja koostööd globaalse tervisevõrgustiku loomiseks, et tugevdada tulevaste pandeemiate ennetust ja neile reageerimist, mis peaks ära kasutama olemasolevaid standardeid ja digitaalseid Covid-19 passe ning neile tuginema," deklareerisid riikide juhid. 

Schwab kiitis tippkohtumise tulemusi, nentides, et „me astume sammu edasi, meil peab olema strateegiline vaade, me peame ehitama üles homse maailma. See on maailma süstemaatiline transformeerimine, seega me peame defineerima, milline peaks maailm välja nägema, kui me sellest transformeerimise perioodist välja tuleme."

Lisaks ekstreemsetele koroonapiirangutele (miljonilinnade lukustamised, maailmas esimesena koroonapassi kasutuselevõtmine, kohustuslik Covid-19 telefoniäpp, mis kogub privaatseid andmeid jne) kasutab ka Hiina kliima teemat selleks, et viia läbi radikaalseid muutusi. Nii näiteks sõnas Hiina tehnoloogiagigandi Alibaba Grupi president J. Michael Evans käesoleva aasta WEF-i suurkogunemisel Davosis, et tema ettevõte, mis nagu ka kõik teised kompaniid kommunistlikus Hiinas on tihedalt riigiga seotud, plaanib rakendada „individuaalse CO2 jalajälje jälgijat", et monitoorida iga konkreetse inimese mõju keskkonnale. 

„Me oleme tehnoloogiliselt arendamas võimekust mõõta tarbijate CO2 jalajälge…kuhu nad reisivad, kuidas nad reisivad, mida nad söövad ja mida nad tarbivad meie platvormilt," lausus Evans. 

Toimetas René Allik