Kollaste vestide liikumise aastapäev. Foto: Scanpix

Laupäeval kogunesid liikumise aastapäeval tuhanded prantslased taas kollaste vestide meeleavaldusele. Muuhulgas pilluti märulipolitseid kividega, millele politsei vastas pisargaasiga.

Laupäeval kogunes Prantsuse Siseministeeriumi andmetel 28 tuhat inimest üle Prantsusmaa meeleavaldustele, sh 4700 meist Pariisis. Osalejate arv oli suurem kui viimastel nädalatel, kuid ca 10 korda väiksem kui hinnanguliselt 282 tuhat eelmise aasta 17. novembril, meeleavalduste esimesel päeval.

Meeleavaldajad süütasid prügikaste ja autosid, loopisid märulipolitsei pihta kive ja ehitasid barrikaade. Politsei vastas pisargaasi ja veekahuritega.

Meeleavaldused algasid 2018. aasta novembris vastusena kütusehinna ja elamiskulude kasvule ning kasvasid laiemaks liikumiseks president Emmanuel Macroni valitsuse valitsuse majanduslike reformide, sh keskkonna kaitseks kütuseaktsiisi tõstmise vastu.

Suur hulk maapiirkondades elavaid prantslasi kasutab töölkäimiseks autot ja on kütusehinnast sõltuvad. Meeleavaldused sundisid Macroni järeleandmisi tegema ja edasistest reformiplaanidest loobuma.

Tudengid ja protestijad on teinud üleskutseid liituda 5. detsembril raudteetööliste, avaliku transpordi töötajate, rekkajuhtide ja riigiametnike streigiga pensionisüsteemi reformi vastu.

Toimetas Oto Tuul