Daam koerakesega 12. jaanuaril Pariisis seinamaali silmitsemas. Foto: Scanpix

Prantsuse kollaste vestide liidrite ridadest on lähtunud üleskutse "ülestõusule" pärast seda, kui üks liikumise silmapaistvamatest liikmetest Jerome Rodrigues seisab silmitsi ühest silmast ilmajäämisega märulipolitsei poolt relvaga tekitatud tõsise näovigastuse tõttu.

Viitega Prantsuse hümnile kutsus Éric Drouet kollaseid veste "pataljone moodustama" (Citoyens, formez vos bataillons! sisaldub "Marseljeesis" – toim) ning kirjutas: "Seega kuulutame me rahva jaoks välja erakorralise seisukorra."

Ta jätkas: "Me kutsume [inimesi] pretsedenditule ülestõusule, kõigi kasulike ja vajalike vahenditega, nii et keegi nende sõjahaavade ohvriks ei langeks."

Varasemalt on Drouet kutsunud kodanikke televisiooni vahendusel presidendipaleele tormi jooksma, mistõttu teda külastas politsei.

Teadaolevalt on Prantsuse kiirabiarstid löönud häirekella kollaste vestide tõsiste vigastuste rohkuse pärast viimase 11 nädala vältel.

Samal ajal ilmusid Pariisi tänavaile läinud nädalavahetusel värske nähtusena "punased sallid", kes mõnedel juhtudel kandsid ka punaseid kaelarätte.

Paljude vaatlejate jaoks jääb arusaamatuks, kas tegemist on loomuliku või "lavastatud" liikumisega.

Punased sallid paistavad väljendavat vastumeelsust kollaste vestide liikumisele lisandunud vägivaldsetele ilmingutele.

Prantsuse valitsuse andmetel tuli punaseid salle Pariisi kokku koguni 10 500, kuigi teised allikad avaldavad oluliselt väiksemaid numbreid.

Prantsuse meedias on levinud teateid, et vähemalt pooled punastest sallidest sõidutati eelmisel pühapäeval Pariisi bussidega mujalt.

Veel ühe lisanähtusena on Prantsusmaal leidnud aset "siniste vestide" ehk politseinike protestiaktsioone, kes näivad olevat solidaarsed kollaste vestidega.

Toimetas Urho Meister