Pariisi kliimamarss 21.09.2019 Allikas: Scanpix

Laupäevane kliimamäss Pariisis läks vägivaldseks kui aktivistid läksid vastamisi politseijõududega. Meeleavalduste laialiajamiseks toodi tänavatele tuhandeid raskevarustuses politseinikke.

Prantsuse politsei pommitas laupäeval Pariisi kesklinnas meeleavaldajaid pisargaasiga kui Prantsusmaa pealinnas kehtestati erikord, millega üritati vältida kollavestide ja anarhistide poolt kliimademonstratsiooni segamist, vahendab Deutsche Welle.

Kollavestide meeleavaldused kestavad kümnendat kuud, kuid suve jooksul on need jäänud märksa rahulikumaks.

Pariisi kesklinna koondati üle seitsme tuhande politseiniku ja võimud keelasid kogunemised Presidendipalee, valitsus- ja parlamendihoonete, Champs-Elysees', Eiffeli torni ja Notre Dame'i katedraali läheduses. Suleti ligi kolmkümmend metroojaama.

Prantsuse võimud väidavad, et laupäeval marssis tuhatkond "musta bloki" taktikat kasutavat radikaalset anarhisti esmalt kollavestidega ja seejärel ühinesid kliimademonstrantidega, kelle hulgas lõhkusid poeaknaid ja provotseerisid kokkupõrkeid politseiga.

Mäsu käigus, kus läksid käiku ka kurikad, said kannatada mitmed kauplused, autod ja vähemalt kaks pangahoonet.

Kliimamarsi organisaatorid palusid meeleavaldajatel kokkupõrgete vältimiseks minna koju. Mässuvarustuses prantsuse politsei arreteeris vähemalt sada viiskümmend demonstranti.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron, kes on üritanud kollavestide mäsu vaigistada andes järele mõnes palga- ja maksuküsimuses, kutsus reedel meeleavaldajaid "rahule".

"See on tore kui inimesed ennast väljendavad, kuid nad ei tohiks segada kliimaprotesti ja teisi laupäevaks kavandatud kultuuriüritusi," rääkis Macron.

Möödunud nädalavahetusel toimusid Pariisis muuhulgas Euroopa Pärandi päevad, kus üldjuhul kinnised avalikud- ja eravalduses ajaloolised hooned olid külalistele avatud.

Samal ajal korraldas Pariisi kesklinnas oma kavandatava pensionireformi vastase meeleavalduse ka äärmusvasakpoolne Tööliste Väe liit (Force Ouvrière, FO).

Rahulolematus Macroni vastu, keda rahva seas kutsutakse ka "Bla-bla kuningaks", on üha suurenemas ja nagu üha suuremast arvust mäslevatest liikumistest-grupeeringutest on näha, ähvardab riiki langemine kaosesse

Toimetas Karol Kallas