Plakat Hillary Clintoniga trellide taga ühes Iowa koduaias 2016. aasta 11. oktoobril, kui käimas olid valimiskampaaniad. Foto: Scanpix

Üksteist vabariiklasest kongressiliiget on pöördunud justiitsministri ja FBI direktori poole palvega algatada kriminaaluurimine vähemalt viie Barack Obama administratsiooni kõrge ametniku suhtes seoses Donald Trumpi mustamiseks tellitud "pissitoimiku", tema kampaaniatiimi töötajate järele luuramiseks väljastatud lubade ja mitmete teiste väidetavate õiguserikkumistega.

Kõnealused viis ametnikku on endine välisminister ja presidendikandidaat Hillary Clinton, endine FBI direktor James Comey, FBI asedirektor Andrew McCabe ning FBI eriagent Peter Strzok koos oma armukesest töökaaslase Lisa Page'iga.

"Kuna me usume, et kõrgetel ametipositsioonidel asuvaid isikuid tuleks kohelda võrdselt kõigi tavaliste ameeriklastega, tahame me tagada, et alljärgnevaid potentsiaalseid rikkumisi korralikult kontrollitaks," kirjutavad kongresmenid Jeff Sessionsile ja Christopher Wrayle.

Nad toovad muuhulgas esile, et Comey võis rikkuda seadust, kui otsustas mitte esitada süüdistust Hillary Clintoni vastu seoses ametialase eraserveri pidamisega, mis kujutas endast "äärmist hooletust".

Samuti ei tohtinuks Comey nende hinnangul lekitada oma sõbrale Daniel Richmanile salastatud memosid oma vestlustest president Trumpiga, kes need omakorda meediale lekitas.

Comey vääriks uurimist ka valetamise osas kongressile, kirjutasid nad.

Clinton rikkus potentsiaalselt seadust, kui varjas oma makseid firmale, kes Trumpi "pissitoimiku" välja mõtles ja valmis kirjutas, sest ta oleks pidanud avaldama need summad föderaalsele valimiskomisjonile.

Hillary Clinton: minu uurimine oleks minu isiklik solvamine