Mark Zuckerberg Kongressi ees tunnistusi andmas. Foto: Scanpix

USA Esindajatekoja justiitskomitee liige Matt Gaetz saatis justiitsminister Bill Barrile kuriteoteate, milles soovib Facebooki juhi Mark Zuckerbergi suhtes võimaliku Kongressile valetamise eest uurimise algatamist. Gaetz toetub Project Veritase paljastustele sellest, kuidas Facebooki moderaatorid on konservatiivide vastu meelestatud.

Zuckerberg väitis 2018. aasta aprillis Kongressi ees tunnistusi andes kategooriliselt, et Facebook ei ole mingil moel kaldu konservatiivsete vaadete vastu, kirjutab Project Veritas.

Veritas on aga hiljuti avaldanud kahe Facebooki moderaatori poolt salaja filmitud kaadrite põhjal tehtud paljastused. Moderaatorid Zach McElroy ning Ryan Hartwig pöördusid ise Veritase poole, et hakata enda töökohas toimuvat salaja lindistama.

McElroy ütles Veritase juhile James O'Keefe'ile, et tema hinnangul on Facebooki modereerimises selge kallutatus konservatiivide vastu. Mees on valmis ka ise Kongressi ees tunnistusi andma. "Peame võitlema suurte tehnoloogiafirmade tsensuuri vastu, enne kui on hilja," sõnas ta.

Floridas asuvas modereerimiskeskuses töötanud McElroy sõnul on Facebooki tehisintellektil töötav programm, mis potentsiaalselt reegleid rikkuvat sisu moderaatoritele ette söödab, selgelt vabariiklaste vastu suunatud.

"Nägin teravata kontrasti vabariiklaste ja demokraatide vahel. Üle 75-80% järjekorras modereerimist ootavatest postitustest oli vabariiklaste lehekülgedelt ja poliitikutelt, ajakirjanikelt ja lehekülgedelt, mis toetasid presidenti või konservatiive," ütles ta.

Üks moderaator ütles salaja filmitud kaadrites aga, et kui keegi kannab postitustes MAGA-mütsi, kustutab ta nad "terrorismi eest".

Phoenixis töötanud Hartwig märkis aga, et kartis teistele töötajatele tunnistada, et toetab Trumpi. Mees nägi enda sõnul igapäevaselt konservatiivsete vaadete tsenseerimist.

Kongressi liige Gaetz ütles nüüd Barrile saadetud teates, et ta kahtleb sügavalt Zuckerbergi aususes, viidates just Veritase paljastustele.

Kui Zuckerberg tõepoolest süüdi mõistetaks, võiks teda potentsiaalselt oodata kuni 5-aastane vanglakaristus..

Toimetas Jaanus Vogelberg