SAPTK poolt 4. novembril 2022 Tallinnas, Õpetajate Majas korraldatud konverentsil "Kuidas tagada konservatiivne pööre?" leidis aset arutelu, milles osalesid Indrek Petersoo juhtimisel Varro Vooglaid (SAPTK), Martin Helme (EKRE) ja Urmas Reinsalu (Isamaa). Arutelu teemaks oli küsimus sellest, kuidas saavutada konservatiivne pööre Eesti poliitikas.

"Nende nelja kuu jooksul ei jää kivi kivi peale. Ma ennustan, et need tulevad kõige verisemad valimised, kujundlikus mõttes õnneks. See tähendab seda, et kaalul on väga palju ja kõigil erakondadel on väga oluline tuua välja oma tuumvalijad. Oluline on keskenduda nendele küsimustele, mis on olulised ja saada aru sellest, et ebaolulisega ei ole mõtet tegeleda, nagu igas mõtestatud inimtegevuses," rääkis välisminister ja Isamaa aseesimees Urmas Reinsalu.

EKRE esimees Martin Helme leiab, et normaale ülekaal peab olema sellel leeril, kes taotleb normaalsust ning tõstatab küsimuse, kuidas seda saavutada. "Selleks on tegelikult vaja ära teha töö, mis ei ole üldse lihtne: me peame selgitama endaga rahulolevatele inimestele, kes on aastaid valinud erakondi, kes on Eesti elu pekki keeranud, näiteks Reformierakonda ja sotsiaaldemokraate… neile tuleb selgeks teha, et nad on teinud vea," leiab Helme.

"See kurss mille poolt nad on hääletanud valimistest valimistesse, kinnitades endale, et nad on olnud tublid inimesed, et see kurss tegelikult on meid viinud selleni, et meil on ühiskondlik kriis. Kuidas saada seda, et inimene tunnistab kõigepealt peegli ees iseendale, et ma olen pikalt-pikalt vale asja ajanud ja siis läheb ja teeb sellest ka omad järeldused ja muudab oma poliitilist eelistust? See on tegelikult kõige suurem ülesanne, mis meil ees seisab, kui me tahame konservatiivset pööret," on ta veendunud.

"See ongi see katarsis, millest ma räägin, ja selle katarsise lainel tuleb nendele inimestele öelda, et see oli sinu senine poliitiline valik, mis sind on siiani toonud ja tee nüüd ometi omad järeldused ja vali teine poliitiline kurss. Kui nad sinna välja jõuavad, siis ega neil kuhugi mujale tulla ei ole kui meie poole," usub Helme.

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) juhataja Varro Vooglaid toonitas, et konservatiivses leeris tuleks vältida liiga teravaid erakondade vahelisi konflikte, et säiliksid eeldused võimalikuks konservatiivseks pöördeks: "Selleks, et konservatiivne leer võtaks üle poolte kohtade parlamendis, selleks peab mõtlema ikka selle peale, et omavahelise koostöö eeldused teise poole baasväärikuse austamise tasemel peavad säilima, vastasel juhul mängime ise kogu leerina ennast nurka, kus tegelikult mingid head asjad, mida saaks ära teha, võivad selle tõttu jääda sündimata."

Selleks, et saavutada konservatiivset pööret, tuleb Vooglaiu hinnangul vaadata nii seda, mida õnnestub saavutada nelja kuu pärast toimuvatel valimistel, kuid ühtlasi tuleb vaadata kaugemasse tulevikku ning luua eeldusi suuremate tulemuste saavutamiseks, millede saavutamine antud hetkel pole tõenäoline.

Vooglaid rõhutas ühtlasi, et tulevastel riigikogu valimistel peavad konservatiivid saavutama maksimaalse tulemuse, sest vastasel juhul pole ta sugugi kindel, et järgmisi valimisi saab olema.

Toimetas Martin Vaher