Kiinapuu õied. Foto: Wikipedia

Hiinas, Lõuna-Koreas ja Ameerika Ühendriikides läbi viidud kliinilised katsed näitavad, et 1940. aastatest tuntud malaariaravim võib aidata ka koroonaviiruse vastu. Mis kõige olulisem, see on odav.

Ravimi toimeaine nimi on klorokviin fosfaat, mille avastas saksa teadlane Hans Andersag 1934. aastal ja peale 2. Maailmasõja ajal Ameerika Ühendriikide poolt läbi viidud katseid, võeti see 1945. aastal kasutusele malaarivastase ravimina.

James M Todaro ja Gregory J Rigano, koostöös Stanfordi Ülikooli ja Riikliku Teaduste Akadeemiaga läbi viidud uuringus leiti: "Hiljutised Lõuna-Koreas ja Hiinas läbi viidud kliinlisest katsetest selgub, et klorokviin on tõhus antiviraalne teraapiline pärgviiruse vastane ravim. Klorokviini tablettide kasutamine on andnud pärgviirusesse nakatunud inimeste ravis paljulubavaid tulemusi: lühenenud on haiglas viibimise aeg kui inimesed on paranenud kiiremini. Ameerika haiguste tõrje keskuse (US Centers for Disease Control and Prevention; US CDC) uuringud osutavad, et klorokviin on suure tõenäosusega ka pärgviiruse ennetamiseks sobiv vahend. Kolorokviin on odav, üle maailma kättesaadav ravim, mida on laialdaselt kasutatud juba 1945. aastast malaaria, autoimmunususe ja hulga teiste haigusnähtude vastu."

Todaro ja Rigano sedastavad kokkuvõtteks: "Klorokviiniga saab malaariat nii ennetada kui ravida. Samuti saab klorokviiniga ära hoida ja ravida koroonaviirust primaatide rakkudes. Lõuna-Koreas ja Hiinas läbi viidud inimeste ravijuhtumid näitavad, et klorokviin on ka tõhus pärgviiruse ravim inimeste puhul. Võttes arvesse klorokviini inimeste poolt kasutamise turvaprofiili ja selle kättesaadavuse, saab seda kasutama asuda koheselt nii Euroopas, USA-s kui kogu maailmas. Arstid võivad olla klorokviini väljakirjutamisel tõrksad, kuna seda pole pärgviiruse ravimina ravimiametite poolt kinnitatud. Klorokviini peaks pärgviiruse ravimina kasutusele võtma koheselt. Selgitamine kui turvaline on klorokviin ennetava ravimina, vajab rohkem uuringuid.

Hiina teadlaste Jianjun Gao, Zhenxue Tiani, Xu Yangi uuringus kirjutatakse: "Pärgviirus COVID-19 levib kiiresti ja hiina teadlased näevad vaeva selle ravi leidmisega. Mitmetes ravikeskustes läbi viidud kliinilistest katsetest selgub, et klorokviin fosfaat, mis on pikka aega tuntud malaariaravim, ravib COVID-19 viirusega seotud kopsupõletikku ja on selle juures piisavalt ohutu.

Kolmandas, teadusajakirjas Nature avaldatud uuringus leitakse: "Klorokviini, mis on laialdaselt kasutatav malaaria- ja autoimmuunhaiguse vastane ravim, puhul on hiljuti avastatud, et seda saab kasutada laia toimespektriga viirusevastase ravimina. … Peale viirusevastast toimet, on klorokviinil veel immunsust kohandav toime, mis võib sünergistiliselt suurendada selle in vivo antiviraalset toimet. Klorokviin jaotub suu kaudu manustamisel üle kogu keha, sealhulgas kopsudesse."

Kokku tähendab see, et pärgviiruse pandeemia võib läbi saada kiiremini kui täna loota osatakse.

COVID-19 vastase vaktsiini väljatöötamiseks läheb aega veel kuid ja selles vahemikus võib klorokviinist saada tõhus ravim suuremate kahjude ärahoidmiseks. Nimetatud toimeaine mitte ainult ei ravi juba haigestunud inimesi, vaid sellel on suure tõenäosusega ka profülaktiline toime, ehk see aitab haigestumist vältida.

Klorokviini toime saladus peitub ilmselt selle toimes, mis aitab inimese kehal kergemini tsinki omastada. Tsink on üks kõige tõhusamatest viirust tõkestavatest vahenditest, mis aitab ära hoida nõndanimetatud tsütokiinide tormi ehk surmava haiguse faasi, milles viirus petab ära organismi immuunsussüsteemi ja see hakkab ründama terveid kudesid, mis tihti lõpeb surmaga.

Klorokviini võimalikule pärgviiruse ravimina kasutuselevõtule osutas ka Ameerika Ühendriikide president Donald Trump neljapäevasel viirusepalangu teemalisel pressikonverentsil: "[Klorokviini] puhul on hea see, et see ravim on kasutusel olnud pikka aega. Kui midagi ei lähe plaanide kohaselt, siis me saame sellest kohe aru ja see ei tapa kedagi ära."

Ühendriikide Ravimiameti (FDA) juhi Stephen Hahni sõnul viivad nad vastavalt presidendi juhistele klorokviini kliinilised katsed, millega selgitatakse välja selle toime pärgviiruse ravimina, läbi nii kiiresti kui võimalik.

Klorokviin võib-olla küll paljulubav pandeemiaravim, kuid ravimitööstus pole asjast eriti vaimustatud, kuna tegemist on geneerilise ja odava ravimiga, mida võib toota igaüks, kellel on selleks natukenegi võimalusi. Mille tõttu üritab "suur ravim" veenda valitsusi ja turge, et ainukene pärgviiruse vastane kaitse saab olla ainult tulevane vaktsiin.

Klorokviiniga analoogset ravimit tundsid juba Peruu indiaanlased. 17. sajandist on teada, kuidas Peruus kasutati kiinapuu (Cinchona officinalis) koorest tehtud ekstrakti külmavärinate ja palaviku raviks. 1633. aastal jõudis kiinapuu ravimina Eruoopasse ja selle toimeaine kinoliin isoleeriti kooretõmmisest 1820. aastal.

Hiinas läbi viidud edukaks osutunud kliinlistes katsetes manustati patsientidele kümne päeva jooksul kaks 500mg tabletti päevas.

Teised kliinilised katsed on näidanud, et kuue päevase ravikuuri järel said terveks kõik pärgviirusesse haigestunud katsealused.

Üks klorokviini sisaldav 500mg tablett maksab (otsida "chloroquine"), sõltuvalt tootjast, vahemikus 10 senti kuni 3-4 eurot.

Toimetas Karol Kallas