Samaritans Purse välihaigla New Yorki Keskpargis. Foto: Scanpix

Kristlik abiorganisatsioon Samaritan's Purse (samariitlase paun) pani New Yorki Keskparki üles 68-kohalise välishaigla. LGBT-aktivistid, neile kaasa elavad ajakirjanikud ja poliitikud nimetavad seda tagakiusamiseks.

Ameerika Ühendriikide idaranniku maailmalinnast New Yorkist on saanud Ameerika Ühendriikide koroonaviiruse epitsenter. New Yorki linnale ja osariigile on suurel hulgal abi osutanud nii föderaalvalitsus, erinevad abiorganisatsioonid kui kaasatud on sõjavägi – 30. märtsil jõudis linna sadamasse USA armee suur, tuhande kohaline haiglalaev USNS Comfort, millel töötab üle tuhande sõjaväe- ja erasektori arsti, keda toetab 258-liikmeline mereväe tugipersonal, vahendab LifeSiteNews.

Üle maailma tegutseva Samaritans Purse'i (SP), mis muude abitegevuste kõrval pakub sõja- ja loodusõnnetuste piirkondades meditsiinilist abi, välihaigla saabumist tervitati soojalt, kuna see aitab leevendada pilgeni täis Manhattani haiglate koormust. Ühe New Yorki suurima haigla, Mt Sinai Hospitali, esindajate sõnul on neid lisavoodikohti hädasti vaja.

Kui sai teatavaks, et SP paneb Keskparki üles välihaigla, tõstsid homoaktivistid ning neile kaasa elavad progressiivsed ajakirjanikud ja poliitikud kriitikat, et piibellikke põhimõtteid jälgiv abiorganisatsioon kiusab omasooiharaid, muut- ja ebasoolisi ning sarnaseid taga.

Progressiivse uudistekanali Now This News ajakirjanik Judah Robinson postitas välihaigla püstitamsest pildi, mida saatsid sõnad: "Samaritan Purse püstitab Keskpargis ajutise haigla. Tegemist on abiorganistasiooniga, mida juhib märkimisväärselt anti-LGBTQ+ jumalasulane Franklin Graham."

Abitöötajate kristlike põhimõtete vastu valas oma põlguse välja ka peavoolumeedia. Suur tele- ja raadiojaam NBC üllitas uudisloo "Keskpargi COVID-19 välihaigla püstitanud organistasiooni juhib omasooiharate vastane evangelist."

"Nimetatud välihaigla püstitamine on pannud kulme kergitama, kuna selles töötavad vabatahtlikud peavad olema kristlased ja pidama organisatsiooni 11-punktist Usutunnistust. Kümme punkti üheteistkümnest puudutavad kristlikku õpetust laiemalt ja üheteistkümnes kõlab: "Inimese elu on püha alates eostamisest kuni loomulikul lõpuni,"" jätkas NBC.

Kuid mitte SP elupooldav usutunnistus polnud LGBT-rahva agressioonipuhangu peamiseks põhjustajaks, vaid kõige enam "ahistavad" neid organistasiooni suhtumine seksuaalsusesse: "Me usume, et Jumala plaani kohaselt väljendub inimese seksuaalsus ainult abielu kontekstis. Jumal lõi mehe ja naise unikaalsete bioloogiliste olevustena, kes koos moodustavad terviku. … Jumal asutas monogaamse abielu kui perekonna vundamendi ja see on ühiskonna alusstruktuur. Sellel põhjusel me usume, et abielu on ainult ühe geneetilise mehe ja ühe geneetilise naise ühendus."

Veel mõned aastad tagasi poleks keegi abistajate usutunnistusele tähelepanu pööranud. Kuid 2020. aastal saatis NY osariigi senaator Brad Hoylman Franklin Grahamile pöördumise, milles kutsub teda üles "avalikult kinnitama LGBTQ New Yorklastele, et need saavad Keskpargi välihaiglas samasuguse kohtlemise osaliseks kui kõik teised inimesed."

LifeSite'i ajakirjanik leiab, et sellise avalduse näol on tegemist ühekorraga nii variserliku "õigete" väärtuste projitseerimise (virtue-signal) kui laimamisega.

Graham saatis NBC Newsile vaoshoitud vastuse: "Samaritans Purse kohtleb kõiki, keda me abistame, ühtemoodi. Me ei erista enne abi osutamist kedagi usutunnistuse, rassi, seksuaalse orientatsiooni ega varanduslikku seisu järele. Kindlasti me ei ahista mitte kedagi ja meie aastakümnete pikkune tegevus ainult kinnitab seda. Täna on aeg, kus me peame tegema koostööd ja jätma oma poliitilised vaated kõrvale. Toetagem üksteist käesoleval kriisiajal ja me palvetame, et Jumal aitaks kõiki, kes võitlevad selle kurja viirusega."

Hoylman, kes ise on homoseksuaal, teatas Grahami pöördumise peale: "See on häbiväärne, et föderaalvalitsus on pannud meid olukorda, kus me peame võtma vastu abi selliste kitsarinnaliste usufanaatikute käest. Käesolev tervisekriis on liiga õrnakoeline, et jätta see telejutlustajate ja usuga kauplejate meelevalda."

Hoylmani avaldusega ühines ka NY linnavolikogu spiiker Corey Johnson, kes teatas: "See on äärmiselt häiriv, et Samaritans Purse'il lubati välihaigla püsti panna." Lisaks lubas spiiker olukorda "tähelepanelikult jälgida ja tagada, et linna väärtuseid alati järgitakse."

Linnapea Bill de Blasio rääkis ajakirjandusele, et ta on "väga mures" väärtuste pärast, mida SP esindab.

Franlin Graham on maailmakuulsa evangelisti Billy Grahami poeg.

Toimetas Karol Kallas