Ivermektiini pakend Brasiilia apteegis. Foto: Bigstockphoto

Tänaseks pankrotistunud krüptorahabörsi FTX omanik Sam Bankman-Fried andis 18,2 miljonit dollarit meditsiiniteadlastele, kes seadsid kahtluse alla ivermektiini ja hüdroksüklorokviini tõhususe Covid-19 vastu. 

FTX Foundation (FTX Sihtasutus) andis ravimiuuringute konsortsiumile TRIAL Together Covid-19sse puutuvate uuringute alustamiseks 3,25 miljonit ja lisas sellele hiljem 15 miljonit dollarit, vahendab The Maine Wire

"FTX Foundationil on hea meel anda lisaks 15 miljonit dollarit, millega rahastatakse TOGETHER Trial ja selle üle maailma ulatuva võrgustiku erinevaid uuringuid," kirjutas pressiteates FTX Foundationit esindav Ross Rheingans-Yoo.

"Meie algse, 3,25 miljoni dollari suuruse toetusega laiendati uuringutevõrgustiku tuumiktaristut ja see aitas viia uuringutemudeli Brasiiliast maailma sõlmkeskustesse. Me ootame põnevusega võimalusi toetada konsortsiumi kasvu ja nende tegevust tulevate pandeemiate ära hoidmisel," jätkas ta.

TOGETHER Triali ravimiuuringute hulgas oli teadustöö, milles väidetakse, et ivermektiini kasu Covid-19 patsiendi jaoks pole selge. Teises uuringus leiti, et hüdroksüklorokviin (HCQ) ei hoia ära Covid-19 patsientide haiglasse sattumist. Mõlemal uuringul oli suur kandepind arutelus, mida peeti teemal, kas Covid-19 ravis saab kalliste mRNA vaktsiinide ja uute ravimite asemel kasutada pika aja jooksul oma ohutust tõestanud, odavaid ning tõhusaid tavaravimeid. 

Gilmar Reis Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Nii ivermektiini kui HCQd kasutati pandeemia alguses Covid-19 viiruse vastaste ravimitena, kuid neist sai poliitiline tüliõun, kui nende toetuseks jagasid sooje sõnu president Donald Trump ja üks maailma popimaid taskuhäälingu saatejuhte Joe Rogan. Peavoolu arstid ja korporatiivne meedia korraldasid lausrünnaku odavate ja turvaliste ravimite vastu, mida on kasutatud aastakümneid paljude muude haiguste raviks. Mõlema uuringu juht oli Dr Gilmar Reis

Ivermektiini uuringu leiab siit ja HCQd puudutava siit.

TRIAL Together väidab oma ravimuuringute tutvustuses, et see kasutab "uudseid meetodeid ja keerukat arvutiteadust, mis annavad tulemusi, mida tavalised teadlased ei pruugi suuta korrata".

Tänaseks on FTXi nimi TRIAL Together sponsorite seast maha võetud.

Uuringuid korraldavate teadlaste nimed leiab siit.

Toimetas Karol Kallas