"Islamile olete mõtelnud viimasel ajal?" Foto: Scanpix

Facebooki süüdistatakse džihadistlike terrorivõrgustike tekitamises kõikjal maailmas, vahendab Breitbart viitega The Telegraphi artiklile.

Nimelt on mittetulundusorganisatsiooni Counter Extremism Project uurijad analüüsinud tuhande Islamiriigi toetaja sotsiaalmeedia andmeid 96 riigis ning avastanud, et nood said kasutada Facebooki kui tutvumisteenust ning leida mõttekaaslasi, kasutades populaarset “sõprade soovitamise” võimalust.

Näitena sellest saatisüks Islamiriigi toetaja Indoneesiast 2017. aasta märtsis “sõbrataotluse” kasutajale New Yorgis.

Ameerika kasutaja selgitas vastuseks, et ta pole küll religioosne, kuid on islamist huvitatud.

“Järgnenud nädalate ja kuude jooksul saatis indoneeslane [ameeriklasele] järjest radikaalsemaid sõnumeid ja linke Islamiriigi-meelse propagandaga – mille kõik tema sihtmärk meeldivaks märkis,” võib uuringust lugeda.

Kuue kuuga sai ameeriklasest Islamiriigi toetaja.

Nagu ütles The Telegraphile üks uurimuse autoritest Gregory Waters, pommitati teda soovitustega Islamiriigi toetajatest sõprade leidmiseks pärast seda, kui ta Facebookis ühe aktiivse ekstremistiga kontakti oli võtnud.

Tema kaastööline Robert Postings klikkas mitmel mitteekstremistlikul uudistesaidil islamistliku ülestõusu kohta Indoneesias ning kirjutab sellest, kuidas talle tulvas seejärel paari tunniga sõbrasoovitusi tosinate ekstremistide kohta kõnealuses regioonis.

Postings järeldab: “Kantuna soovist ühendada nii palju inimesi kui võimalik, on Facebook tahtmatult loonud süsteemi, mis aitab ühendada ekstremiste ja terroriste.”

Uuringus vaadeldi ka Facebooki hambutust oma saidi puhastamisel terroristlikust materjalist.

Nendest tuhandest Islamiriigi toetajate profiilist, mida uuringus vaadeldi, oli kuus kuud hiljem kustutatud vähem kui pooled.

Kummatigi kinnitas Facebooki pressiesindaja ajalehele, et “terroristidel pole Facebookis kohta” ning “meie automatiseeritud süsteemid eemaldavad 99 protsenti Islamiriigi ja al-Qaedaga seotud sisust.”

Kaitseekspert: Rootsist on saanud rahvusvaheliste radikaalsete islamivõrgustike keskus