Foto: ZF foto/Bigstockphoto.com

Läinud aasta novembris võis Objektiivist lugeda, et sündimata lapsi kaitsev Iiri põhiseaduse kaheksas parandus on "sattumas" referendumile.

Nimelt otsustas Iiri valitsus saata sündimata laste õiguste küsimuse värskelt tekitatud 99-liikmelisse nn kodanikekokku, mis muuhulgas tegeleb kliimamuutuse (varasemalt globaalne soojenemine) küsimustega.

Tänaseks on selgunud, et kogu jõudis asja arutades ja hääletades elu pühadusega selges vastuolus olevate järelduste ja soovitusteni, mis lähevad juunis raporti kujul parlamendi ette, kes seejärel omakorda otsustab, kas korraldada tuleva aasta alguses rahvahääletus põhiseaduse ümberkirjutamise üle.

Nagu on Iiri nn homoabielu referendumit analüüsides näidanud SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid, osatakse rahvahääletusi tänapäeval osavalt manipuleerida ja mõjutada – abiks suursponsorite raha.

Hiljuti lekkisid avalikkuse ette miljardär George Sorose Avatud Ühiskonna Fondi sisedokumendid, mis kõnelesid kavast finantseerida abordi propageerimist globaalsel tasandil algusega Iirimaal, mis läheks pärast "läbimurde" saavutamist käiku kui mudel sündimata laste elu kaitsvate seaduste lammutamiseks "teistes tugevalt katoliiklikes maades."

Koordineeritud rahvusvahelised protestid Iirimaa rangete abordiseaduste vastu ei lasknud end kaua oodata.

Iirimaa on olnud kindluseks sündimata lastele juba aastakümneid. 1983. aastal vastu võetud põhiseaduse kaheksanda parandusega tagas riik "sündimata laste õiguse elule ning, austades ühtlasi emade võrdset õigust elule, garanteeris seadustega selle õiguse austamise ja kaitsmise."

ÜRO iriseb Iirimaaga: vabastage tee abordile